Borůvkové léto s Terezou

Kniha o dospívání, prvních láskách a snech od Petry Braunové je prvním dílem série. Vypráví o teenagerech. Hlavních postav je několik a příběhy se postupně prolínají. Dívky rády čtou o prvních láskách a Braunová o nich píše skvěle. Tereza je zajímavá dívka, která sní o kariéře herečky. Michal je pohledný mladý muž, který řeší neopětovanou lásku. A do města přijíždějí filmaři a chystá se velký konkurz na hlavní role.
Musím si také pořídit červenou šňůrku na zapěstí. Pokud nevíte proč, tak si přečtěte nejenom tuto knihu, ale i tu pro začínající čtenáře Johana s hlavou v oblacích.

Jana Šmejkalová

Piruety

Autobiografická knížka Tillie Waldenové je o hledání a častém nenacházení se. Je výpovědí o jejím nelehkém dospívání, které se snažila smysluplně zaplnit krasobruslením. Vypráví o touze po přátelství, uvědomování si vlastní sexuality a s ní spojené orientace. Je však hlavně o hledání lásky. Mnohokrát jsem při jejím čtení měla dojem, že kdyby Tilly někdo obejmul, bylo by všechno lepší. 
Líbí se mi, že autorka nenabízí odpověď na otázku, kdo byla, kdo je, i o čem přesně je její kniha. Je to křehký příběh. 
Kdo v mladém věku netápal, nehledal sám sebe, a dokázal vyjít se svým já? Mládí není lehké období, jak se občas může zdát…

Jana Šmejkalová

Jedno obyčejný léto

Komiksová kniha určená pro teenagery vypráví příběh dívky Rose, která každé léto jezdí na prázdniny k moři do chaty. Těší na mladší kamarádku Windy, se kterou se už hrozně dlouho kamarádí. Dívky se hodně koupou, půjčují si strašidelné filmy, chodí nakupovat do místního krámku a pokukují po místních lidech. Hlavně partička puberťáků s jejich problémy je dobrá na pozorování. No a Rose má mámu a tátu. Táta je super a s ničím nedělá moc problémů, ale s mámou si Rose vůbec nerozumí a ani sama neví proč.
Příběh vás strhne svojí prázdninovou náladou. Pamatuje se na některé vaše léto…

Jana Šmejkalová

Polča

Kniha výborného nizozemského spisovatele Guuse Kuijera je neuvěřitelně dobře a empaticky napsanou sondou do života dospívající dívky Polči. Té je dvanáct let a žije v Holandsku. Ve třídě jsou pouze dvě místní dívky, jinak je třída poskládaná z nejrůznějších etnik. Polča sama je zamilovaná do spolužáka tureckého původu Mímúna. Rodina nežije pohromadě. Táta je fajn chlapík, ale toulá se ulicemi a má problém s drogovou závislostí. Máma je taky prima, i když je hádavá, výrazná a navíc se zamiluje do Polčina učitele. Babička a děda žijí na venkově a taky Polču moc milují a seznamují ji s vírou v Boha. Taky má Polča tele Polču. To nejdůležitější je, že dívka je básnířka. A opravdu nadaná.
Tuhle knihu bych doporučila přečíst úplně všem! Je krásná, výborně napsaná, strhující, chytrá, poetická, plná lásky, smutku, pochopení i hádek, života, smrti, tolerance i překrásných básní! Pokud dáte na moje tipy na čtení, tak si tuto knihu určitě přečtěte…

Jana Šmejkalová

Pomeranče v podprsence

Tato kniha má podnázev: Příběh o holkách pro kluky a o klucích pro holky. Až do přečtení knihy jsem si myslela, že je příběh primárně určený holkám, ale byla jsem překvapená, že je vlastně víc pro kluky. Navzdory názvu jsem knihu doporučila synovi a kniha se mu líbila a s chutí si ji přečetl. Možná škoda toho názvu… Kniha se již v minulosti jednou vydala s názvem Zrcátko pro Markétu, což je ještě víc zavádějící určením knihy…
Kniha vypráví příběh dospívajícího kluka, který se jmenuje Medard Koukal. Svoje jméno upřímně nenávidí a společně se sestrou, která se jmenuje Anděla si moc přejí se přejmenovat. Medard svoje jméno akceptuje jedině v podobě zkratky Med. Takže Med je téměř čtrnáctiletý kluk, který má hrozně rád chemii. Na dvorku má kůlnu, kde uskutečňuje nejrůznější chemické pokusy. V knize se začne rozhlížet také po děvčatech, proto se kniha jmenuje Pomeranče v podprsence, protože Meda pronásleduje takový sen o pomerančích… Kniha je čtivá, autorka paní Březinová píše opravdu skvěle a odteď budu u nás v knihovně knihu víc doporučovat právě těm klukům.
Jaký máte zážitek z vaší puberty s první láskou vy…

Jana Šmejkalová

Téměř tajný průvodce dospíváním

Tato naučná kniha odpoví na dotazy dospívajícím čtenářům v oblasti sexuální výchovy. Knihou vás provedou kamarádi Bára a Pavel. Píší si společný deník, kam zapisují svoje poznatky, problémy a příběhy. V knize se čtenáři například dozví co se děje v období menstruace, k čemu je kondom, jaké formy antikoncepce existují, jak se v dospívání mění ženské a mužské tělo, co je vlastně ten sex, kdo je panic, co je třeba akné, jak naše tělo funguje, co se děje v těhotenství, co je to sexuální identita, no zkrátka vše, co každý správný puberťák potřebuje znát. Osvěta je důležitá a podobné knihy jsou super…

Jana Šmejkalová

1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo

Tato kniha vyhrála cenu Magnesia litera v roce 2019 a úplně právem. Je úžasná! Přála bych si, aby si ji přečetlo co nejvíc dětí. Kniha čtenářům velice srozumitelně vysvětlí okolnosti života v Československu od roku 1918 do roku 1921. Vysvětlí jim pojmy z historie, nenásilně je seznámí s význačnými osobnostmi té doby, zjistí jak země vypadala, a kde měla hranice, jaký byl v té době život nejenom dětí, ale i dospělých.
Knihou provází desetiletý kluk Jenda, který miluje fotbal. S rodiči žije v Mostě, ale kvůli politické situaci a angažovanosti tatínka, který je učitel, se přestěhují do Prahy, potom do Brna a nejdál až do Podkarpatské Rusi do Volového, a pak do Užhorodu. K každém místě rodina prožije jiné zážitky a bude mít jiné podmínky svojí existence. Všichni se musí novému prostředí způsobit. Příběh je zajímavý tím, že občas ho vypráví náš hrdina, a občas ten samý zážitek vypráví další postava, zase ze svého pohledu. Kniha je krásně ilustrovaná Vojtěchem Šedou.
Takové skvělé knížky nám tady vycházejí! Bravo!

Jana Šmejkalová