Jeff Lemire je můj neoblíbenější kreslíř komiksů a zároveň i vypravěč příběhů. Jeho kresba mi přijde geniální. K této knize jsem se znovu vrátila a opět ji hltala jako poprvé. Není to kniha pro děti, je pro dospělé a teenagery a je o hledání a posedlosti. O nutkavé potřebě něco udělat. Dobře ten pocit chápu, to nepochopitelné a nechápatelné. A jak se proti tomu občas stejně jako partnerka hrdiny bouřím.
Příběh nás zavede pod vodní hladinu. Potápěč Jack pracuje na vrtné plošině. A stále ho něco láká a vábí ponořit se na jedno konkrétní místo. Jeho otec mu při podobném ponoru kdysi zahynul a zdá se, že ho jakýmsi tajemným voláním láká do hlubin. A Jack stejně jako jeho otec zdatně utíká před zodpovědností a vědomým životem.
Když musíš, tak musíš… ale zamysli se nad tím!
Hledám, hledám
Také stále něco hledáte? Klíče, ponožky, peněženku, mikinu…
Jiřík z knihy také. Babička mu dobře radí, že kdo hledá nemusí vždy najít, ale že je potřeba si ve věcech udělat pořádek!
Což je nuda. Ale pravda. A tak i Jiřík začne uklízet a udržovat si ve svých věcech pořádek. Ono se mu to v životě vyplatí.
A jaký ho bude mít? To si celé přečtěte a prohlédněte v této knize o životě jednoho Jirky…
Strastiplná robotí existence
Třetí komiksový příběh dvou robotů Williama a Meriwethera je vyvede pro ně na neprobádanou a díky jejich typické zbrklosti i nebezpečnou pouť. Základna robotů nefunguje jak bylo zvykem, planeta prapředků a její původní osídlení jim také nedává smysl. Zbývá najít každý sám sebe. A to bude nejtěžší oříšek! Přidruženým hledáním bude pro oba roztomilé a svérázné robotí hledání přátelství.
Příběh je tak krásný, dojemný, vtipný a zcela lingvistický, že si ho a i dva předchozí díly musíte přečíst!
No fakt!
Podivuhodná robotí expedice
Neočekávaný robotí exodus
Bludiště
Jeff Lemire je kanadský kreslíř a autor komiksů. Patří mezi mé oblíbence. Všechny jeho autorské knihy, které jsem četla, se mi líbily.
Bludiště je smutným příběhem truchlení otce nad ztrátou milované dcery. Will bez ní odmítá vnímat život. Chodí sice do práce, ale neraduje se, žije sám, málo jí, nepečuje o sebe.
Dcera ráda řešila bludiště a dokázala v nich neuvěřitelně rychle najít cestu. S oblibou nosila vytahaný pletený červený svetr. Rodina pěkně fungovala, ale jen do té doby, než dívka smrtelně onemocněla. Po více než deseti letech v noci Willa vzbudí telefonát, kdy uslyší volání své ztracené dcery. Pomůže mu červená bavlnka, která ho vtáhne do snového světa, kde se opět pokusí svoji dceru najít. Ale lze to vůbec, nebo je pointa knihy úplně jiná?
Neočekávaný robotí exodus
William a Meriwether jsou roboti. Jejich první komiksový příběh je vyvedl z bezpečného domácího prostředí na cestu za získáním důležitých informací.
V druhém příběhu se roboti vrací zpět na svou základnu, kde je však vše vzhůru nohama. Naštěstí je nikdo nepoznává, a tak můžou zase rychle zmizet.
Jenže kam jít?
Komiksový příběh mě zcela nadchl. Je vtipný, dojemný, slovními hříčkami zcela dokonalý!
Bravo!
Podivuhodná robotí expedice
Strastiplná robotí existence
Tvá dubnová lež
Tradiční japonské manga komiksy jsou uspořádány odzadu a zprava doleva. Zkraje je těžší si na takové uspořádání obrázků a textu zvyknout, ale mladí čtenáři se tímto způsobem obvykle naučí číst velmi rychle. Svědčí o tom i to, jak jsou v současné době manga komiksy oblíbené.
