Stínka

Autorská komiksová kniha Daniely Schreiter je osobním příběhem dítěte, dívky a ženy, která má poruchu autistického spektra neboli Aspergerův syndrom. Chce v příběhu osvětlit svoje pocity, chování, obtíže, radosti a vnímání světa přes své nastavení mysli. Snaží se popsat svůj autismus. Jak sama upozorňuje, v knize najdeme její konkrétní příběh. Zvolila k tomu komiksovou formu, protože jí připadala velmi výstižná. Kniha je velice zajímavá ke vhledu do života podobných lidí. Pokud máte chuť, pojďte si přečíst: Jaké je to být jiná?

Jana Šmejkalová

Jak to vidí Tomáš

Záměrem edice Neuropříběhů je podpořit citlivý přístup k dětem, které se nějak vymykají zažitým standardům. Hrdinou knihy je Miki, který nedokáže chvíli sedět v klidu. Okolí to rozčiluje a obtěžuje. Miki nemá kamarády a nerozumí tomu, proč ho moc nikdo nemá rád. Poradce Tomáš nám v příběhu vše vysvětlí.
Správně tušíte, že Miki má ADHD, neboli poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou. Kniha ukazuje, jak s podobnými dětmi pracovat a je určena již dětem od 4. let.
Jistě vás hned napadne pár jmen dětí, kteří jsou Mikimu podobné…

Jana Šmejkalová

Pravidla skutečných ninjů

Petře Štarkové se povedlo vyprávět čtivou formou příběh čtvrté třídy, která prožívá příchod nového spolužáka. Je jím nemluvný, agresivní chlapec Ivoš. Příběh vypráví různé postavy a ten Ivošův, nám odkrývá jeho nelehké domácí zázemí. Chlapce má v péči skvělá sociální pracovnice Lenka, která mu vysvětluje principy chování na knize o ninjích. Tím získá Ivošovu pozornost, a podle dítěti srozumitelných pravidel se jim společně daří zlepšovat jeho život. I třídní kolektiv pochopí, že chování jednotlivce může mít a vždy má svoje pozadí.
Moment, kdy Ivoš napraví jednou lotrovinu, mi nekompromisně vehnal slzy do očí.
Kniha je skvěle napsaná i ilustrovaná Viktorem Svobodou. Vřele ji doporučuji k přečtení.

Jana Šmejkalová

Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční 2

Tento druhý díl knih o výjimečných chlapcích a mužích mě trochu překvapil tak vysokým množstvím LGBT osob. Vůbec nic proti nim nemám, jen konstatuji, že mě překvapilo to množství. Jsem osobně ráda, že mají všechny orientace zelenou a podporu. V tomto díle se čtenáři setkají se sportovci, hendikepovanými, lékaři, vynálezci, kuchaři, umělci, vědci, mysliteli, bojovníky, duchovními a jinými zajímavými osobnostmi. Opět jsem si často na internetu dohledávala díla, co například umělci udělali, a také jsem několik stránek četla vždy těm dětem, které zajímá třeba Rubikova kostka nebo současný fenomén Pokémonů.
Máte svůj vzor v někom koho znáte z knih…

Jana Šmejkalová

Můj brácha Tornádo

Tornádo je obrovská ničivá vichřice. Jonáš je můj brácha a umí být jako tornádo. On má totiž ADHD. Ta podivná zkratka je anglicky a zní Attention Deficit Hyperractivity Disorder, což se dá česky přeložit jako porucha pozornosti s hyperaktivitou. Jonáš zkrátka reaguje zbrkle, často dělá něco neuváženě, dřív než si to stačí rozmyslet.
Já jsem Julie a je mi devět. Jonáš je starší, ale přesto se mnou hodí do třídy. Občas je to s tím vážně těžké, ale věřte mi, že je to taky super brácha, bezva kluk a vážně rychle běhá! Pokud mi nevěříte, tak si pojďte přečíst knížku…

Jana Šmejkalová