Labutí dům

Spisovatelka Daniela Krolupperová vlídně popsala prvorepublikový pražský svět z pohledu chudých i bohatých. Ilustrátorka Eva Chupíková knihu úžasně doplnila svými ilustracemi. Na stránkách se nám odhalí čtivý příběh dívky Rézi, která žije se svojí maminkou švadlenou a snaží se najít svůj sen a ovlivnit svůj život. Rézi je milá, chytrá, a snaživá, v tom nejlepším smyslu slova. Čtenář jí, její mamince, příteli Pavlovi i kamarádkám soustavně drží palce, aby se jim v životě dařilo.
Pojďte nahlédnout do Československa 20. let 20. století…

Jana Šmejkalová

Tajemství v láhvi

Životopisná kniha o Ireně Sendlerové, hrdince, která pomohla a zachránila za druhé světové války 2500 dětí. Hrůzná válečná realita se v tomto případě odehrávala v polském hlavním městě Varšavě. Irena pravidelně docházela do městského ghetta pomáhat židovským rodinám. Jednoho dne se pustila do záchranné akce, kdy z hlídaného ghetta vynášela židovské děti, které by čekala v následných koncentračních táborech smrt. Odvaha její a lidí kolem ní byla neskutečná. Příběh je velmi emotivní svojí autentickou výpovědí. Doporučuji ho starším čtenářům k přečtení. Nesmíme zapomenout na historii a obzvlášť v dnešní době!

Jana Šmejkalová

Vánoce – Putování do Betléma

Kniha od Josefa Krčka a ilustrátorky Renáty Fučíkové je o vánočních zvycích a tradicích. Můžete se z ní dozvědět příběhy mnoha světců, význam adventního období, vysvětlení vánočních pojmů a symbolů i si zahrát a zazpívat několik vánočních písní a krátkých divadelních her. Vánoce jsou krásné období a tato knížka vás strhne svojí atmosférou. Je moc hezky ilustrovaná. Věřím, že každý její čtenář v ní najde mnoho nových informací.
Mě třeba zaujala legenda, že na svátek svatého Martina jíme husy, jako jejich trest, kdy Martina rušily při kázání.

Jana Šmejkalová

Odsunuté děti

Spisovatel a publicista Marek Toman napsal scénáře k pěti příběhům v knížce Odsunuté děti. Publicista a dokumentarista Jan Blažek pořídil rozhovory s německými pamětníky odsunu a ke knize napsal doprovodné texty. Oslovení ilustrátoři Jakub Bachorík, Magdalena Rutová, Stanislav Setinský, Františka Loubat – Lachmanová a Jindřich Janíček jednotlivé životopisné příběhy komiksově zpracovali. Tématem je konec druhé světové války a následný odsun Němců. V každém příběhu se vracíme do dětství a pocitů pamětníků odsunu z Československa. Příběhy jsou neradostné, ukazují na bolestnou kapitolu z dějin. Je dobře, že byly zpracovány, protože by se na podobné zlo nemělo zapomínat.
Vyprávění je děsivé i v dnešní době, kdy se válčí na Ukrajině…

Jana Šmejkalová

1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo

Tato kniha vyhrála cenu Magnesia litera v roce 2019 a úplně právem. Je úžasná! Přála bych si, aby si ji přečetlo co nejvíc dětí. Kniha čtenářům velice srozumitelně vysvětlí okolnosti života v Československu od roku 1918 do roku 1921. Vysvětlí jim pojmy z historie, nenásilně je seznámí s význačnými osobnostmi té doby, zjistí jak země vypadala, a kde měla hranice, jaký byl v té době život nejenom dětí, ale i dospělých.
Knihou provází desetiletý kluk Jenda, který miluje fotbal. S rodiči žije v Mostě, ale kvůli politické situaci a angažovanosti tatínka, který je učitel, se přestěhují do Prahy, potom do Brna a nejdál až do Podkarpatské Rusi do Volového, a pak do Užhorodu. K každém místě rodina prožije jiné zážitky a bude mít jiné podmínky svojí existence. Všichni se musí novému prostředí způsobit. Příběh je zajímavý tím, že občas ho vypráví náš hrdina, a občas ten samý zážitek vypráví další postava, zase ze svého pohledu. Kniha je krásně ilustrovaná Vojtěchem Šedou.
Takové skvělé knížky nám tady vycházejí! Bravo!