Tato romantická minisérie je z prostředí mladých muzikantů. Tento díl má podnázev: potkal jsem dívku pod kvetoucími sakurami a můj osud se začal měnit a přesně o tom příběh je. Kósei Arima je talentovaný klavírista, kterého hudebně velmi přísně vychovávala jeho nemocná maminka, která zemřela. Chlapec má následně veliký problém dál slyšet a vnímat svoje hraní na klavír. To se změní setkáním s překrásnou a osobitou dívkou, hudebnicí a houslistkou Kaori Mijazono. Tímto setkáním se Kóseovi konečně zase vrátí barvy do života.
Změnil i vám někdo život?
Podivuhodná robotí expedice
William a Meriwether jsou roboti. Vydávají se spolu na průzkumnou cestu za zeď, tam kde se dříve nacházeli Spojené státy. Lidská populace dávno neexistuje a roboti o jejím životě nic netuší. Ani o přírodě, zvířatech či náhodných předmětech. Jejich podivuhodná expedice je plná překvapení. Každý z robotů je jiný a ačkoli by se mohlo zdát, že nemají emoce a city, tak každý své osobité vlastnosti má. A ty jsou kořením celého příběhu.
Kniha mě zcela nadchla, a to nejenom příběhem, ale i výtvarným zpracováním. Při čtení vás jistě pobaví slovní hříčky. A co asi řeknete na to, jak si roboti špatně vysvětlí, to co objeví…
Neočekávaný robotí exodus
Strastiplná robotí existence
Píseň moře
Komiksový dojemný příběh tulení víly je původně film Tomma Moora. Knižní adaptaci udělal Sam Sattin. O knížce mi řekla moje nová kolegyně Markéta z knihovny, se kterou si s chutí doporučujeme dětské knížky k přečtení. Tato krásně voní mořem a tajemnem. Selkie jsou bytosti napůl lidské a napůl zvířecí, tulení. Jejich já je rozdvojeno touhou po dvojakém životě. Ani mateřství nedokáže zpřetrhat silné vábení moře. Příběh je o hledání, tápání, puzení, ať už maminky, tatínka, bratra či malé sestřičky. Jistě vás chytí za srdce.
Jak má někdo, kdo je celý život němý, zazpívat kouzelnou píseň?
Ani holka, ani kluk
Talentovaný ilustrátor a autor Marto Kelbl vystudoval ateliér didaktické ilustrace na Sutnarce, ze které vycházejí překrásné knihy. Kniha Ani holka, ani kluk je přesně taková! Krásná, zajímavá, inspirační, edukační i dojemná.
Příběh je o klukovi Lukášovi, který se však necítí být ani chlapcem ani dívkou. Jak s tímto gendrovým svárem zachází, je velmi čtivě popsáno a bravurně nakresleno. Kniha má zároveň části naučné, ve kterých se dozvíme o jiných krajích, kde jsou podobní lidé, a jak je jejich kultura vlídněji přijímá, než ta naše. Obě části mě bavily, a ta naučná mě velice zaujala a poučila. Bravo Marto!
Vřesová můrka
Ukrajinská autorka Oksana Bula píše a kreslí krásné knihy pro děti. Vymyslela svět lesních kouzelných bytostí tukonů, kteří žijí ve dne. Nyní čtenáře seznamuje se světem lesních bytostí, které žijí v noci a jsou to můrky. V prvním díle se seznámíme s ustrašenou Vřesovou můrkou, která odmítá opustit svůj domov ve vřesu. Bojí se totiž slunečního svitu, který je pro ni nebezpečný. Můrka každý den užasle pozoruje svět kolem sebe a jednoho dne pozná i jiné můrky, les, stromy a kouzla.
Kreslený svět autorky je velice půvabný a věřím, že nadchne děti i dospělé čtenáře, kteří si knížku budou prohlížet a číst.
Máte rádi vřes? A les? Milujete stromy? A jaký je váš nejoblíbenější?