Jak vzniká knížka? To se v této barevné, obsáhlé naučné publikaci dozvíte. Zjistíte kdo je to autor, co dělá redaktorka, ilustrátorka, grafik, obchodní zástupkyně, tiskařka, knihkupec, literární kritička, knihovník i čtenář. Jak se rodí nápad na knihu, co se považuje za bestseller, jak se knihy tisknou a vyrábějí, jak se prodávají, kupují, půjčují, hodnotí a čtou. Je mnoho profesí, které vznik knihy zaměstnává.
Jistě víte jaký je rozdíl mezi knihkupectvím a knihovnou, ve které mě celou šťastnou najdete pracovat… A vzhledem k tomu, že čtete, tak jste důležitým článkem procesu, a to čtenářem!
Nauč Edu abecedu
Další edukační kniha osvědčeného tandemu spisovatelky Ester Staré a ilustrátora Milana Starého. Tentokrát děti učí abecedu. Hravě, zábavně a moc dobře. Každá dvojstrana je věnována jednomu písmenu. Děti mohou hledat slova, která jím začínají nebo končí. Skládat podle obrázku správně příběhy, jak dějově následují. Občas obtahovat čáry a také dokreslovat obrázky. Trochu počítat. Hledat rozdíly mezi obrázky a třeba si i zahrát hru. Učit se, ale také si hrát a jistě se u toho dobře bavit.
Pamatuji se, jak jsem se učila v první třídě číst. Byla to zábava, ale jsem si jistá, že s touhle knihou by mě to tenkrát bavilo ještě víc…
Ježeček, co nic (ne)uměl
Knihu pro mě napsal můj syn Tobiáš Pospíšil. Byl to dárek k vánocům v roce 2021. Tobiáš požádal svoji sestru, studující ilustrátorku Báru, aby knihu svázala a ilustrovala. Vzniklo tak překrásné dílko, které udělalo jako dárek naprosto obrovskou radost.
Příběh vypráví ježeček. Ten žije za devatero horami a devatero řekami v lese. Ježeček je malý a nesmělý. Není moc oblíbený, nic mu skoro nejde, a ze všeho nejraději si čte. Ale ví, že by měl začít vyhledávat společnost jiných zvířátek a zkusit třeba sportovat. O tom, jak se statečně vydá hledat si kamarády, je tento líbezný příběh.
Knížka byla psána pro knihomolku, která pracuje jako knihovnice, takže knihy jsou i v závěrečném rozuzlení tohoto příběhu.
Děkuji za tento překrásný dárek svým oběma dětem… 🙂
Můj knižní deník
Tuto knížku jsem v covidovém roce 2021 vybrala dětem z knihovny, kam chodí na můj čtenářský klub, jako odměnu za roční absolvování klubu. Na nákup knih nám přispěl skvělý spolek MAP (Místní akční plán), který podporuje čtenářskou gramotnost. Knížka je pro každého čtenáře k dotvoření. Úvodem si do ní zapíší svoje jméno, kde nejraději čtou, jaké jsou jejich nejoblíbenější knihy, oblíbená knihkupectví, blogy a třeba knižní přání. No a pak následují předpřipravené stránky na evidování přečtených knih. Čtenáři si tam zapisují název knihy, autora, svoje symbolické hodnocení, od kdy do kdy knihu četli, jaká byla první věta a jejich nejoblíbenější postava, jaká kniha byla, jak by mohla jinak skončit a svoje poznámky. Na dalších stránkách jsou předepsané otázky zase jiné. Knihu doplňují hezké ilustrace. A líbilo se mi, že kniha je univerzálně barevná, a hodí se tak pro kluky i holky. Já osobně si knihy a jejich hodnocení eviduji na skvělém webu www.databazeknih.cz, kde mě najdete pod přezdívkou Greena, protože mám ráda zelenou, a je to opravdu moje přezdívka, jen s výslovností „Grýňa“…
Žvanda a Melivo
Kniha je určena na cvičení a rozvoj slovní zásoby. Můžou v ní najít zábavu jak předškoláci, tak i školáci. Může být i logopedickou pomůckou. Kniha není vůbec nezábavná, ba naopak. Je to ta nejvtipnější a nejzábavnější kniha podobného druhu. Autorské spojení manželů Starých je osvědčené a jejich knihy jsou nejenom skvěle napsané, ale i krásně ilustrované!
V knize se děti budou učit poznávat barvy, určovat druhy věcí, přiřazovat profese a pomůcky, třídit zvířata podle skupin, poznávat materiály, říkat a doplňovat říkanky, nacházet slova významově podobná i odlišná, řadit obrázky podle významu a děje a ještě mnohem víc. Kniha je tak skvělá, že ji plánuji koupit svým ještě nenarozeným vnoučatům, abych ji jednou doma pro ně měla…
Ze života knihomolky
Komiksovou formou vyprávěná kniha o lásce. O lásce až na hrob. O lásce nehynoucí. O lásce největší… ke knihám! Celé to dobře znám, jsem také knihomolka, stejně jako hlavní postava knihy. Neustále jsem při čtení přikyvovala a usmívala se. Mám to stejně. Miluji knihy, ráda chodím do knihkupectví, mám knihy všude, neustále je nosím sebou. Nižší hodnocení jsem tentokrát dala za to, že je v knize dle mého příliš málo o knihovnách!
Přijďte se podívat za mnou do oddělení pro děti naší Husovy knihovny Říčany…