Proč lidé vedou války?

Válka je zlo! Rozumný člověk ho nejspíš nechápe. Děti absolutně ne. Tato kniha má v názvu otázku, proč to tedy lidé dělají? Ale nadává na ni jednoznačnou odpověď. Hledá vysvětlení v citátech myslitelů. Zamýšlí se nad tím, jak se jako lidé chováme. Rozebírá pojmy jako je násilí, moc, agresivita, co je to společnost. I když není vždy jasná odpověď, je dobré pokládat si tyto otázky…

Jana Šmejkalová

Komiksová filozofie

Komiksová kniha o dějinách filozofie pro středoškolské i dospělé čtenáře jistě zaujme. Je opravdu zdařile ilustrovaná. Přestože se dotýká velice rozsáhlého tématu je čtivá a perfektně informace propojuje. Autoři knihu rozdělili do částí logika, vnímání, mysl, svobodná vůle, bůh a etika. Kniha má průvodce, který putuje napříč časem a seznamuje nás s mysliteli a filozofickými myšlenkami. Hérakleitos zdůrazňoval změny a pomíjivost světa, Aristotelés tvrdil, že lidé od přirozenosti touží po vědění, Mill zkoumal logiku, Descartes myslel, tedy byl, Locke si myslel, že nic není v rozumu, co dříve nebylo ve smyslech, Berkeley tvrdil, že být, znamená být vnímán, Platón chtěl, aby se stali filozofové králi a zasloužil se první instituci vyššího vzdělávání v západním světě, Leibniz tvrdil, že se nemůžeme naučit ničemu, čeho ideu bychom již předtím neměli v duchu, Spinozova teorie byla taková, že cítíme a ze zkušenosti víme, že jsme věční, Turing měl o člověku představu jako o univerzálním stoji, Chalmers se zabýval filozofií mysli a jazyka, Démokritos předpokládal, že vše jsou atomy a prázdno, Hume pojednával o lidské přirozenosti, Akvinský řekl, že je lepší osvěcovat, než jen svítit, Kant viděl hvězdné nebe nad sebou a mravní zákon v sobě, Paley vykládal o Bohu, Darwin o evoluční teorii, Sókratés myslel, že neprobádaný život nestojí za to být žit, Hobbes řešil politickou filozofii, ve které zdůrazňoval roli společenské smlouvy, Bentham uváděl do principů mravnosti, Nietzsche psal o pravdě, morálce, moci, současné kultuře a vědě. Zdá se neuvěřitelné, že tolik myšlenek je poskládáno v jedné komiksové knize, ale je to tak a dílo je více než zdařilé.
Která myšlenka je nejbližší vašemu vnímání?

Jana Šmejkalová

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Klára je malá zvídavá holka. Možná vás při čtení napadne, že je chytrá jak rádio, ale tak to není. Je to přemýšlivé dítě, které má stále otevřené oči. Vede dialog se svým učitelem. A takového kantora by si přál, během školních let potkat každý. Klára má mnoho otázek. Každá z nich vede k další a další. Společně s učitelem na ně v knize slovenského autora Jakuba Nvoty hledají odpovědi. Příběh začíná u psaní. Pokračuje během hodiny fyziky, pak následuje dějepis. Klára se sama od sebe pustí do analýzy života obyčejného kelímku na kávu a sama tak rozluští přístup k ekologii. Matematika ji zkraje nebaví, ale při myšlence, na to kolik máme každý předků, ji také zcela pohltí. Filozofické otázky a pojem času knihu završují. Kniha je hlubokomyslná, a stojí za přečtení nejenom dětmi a dětem, ale rozhodně i dospělými čtenáři.
To malé děvčátko je jednoduše neuvěřitelné…

Jana Šmejkalová

Hrdinky, Příběhy významných českých žen

Tato krásná kniha by slušela knihovnám všech českých dívek. A v knihovnách českých chlapců by se vyjímala také skvěle. Je překrásně ilustrovaná studenty ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a také Renátou Fučíkovou. O autorství jednotlivých medailonků se podělily Renáta Fučíková, Kateřina Tučková, Lenka Křížová Procházková a Anna Musilová.
Zaujaly mě všechny příběhy, nejvíce české světice a zakladatelky řádu křížovníků se zlatou hvězdou svaté Anežky, české a uherské královny a rakouské arcivévodkyně Marie Terezie, příběh podnikatelky a filantropky Anny Náprstkové, spisovatelky Boženy Němcové, spisovatelky a průkopnice ženského vzdělávání Elišky Krásnohorské, malířky, grafičky a knižní ilustrátorky Zdenky Braunerové, filozofky a poustevnice Anny Pammrové, šlechtičny a mecenášky Sidonie Nádherné, příběh první české doktorky technických věd a političky Marie Tumlířové, malířky Toyen, módní návrhářky Hany Podolské, humanitární pracovnice a zachránkyně židovských dětí Marie Schmolkové, překladatelky a novinářky Mileny Jesenské, právničky, političky a bojovnice za práva žen Milady Horákové, filmové režisérky Věry Chytilové, spisovatelky a nakladatelky Zdeny Sulivarové, první dámy a zakladatelky Výboru dobré vůle Olgy Havlové i architektky Evy Jiřičné.
Zkrátka inspirativních českých žen je naše historie plná, tuto knihu si proto musíte přečíst…

Jana Šmejkalová

To je otázka

Na tuto knížku jsem narazila náhodu při pročítání projektu MF Dnes na téma Čtenářské gramotnosti. Byla tam čtenářům doporučována. Autora Josteina Gaardera znám již z jeho jiných skvělých knih. Tato kniha mě opravdu zasáhla. Je v ní čtyřicet sedm otázek a jedna věta oznamovací. Otázky se čtenáře ptají na jeho názor na svět, na nás samotné, na štěstí, život a smrt. Knihu můžeme během chvilky přečíst nebo nad ní strávit dlouhý čas přemýšlením. Já jsem knihu přečetla, a krátce o ní přemýšlela, a těšila se až si ji společně přečteme i s mými dětmi. To povídání o knize bylo úžasné.
Kniha je ilustrovaná Akinem Düzakinem a jeho nádherné obrázky jsou součástí celku, tak dokonale, že bez nich by na nás měl text poloviční účinek. Skvělá spolupráce autorů.
Potřebujete mít k tomu, abyste byli šťastní, hodně věcí…

Jana Šmejkalová