Pravidla skutečných ninjů

Petře Štarkové se povedlo vyprávět čtivou formou příběh čtvrté třídy, která prožívá příchod nového spolužáka. Je jím nemluvný, agresivní chlapec Ivoš. Příběh vypráví různé postavy a ten Ivošův, nám odkrývá jeho nelehké domácí zázemí. Chlapce má v péči skvělá sociální pracovnice Lenka, která mu vysvětluje principy chování na knize o ninjích. Tím získá Ivošovu pozornost, a podle dítěti srozumitelných pravidel se jim společně daří zlepšovat jeho život. I třídní kolektiv pochopí, že chování jednotlivce může mít a vždy má svoje pozadí.
Moment, kdy Ivoš napraví jednou lotrovinu, mi nekompromisně vehnal slzy do očí.
Kniha je skvěle napsaná i ilustrovaná Viktorem Svobodou. Vřele ji doporučuji k přečtení.

Jana Šmejkalová

Bez filtru

Díky za dívky jako je Kristýna Dolejšová! Díky za projekt #zanormalniholky. Kniha Bez filtru, web www.zanormalniholky.cz, Instagram https://www.instagram.com/zanormalniholky/ a Facebook https://www.facebook.com/zanormalniholky/ jsou místy, kde se lze seznámit s touto jedinečnou, náročnou a na druhou stranu velmi jednoduchou myšlenkou: mít se rád!
Kristýna v knize vypráví svůj osobní příběh. To jaké chyby udělala v lásce, to jak se neměla ráda, jak chtěla být jiná, dokonalá, štíhlá, bez pih, krásná. A je to o tom, jak si dokázala uvědomit, že je úžasná, že má skvělou postavu, že její pihy jsou nádherné, že je krásná! A chce to říct i nám ženám, dívkám, holkám. Má pravdu, každá jsme krásná a jedinečná. A kdo by nám tvrdil, že se máme změnit si nezaslouží dopřát sluchu.
Je to o vnímání sebe sama, o lásce k sobě, o médiích okolo nás, o všeobecném vnímání krásy, je to o uvědomění si času, který tady na zemi máme.
Pracuji v knihovně pro děti a přála jsem si u nás knihu mít. Kolegyně na oddělení nákupu nám ji ochotně koupila. Budu ji doporučovat co možná nejvíc. Chci aby se projekt #zanormalniholky šířil dál.
Mě je 44 let a kniha se mi moc líbila. Doporučila mi ji moje úžasná a nádherná patnáctiletá dcera.
Holky jdeme do toho, jsme krásné…

Jana Šmejkalová

Všehokniha

Tomáš je zvláštní malý hoch. Vidí věci, které jiní nevidí. Jeho otec je tyran, fanaticky se obracející k Bohu. Jeho výchova a chování poznamenává celou rodinu. Týranou ženu a matku Tomáše a dcery Markéty, i obě děti. Tomáš má velké životní poslání a odhodlání. Odjakživa chce být šťastným!
Navzdory tomu, že má kniha tak neveselé téma, je plná poetiky, lásky, pochopení a naděje.
Navíc je ozdobena překrásnými ilustracemi od Nanako Ishidy, které jsou jednou namalovány barevně na bílý podklad, a přes ně se překládá perokresba na průsvitném papíru, která nám ukazuje snový svět milého, malého Tomáše.
Bude chlapec jednou šťastný…

Jana Šmejkalová

Nikolina cesta

Jak v úvodu knihy píše sama paní spisovatelka Michaela Fišarová: „Tato kniha je věnována všem holkám a klukům, kteří mají hezké dětství. Napsala jsem ji, aby si toho všeho vážili. Aby poznali, že mít milující rodiče není taková samozřejmost, jak se možná někdy zdá.
A taky je věnována všem holkám a klukům, kteří to v dětství nemají lehké. Aby věděli, že je tu vždy cesta něco změnit. Aby věděli, že nejsou na světě sami.“
Mrazivý příběh je o Nikole, které chodí do deváté třídy. Má mladšího brášku Martina, o kterého se často stará. Také má milující maminku. Dále s nimi žije agresívní Zdeněk, přítel maminky, který nemá nikoho rád. Tatínek dětí již nežije. Sousedka paní Stoklasová občas Martínka pohlídá, aby Nikola mohla jít do školy, kam moc často kvůli rodinným problémům nechodí. Maminka se moc snaží, je hodně v práci, ale nechá si vše od agresívního Zdeňka líbit. Co bude s dětmi, když paní Stoklasová dostane infarkt…

Jana Šmejkalová