Jana Šmejkalová

Zeď: jak jsem vyrůstal za železnou oponou

Autora Petra Síse se prý jednou zeptal jeho syn, jaký je on americký usedlík, zda hodný nebo zlý. Tato otázka vnukla kreslíři a spisovateli nápad vytvořit tuto jedinečnou knihu jako odpověď synovi a jako geniální připomínku událostí naší země, na které bychom rozhodně neměli zapomenout. Kniha je vyprávěna pomocí kreseb, tak specifických pro Petra Síse. Jeho linky, tečky, barevné ladění je úžasné. Celá kniha je skvělá!
Vypráví příběh chlapce od jeho narození v roce 1948 v Československu. Ilustruje jeho dětství a dospívání v době totality. Popisuje události kolem roku 1968. Příběh této knihy končí událostmi po 17. listopadu 1989.
Doporučuji mít knihu v knihovně a ukazovat ji dětem a připomínat její obsah dospělým…

Jana Šmejkalová

Hurá do galerie

Kniha děti seznámí s pojmy ze světa umění. Pokud netušíte co to jsou atributy, patron, co najdeme v galerii, čím vším se dá malovat, co najdeme v popiscích, co je to portrét, autoportrét, busty, figurální malba, akt, zátiší, krajinomalba, veduta, žánrová malba, alegorie či abstraktní umění. Co to vůbec umění je? Jaké známe umělecké slohy. Víte jak jdou za sebou? Nejprve bylo románské umění, pak gotika, renesance, baroko, romantismus, klasicismus, realismus, impresionismus, secese, kubismus, funkcionalismus, abstraktní umění, současná architektura a umění. Přiznám se, že mě v této knize ruší ilustrace. V případě klasických děl bych upřednostnila reprodukce. Přesto je fajn, že podobná knížka dětem vysvětlí pojmy ze světa umění…

Jana Šmejkalová

Tajemný kufr pana Benjamina

Když knihu otevřete, jakoby se před vámi otevřel tajemný kufr. Patří panu Walteru Benjaminovi. To byl velmi vážený pán, filozof, který přišel na řadu neobyčejných myšlenek. Mocnost své doby však rozhodla, že to jsou myšlenky nebezpečné. A panu Benjaminovi začalo jít o život. Musel utéct, aby si život zachránil. Jemu i mnohým dalším lidem byla nápomocná paní Fittko. Dokázala potřebné odvést do bezpečí, bylo třeba být nenápadní a na cestu si vzít minimum věcí. To však pan Benjamin nedokázal, a proto putoval s velkým těžkým kufrem. Jak to putování dopadlo či nedopadlo se tak trochu nedozvíte, ale když budete pozorní, tak to přeci jen zjistíte. Pokud jsem vás tajemně nalákala ke čtení, tak vězte, že kniha je navíc moc hezky ilustrovaná…

Jana Šmejkalová

Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční

Pokud jste zaregistrovali knihy Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky a Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky 2, tak vás jistě zaujme i tato kniha primárně určená klukům, ale je to samozřejmě skvělé počtení i pro holky. Najdete v ní sto krátkých životopisných příběhů kluků a mužů. V knize se seznámíte se sportovci, bojovníky, prezidenty, básníky, vědci, ekology, spisovateli, herci, přírodovědci, kouzelníky, malíři, tanečníky, astronauty, hudebníky, mysliteli a třeba kuchaři.
Který mužský hrdina je váš oblíbený…

Jana Šmejkalová

Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky 2

Kniha přináší další sto krátkých životopisných příběhů zajímavých žen. Každá z žen je v ní opět výtvarně zobrazena jinou výtvarnicí. V knize se seznámíte s spisovatelkami, vědkyněmi, revolucionářkami, herečkami, zpěvačkami, tanečnicemi, malířkami, architektkami, političkami, zooložkami, aktivistkami, královnami, astronautkami, bojovnicemi a třeba i špionkami. Je to opět velmi inspirativní čtení. Kniha je moc hezky vizuálně zpracovaná a jistě zaujme nejenom dívky, ale i chlapce. Já osobně jsem si při jejím čtení ženské osobnosti, které mě zaujaly vyhledávala na internetu, a tak jsem se o nich dozvídala ještě víc informací, prohlížela si jejich díla a nechala se okouzlit třeba tancem…
Kniha volně navazuje na Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky: 100 výjimečných žen 

 

Jana Šmejkalová