Stínka

Autorská komiksová kniha Daniely Schreiter je osobním příběhem dítěte, dívky a ženy, která má poruchu autistického spektra neboli Aspergerův syndrom. Chce v příběhu osvětlit svoje pocity, chování, obtíže, radosti a vnímání světa přes své nastavení mysli. Snaží se popsat svůj autismus. Jak sama upozorňuje, v knize najdeme její konkrétní příběh. Zvolila k tomu komiksovou formu, protože jí připadala velmi výstižná. Kniha je velice zajímavá ke vhledu do života podobných lidí. Pokud máte chuť, pojďte si přečíst: Jaké je to být jiná?

Jana Šmejkalová

Nicky a Věra

Mezinárodně uznávaný autor knih pro děti Petr Sís nakreslil a popsal příběh Nicholase Wintona. To byl britský filantrop (filantropie – láska k člověku a dobročinnost) a organizátor velké záchranné akce převážně židovských dětí z Čech do Anglie. Wintonovi a jeho spolupracovníkům se podařilo v roce 1939 vypravit celkem osm vlaků a zachránit životy 669 dětem. Kreslený příběh nás seznámí nejenom s Nickym, ale i dívkou Věrou, která jedním z vlaků odjela. Nicky vedl po válce poklidný život, pomohl otevřít školu, oženil se, založil domov pro staré lidi a o dětech z Prahy nikomu neřekl. Když mu bylo skoro osmdesát, jeho žena na půdě našla staré záznamy. Domluvila velmi emotivní a dojemné setkání svého skromného muže a zachráněných dětí, toho času již dospělých. Nicolas Winton se dožil požehnaných 106 let.
Jeho příběh mi pokaždé vhání slzy do očí. Jsem ráda, že byla tato krásná knížka nakreslena a napsána.
Bravo pane Sísi!

Jana Šmejkalová

Piruety

Autobiografická knížka Tillie Waldenové je o hledání a častém nenacházení se. Je výpovědí o jejím nelehkém dospívání, které se snažila smysluplně zaplnit krasobruslením. Vypráví o touze po přátelství, uvědomování si vlastní sexuality a s ní spojené orientace. Je však hlavně o hledání lásky. Mnohokrát jsem při jejím čtení měla dojem, že kdyby Tilly někdo obejmul, bylo by všechno lepší. 
Líbí se mi, že autorka nenabízí odpověď na otázku, kdo byla, kdo je, i o čem přesně je její kniha. Je to křehký příběh. 
Kdo v mladém věku netápal, nehledal sám sebe, a dokázal vyjít se svým já? Mládí není lehké období, jak se občas může zdát…

Jana Šmejkalová

Továrna na sny

Anie Songe je blogerka. Její pravé jméno je Aneta. Od pasu nahoru je lesní víla a od pasu dolů ta mořská s ocasem. Přesně tak se ta půvabná žena popisuje v knize z roku 2016. V knize se dočteme mnoho příběhů z jejího života. Anie měla hezké dětství a těžké období puberty, kdy se nervově zhroutila s nepřesnou diagnózou anorexie. Tuto půvabnou dívku znám z Instagramu a vždy mi přišla neuvěřitelně krásná, proto jsem této pasáži ani nemohla uvěřit. Že někdo tak krásný měl pocit, že je nedokonalý. A Anie to v knize sama píše: „Mít se rád je jednou z nejdůležitějších a zároveň nejtěžších věcí pro to, abyste byli v životě spokojení, protože všechno, co se nám děje, vychází z nás.“
Její kniha je o snech, které máme mít, o tom, že to co budeme vysílat do vesmíru se nám vrátí, kniha je o hledání a nacházení lásky, o plnění snů, o spokojenosti, sebepřijetí a sebelásce, která je potřebná. Anie knihu sama doplnila ilustracemi. Mám jednu malou připomínku, a to že zvolená velikost fontu je opravdu příliš malá, aby se kniha pohodlně četla. Pokud vás životní příběh víly Anie zaujal, doporučuji kouknout na Instagram: https://www.instagram.com/anie_songe/ Facebook: https://www.facebook.com/AnieSongeBlog/ nebo web: https://aniesonge.com/

