Hravé rozšiřování slovní zásoby v knize Ester Staré s ilustracemi Milana Starého jistě potěší i pobaví dítko školou povinné. Zlepšení vyjadřovacích schopností se hodí každému a začínajícím čtenářům obzvlášť. A když to jde zábavnou formou je to skvělé. Kniha má různé úkoly, pokládá zajímavé otázky, učí zformulovat myšlenky a správně se vyjadřovat.
A ruku na srdce, kdo vše toto nepotřebuje také… Kdo toto vše nepotřebuje… Kdo, kde? 🙂
Až se ucho utrhne
Jedinečný počin tandemu Starých. Paní spisovatelka Ester Stará sepsala padesát klasických českých přísloví. Ta jsou vysvětlena komiksovou formou, kterou opět výtečně ilustroval Milan Starý. Přísloví nejsou více vysvětlována a je tedy na čtenářích, aby se na obrázek dobře podívali a zjistili význam rčení. Stojí to za to!
Každé přísloví je ještě přeloženo do několika jazyků, a to angličtiny, němčiny, španělštiny, francouzštiny a ruštiny. Kniha je doplněna několika kvízy.
Já osobně se právě se chystám chytit příležitost za pačesy!
Pozdě bycha honiti
Velmi povedená naučná kniha o češtině, která rozhodně není nudná. Dozvíte se co jsou synonyma. Jsou to slova, která mají stejný či podobný význam. Třeba skvělí, báječní, úžasní a výborní. Že antonyma jsou slova opačného, protikladného významu. Třeba malý a velký. Homonyma jsou slova, která stejně vypadají, ale mají odlišný význam. Třeba koruna, jako královská, co se nosí na hlavě a koruna, jako mince, co ji máme v peněžence. Paronyma jsou slova, která jsou graficky nebo zvukově podobná, ale významem se zcela liší. Třeba povědomí a podvědomí. Frazémy a idiomy jsou ustálená spojení slov, která mají svůj vlastní význam. Patří mezi ně také různá rčení, pořekadla či pranostiky. Třeba, že strach má velké oči, že někdo ztratil hlavu nebo, že někdo má pusu od ucha k uchu. Nářeční zajímavosti jsou označení pojmů, které se liší různým místem použití, třeba v Čechách a na Moravě. Brambory jsou zemáky, brambury, erteple i krumple. Kniha je autorkou Evou Bešťákovou opravdu krásně ilustrovaná. Básněmi ji doplnil autor Radek Malý.
Byl jednou jeden Bych,
ten nevylezl z knih.
Bychovi bylo v knihách hezky.
Miloval jazyk. Jazyk český…
Jak myška hledala kamarády
Myslela jsem si, že světluška je překrásné stvoření. Měla jsem takovou tu vizi skoro pohádkového živočicha, který láká zbloudilé jak bludička do bažin…
No vím, že je to infantilní představa, ale dospělí čtenáři dětských knih takoví být mohou. 🙂
Pak jsem jako myška v příběhu zjistila, jak světluška doopravdy vypadá a taky jsem byla krapet rozčarovaná…
Myška v knize hledá kamarády a moc jí to nejde, protože v nich na první pohled vidí jejich krásu, ochotu a laskavost a na druhý pohled se podivuje, proč je světluška vlastně ošklivá, krtek upatlaný a tchoř smrdutý.
Taky máte ke svým přátelům výhrady? A co oni k vám…