Mechová víla

Mechové víly jsou malé sličné bytůstky, které žijí v lese. Drží se ve stínu, aby je sluníčko nespálilo. Nejlíp jim je v blízkosti mechu, o který pečují. Víly chodí do školy, kde je slečna učitelka učí poznávat rostliny. Mia je krásná víla. Je však neposedná a nebaví ji, dávat ve škole pozor. Navíc trochu odmlouvá, a proto se ocitne za školou. To je však jen jedna malá neplecha a Mia jich zvládne napáchat o něco víc. Ale v pohádkách vše končí dobře, a tak se i maličká, půvabná Mia jistě napraví.
Knížku ilustrovala Ivona Knechtlová. Skvěle zvolená spolupráce autorek.
Jestlipak si na víly v lesním tichu a stínu, při odpočinku na mechu, někdy vzpomenete?

Jana Šmejkalová

Apolenka z modrotisku

Překrásná knížka pro děti od Romany Košutkové je o tradičním řemesle, kterým je barvení látek modrotiskem. Do hluboké kypy se dává modré indigo, což je přírodní barvivo. Musí se dobře míchat, aby na barvené látce nebyly skvrny. Popem se látka potiskuje. Pop je směs vody, hlinky, arabské gumy a dalších přísad. Vzory se na látku tisknou dřevěnými formami. Pak se látka několikrát ponoří do barvicí lázně. Následně se musí několikrát vyprat, naškrobit a mandlovat. Modrotiskové látky jsou krásné, mají půvabné, tradičně bílé vzory.
Kniha o Apolence je o dvojici starých manželů, kteří nemají vlastní potomky. Moc by si přáli, někomu předat tradici barvení látek a šití oděvů. Jejich prosby jsou vyslyšeny, a tak jednoho dne najdou v lese malou panenku. Babička ji vezme domů, postará se o ni, a z panenky se stane dívka Apolenka. Ta babičce i dědečkovi s láskou pomáhá a celou tradici převezme.
Knížka je půvabně ilustrovaná Veronikou Vlkovou a Janem Šrámkem. Napsaná je pomocí genetické metody, což je pouze velkými písmeny.
Krásný počin. A netřeba příliš zdůrazňovat, že po přečtení já i dcera nutně potřebujeme modrotiskovou sukni…

Jana Šmejkalová

Zprávy z pelíšku

Kniha je vytištěna genetickou metodou, pomocí velkých písmen. Příběh paní spisovatelky Daniely Krolupperové vypráví o malém štěňátku. Štěně je za začátku vyděšené z neznámého světa. Potká se s velkým tvorem, dvounožcem, který si ho vezme sebou domů. Pejsek pozná, že mu nechce ublížit. Dá mu najíst, napít a připraví tu teplý pelíšek. Pejsek se postupně naučí rozumět řeči těch milých lidí, kteří mu dají jméno Dafi. V příběhu z pelíšku pejsek prožije ještě různá dobrodružství.
Dafi, pojď se honit…

Jana Šmejkalová

Danda má hlad

Kniha je psaná Genetickou metodou, tedy pomocí velkých písmen. Je vhodná pro začínající čtenáře.
Sedmiletý Otík si k narozeninám přeje nějakého živého tvora. Ale rodiče mu takový dárek nedají. Když přijede prateta Vilemína, tak Otík od ní dostane zvláštní květinu. Jmenuje se Danda a má neustále hlad. Je to masožravá rostlina, kterou milující Otík rozmazluje masovými pochutinami. Rostlina sílí a roste a jsou s ní občas pěkné potíže.
Měli jste doma někdy takovou mlsnou rostlinku…

Jana Šmejkalová

Lucka Luciperka

Lucka je holka uličnice. Často zapomíná na svoje povinnosti a zlobí. Blíží se Mikuláš a rodiče Lucce říkají, že za to svoje zlobení nic dobrého nedostane, jen uhlí a brambory. A opravdu se tak stane. Lucku to všechno moc mrzí, a tak se na vlastní pěst rozhodne jít ven a najít opravdového Mikuláše a zeptat se ho proč jí letos nenadělil ani jablíčko. Sama se převleče za čertici, psa Čerta převleče za Mikuláše a kočku Andělínu za anděla. Co se venku v mrazu stane, když se jí obě zvířata ztratí a Lucka potká Mikuláše se dozvíte z knihy sestavené genetickou metodou – pouze pomocí velkých písmen…

Jana Šmejkalová

Jak se O stalo králem

Všechna písmenka abecedy chodí do školy. Jsou to však písmenka divoká a neposedná. Jen písmenko O je poněkud neforemné, pomalé a smutné.
Kniha jistě nadchne začínající čtenáře. Je čtivá, krásně ilustrovaná a navíc psaná genetickou metodou – psaná pouze velkými písmeny. Děti se v ní seznámí s abecedou, tvořením slov a i s tím co se může stát, když se písmena zamění.
Co se může stát, když se ztratí třeba písmeno A…

Jana Šmejkalová