Alenka v říši divů

Klasický příběh o dívce Alence, která se ocitne v říši fantazie. Dívenka se v příběhu nudí a zcela absurdním děním se ocitne v říši plné podivných postav.
Musím přiznat, že na mě je tento příběh příliš fantasmagorický, ale byla jsem zvědavá na výtvarné pojetí Vojtěcha Kubašty jehož vyřezávaná, prostorová leporela a betlémy mám od dětství moc ráda.
Text je v případě této knihy zkrácen na několik stránek.
A co vy, máte rádi tento typ knih? A co totální fantazijní chaos…

Jana Šmejkalová

Kde je králíček Max?

Obrázkové leporelo spadá do kategorie taktilních, nebo-li dotykových knih.
Králíček Max je malý neposeda a děti mají na každé dvojstraně za úkol ho se zavřenýma očima pohmatem najít. A když jim to nepůjde, očka můžou otevřít a pomoci si pohledem a šedého králíčka mezi bílými, šedými a černým najít. Má krásně sametový kožíšek a dá se poznat i tak, že budete důkladně poslouchat, či číst, co králíček zrovna dělá.
Dokázali byste pohmatem najít své dítě nebo někoho vašemu srdci milého?

Jana Šmejkalová

Od hádky do pohádky: Jak se Honza a Hanča naučili řešit konflikty

Honza a Hanča jsou sourozenci, dvojčata. Často mají mezi sebou nějaký konflikt, který vyústí v pořádnou hádku.
Kniha Martiny Gajdošové nabízí mnoho řešení, jak dětské konflikty a sváry řešit, a děti naučit komunikování a lepšímu přístupu.
Kniha je vydaná v podobě leporela.
Umíte i vy, malí i velcí rozumně řešit spory?

Jana Šmejkalová

Zámek princezny Čurbesky

Zadání této knihy zní: hledej a najdi. Ale nemělo by to spíš být: ukliď? Princezna Čurbeska je strašná nepořádnice. Má na zámku obrovský nepořádek, ba přímo čurbes či binec. Všechny její věci leží bez ladu a skladu na jiném místě, než by měly. Můžete jí některé věci pomoct najít. Ale nebude to vůbec jednoduché.
Měli jste někdy takový nepořádek v pokojíčku i vy?

Jana Šmejkalová

Aport, Fousku!

Páníček Láďa rád venčí svého psa Fouska. Hází mu aport, tedy klacíček. Pejsek je pěkný nezbeda a místo klacku přináší jiné předměty. Až jednou zadaný úkol splní a ne jen tak ledajak. Páníček bude mít z „aportu“ velikou radost. 🙂
Leporelová knížka od spisovatelky Ester Staré je napsaná formou hezkých rýmovaček. Ilustrátor Milan Starý je jako vždy doplnil úžasnými kresbami.
Fousku, aport!

Jana Šmejkalová

Jedééém

Mám psaní Ester Staré ráda. Tato kniha s názvem Jedééém má textů pomálu a všechny se týkají dopravních prostředků. Jedná se o krátké rýmovačky pro nejmladší čtenáře. Podstatné jsou ilustrace a odklápěcí okénka. Děti bude bavit je nadzvedávat a odhadovat, jak se po odklopení papíru význam kresby změní. Na pevných stránkách leporela najdou auto, kolo, bagr, náklaďák, traktor, motorku, jeřáb, tramvaj, vlak, raketu, letadlo, parník a ponorku. Tak jedééém číst!

Jana Šmejkalová

Objevujeme svět, Rodina

Série knih MiniPedie je určena nejmenším dětem, které se seznamují s knihami. Tato forma leporela s tlustými stránkami je pro ně velmi atraktivní, protože má mnoho pohyblivých prvků, na kterých si děti procvičí jemnou motoriku svých prstů. Hned na obálce si třeba vyzkouší hýbat očima děťátka. Kniha seznamuje s tím kdo je tatínek, maminka, batole, syn, dcera, bratr, sestra, babička, dědeček, prababička, praděda, strýc, teta, bratranci a sestřenice. V knize je i jednoduchý rodokmenový strom.
Pojďte si pohrát s obrázky a říct si, jak se jmenují vaši příbuzní…

Jana Šmejkalová

Nakupujeme

Výtvarník, malíř, grafik, knižní ilustrátor, scenárista a tvůrce animovaných filmů Libor Páv má jedinečný výtvarný projev, který mám od dětství ráda. K jeho akčností nahuštěným ilustracím se ráda vracím a stále nacházím nové zápletky, vtípky a nápady. Leporelová knížka pro nejmenší je o nakupování. Najdeme v ní klasickou rodinku, kde je máma, táta, kluk a holka. A také pes, kočka, želva, rybička a papoušek. Všichni se vydávají společně nakupovat. Potkáme je na trhu, v pekárně s cukrárnou, v obchodním domě, ve zverimexu, a na vánočním trhu. Každá jednotlivá ilustrace je zkrátka úžasná. Můžete si prohlížet, co kdo z postav vyvádí, kdo komu škodí, co se komu přihodilo, hledat všechny známé aktéry, vybírat co nejvtipnějšího na obrázcích najdeme.
A kde nejraději nakupujete vy? Já s někým milým, a tak aby to bylo rychle. Nejlepší je, si kupovat v létě na trhu zmrzlinu s příchutí slaný karamel… Mňam!

Jana Šmejkalová

Kuřátko a obilí

Půvabná knížka napsaná Františkem Hrubínem a ilustrovaná Zdeňkem Milerem je vzpomínkou na mé dětství. Nedávno jsem ji našla v knihovně ve staré a malebné chalupě na Šumavě. Příběhem provází kuřátko, které se malinko ztratí. Hledá svoji mámu kvočnu a sourozence, kuřátka. Putuje poli a seznamuje se s osazenými plodinami jako je obilí, které je vysoké, oves, který je bílý a ječmen, který má vousy. Kuřátko se ptá na maminku i pšenice, ale ta o ní nic neví. Žitné pole je už sklizené, ale přesto mu na něm vítr dobře poradí.

Jak to bylo, pohádko?
Zabloudilo kuřátko
za zahradou mezi poli
pípá, pípá, nožky bolí…

Jana Šmejkalová

Péťa říká první slova

Kniha je určena dětem, které se učí mluvit. Seznámí se v ní s rodinou, která v tomto případě sestává z mámy, táty, holky Míši, kluka Péti, miminka, babičky, dědečka, kočky a psa. Na začátku se děti probudí ve svém pokojíčku. Na obrázku jsou dvě postele, skříň, okno, koberec, stůl a židle. Vedle ilustrace jsou jednotlivé předměty nakresleny ještě jednou a děti se je učí poznat a pojmenovat. Z kresby poznají kdo spí, kdo mluví a kdo vstává. Takto jsou udělány všechny dvojstrany. Děti se seznámí s běžnými činnostmi jako je oblékání, snídaně, odchod do školky a školy, cesta městem, den ve školce, hraní si na hřišti, nakupování, návštěva prarodičů, oslava narozenin, koupání v bazénu i ve vaně, čtení knížek před usnutím a usínání. Na konci knihy je mnoho dalších předmětů ještě nakresleno a děti si je mohou zkusit pojmenovat a najít.Vybavujete si jaká kniha byla vaše první?

Jana Šmejkalová