Jana Šmejkalová

Zeď: jak jsem vyrůstal za železnou oponou

Autora Petra Síse se prý jednou zeptal jeho syn, jaký je on americký usedlík, zda hodný nebo zlý. Tato otázka vnukla kreslíři a spisovateli nápad vytvořit tuto jedinečnou knihu jako odpověď synovi a jako geniální připomínku událostí naší země, na které bychom rozhodně neměli zapomenout. Kniha je vyprávěna pomocí kreseb, tak specifických pro Petra Síse. Jeho linky, tečky, barevné ladění je úžasné. Celá kniha je skvělá!
Vypráví příběh chlapce od jeho narození v roce 1948 v Československu. Ilustruje jeho dětství a dospívání v době totality. Popisuje události kolem roku 1968. Příběh této knihy končí událostmi po 17. listopadu 1989.
Doporučuji mít knihu v knihovně a ukazovat ji dětem a připomínat její obsah dospělým…

Jana Šmejkalová

Tajemný kufr pana Benjamina

Když knihu otevřete, jakoby se před vámi otevřel tajemný kufr. Patří panu Walteru Benjaminovi. To byl velmi vážený pán, filozof, který přišel na řadu neobyčejných myšlenek. Mocnost své doby však rozhodla, že to jsou myšlenky nebezpečné. A panu Benjaminovi začalo jít o život. Musel utéct, aby si život zachránil. Jemu i mnohým dalším lidem byla nápomocná paní Fittko. Dokázala potřebné odvést do bezpečí, bylo třeba být nenápadní a na cestu si vzít minimum věcí. To však pan Benjamin nedokázal, a proto putoval s velkým těžkým kufrem. Jak to putování dopadlo či nedopadlo se tak trochu nedozvíte, ale když budete pozorní, tak to přeci jen zjistíte. Pokud jsem vás tajemně nalákala ke čtení, tak vězte, že kniha je navíc moc hezky ilustrovaná…

Jana Šmejkalová

Bez filtru

Díky za dívky jako je Kristýna Dolejšová! Díky za projekt #zanormalniholky. Kniha Bez filtru, web www.zanormalniholky.cz, Instagram https://www.instagram.com/zanormalniholky/ a Facebook https://www.facebook.com/zanormalniholky/ jsou místy, kde se lze seznámit s touto jedinečnou, náročnou a na druhou stranu velmi jednoduchou myšlenkou: mít se rád!
Kristýna v knize vypráví svůj osobní příběh. To jaké chyby udělala v lásce, to jak se neměla ráda, jak chtěla být jiná, dokonalá, štíhlá, bez pih, krásná. A je to o tom, jak si dokázala uvědomit, že je úžasná, že má skvělou postavu, že její pihy jsou nádherné, že je krásná! A chce to říct i nám ženám, dívkám, holkám. Má pravdu, každá jsme krásná a jedinečná. A kdo by nám tvrdil, že se máme změnit si nezaslouží dopřát sluchu.
Je to o vnímání sebe sama, o lásce k sobě, o médiích okolo nás, o všeobecném vnímání krásy, je to o uvědomění si času, který tady na zemi máme.
Pracuji v knihovně pro děti a přála jsem si u nás knihu mít. Kolegyně na oddělení nákupu nám ji ochotně koupila. Budu ji doporučovat co možná nejvíc. Chci aby se projekt #zanormalniholky šířil dál.
Mě je 44 let a kniha se mi moc líbila. Doporučila mi ji moje úžasná a nádherná patnáctiletá dcera.
Holky jdeme do toho, jsme krásné…

Jana Šmejkalová