Hravé rozšiřování slovní zásoby v knize Ester Staré s ilustracemi Milana Starého jistě potěší i pobaví dítko školou povinné. Zlepšení vyjadřovacích schopností se hodí každému a začínajícím čtenářům obzvlášť. A když to jde zábavnou formou je to skvělé. Kniha má různé úkoly, pokládá zajímavé otázky, učí zformulovat myšlenky a správně se vyjadřovat.
A ruku na srdce, kdo vše toto nepotřebuje také… Kdo toto vše nepotřebuje… Kdo, kde? 🙂
Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí
Obálka knihy je jak zrcadlo. Můžeme v ní nahlédnout na pojem čas. Co je to čas? Jak se dá měřit? Je naše vnímání času stejné jako u jiných lidí? Jak se čas podepisuje na našich životech?
Co je to teď? Moje teď právě uběhlo, vaše také. Jak je dlouhá chvilka? Co trvá dlouho a co krátce a dá se to vnímání ovlivnit?
O tom všem je čtivá naučná autorská kniha Davida Böhma.
Tik tak, tik tak…
To je cesta na Měsíc
Mys Canaveral neboli „kosmický mys“ na východním pobřeží Floridy je „hlavním městem vesmíru na Zemi“. Všude jsou rakety, modely, pohlednice, informace o tom, že právě tam bydleli první američtí astronauti. Najdete tu Raketové centrum amerického letectva. Místo je plné vědců, inženýrů zaměstnaných u námořnictva, armády, letectva i NASA neboli Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Pracuje na výzkumech v oboru fyziky, chemie, astronomie a astrofyziky. Připravuje vesmírné projekty. Cílem je dopravit člověka na oběžnou dráhu a zjistit, zda dokáže přežít ve vesmíru.
Moc ráda se dívám na hvězdy a na měsíc…
To je historická Británie
V Británii je toho k vidění spousta. V londýnském Toweru jsou uložené korunovační klenoty. Most Tower Bridge stojí nad řekou Temží a když se blíží vysoká loď, zvedne se, aby mohla proplout. Když nad Buckinghamským palácem vlála královská standarta, znamenalo to, že je královna ve svém sídle. Westminsterské opatství je nejvýznamnějším londýnským kostelem. Ve věži Parlamentu Clock Tower je zvon Big Ben. Katedrála svatého Pavla je prý nejhezčím kostelem v celém městě. Centrem Londýna West Endem se můžete projet klasickým červeným dvoupatrovým autobusem, kterému se říká double-decker. O tom jaká další krásná místa najdete v celé historické Británii, je tato úžasně ilustrovaná a přehledná kniha Miroslava Šaška.
Mě z Londýna nejvíc uchvátila temná Temže, Tower Bridge a čtvrť Camden, kde žila moje oblíbená zpěvačka Amy Winehouse.
No a moc ráda bych jednou viděla doverské útesy a Stonehenge…
To je Texas
Obrazová publikace od Miroslava Šaška tentokrát děti seznámí s Texasem. Jedná se o největší stát ve Spojených státech. A ostatně mnoho toho, co v Texasu uvidíte je největší ve vesmíru, nebo ve světě, nebo ve státech, nebo aspoň v okrese…
Texas dostal jméno na počest indiánského kmene – Tejas znamená přátelé.
V zemi jsou překrásné kaňony, parky, hory, zajímavá města, památky… Je to však také země pokladů, dříve v podobě zlata, stále v podobě ropy.
Dříve zemí obývali indiáni. Stále v něm žije rodeo. Ranče, kovbojové, farmy, džínové texasky…
V jedné písni se podle autora zpívá, že Texas stvořil ďábel, aby měl kus pekla pro sebe. Udělal ho z písku a kamenů a přidal k nim hojnost kaktusů, kojotů, tarantulí, rohatých ropuch a chřestýšů. Zkrátka nezbývá, než se zajet do této země podívat a udělat si vlastní představu… Mně se tam moc líbilo.
Já, chobotnice
Kdysi dávno bývala dna hlubokých oceánů pusto prázdná. Jedinými návštěvníky byli ti, kteří měli kliku spočinout v sedimentu stářím. A hlavonožci. I ti jí zde hledali, aby jim nebyla vyfouknuta nenechavými vorvani. A ač byly jejich osamělé životy štědře obdarovány nemalou inteligencí, dar byl nezdarem díky strádání v pusto prázdnu nudou. To už však neplatí! A o tom nám vypráví tato kniha. O jejich nemale inteligentních zachráncích, kterými jsou štědře obdarováváni vším, co už se na pevninu nevměstná. Také o jedné chobotnici a její radosti z narůstajícího množství vybavení pro zvelebení své parcely – kufry, plechovky, talíře, knihy, boty, pytle, nejrozmanitější výzdoba z plastů, skla, kovů, celého lesa. Vše pečlivě zkoumá, z knih se učí číst, z časopisů vše o zachráncích, odposloucháváním jejich řeč. Nemalou nudu střídá nemalá zvědavost, a tak se jednoho přílivu rozhodne opustit své království přepychu a zažít žití mezi lidmi. Hned po přepnutí hybridního pohonu z proudového na mechanický krok sun krok jí přiv… a víte co? To už nechám vaší nemalé zvědavosti.
Já, člověk
Kdo je to člověk? Co nás člověkem činí? Co vytváří náš charakter? Proč jsme právě takoví, jací jsme? Je důležité, jak vypadáme nebo spíš to, jak se chováme?
Kniha Olgy Stehlíkové nabízí mnoho pohledů na to, kým můžeme být.
Příkladů má mnoho; někdo se definuje hlavně jako máma, někdo jako puberťák, voják, lékař, narkoman, student, sportovec, aktivista, prezident, malíř a třeba filosof. Někdo se může definovat jako hladový, tlustý, chudý, ošklivý, bezdětný či obyčejný.
Já jsem knihovnice. 🙂
Toyen – ilustrovaná biografie
Toyen je jméno umělkyně, přezdívka i výstižný popis. Označuje tvůrčí bytost, kterou malířka a výtvarnice vlastním jménem Marie Černínová byla. Toyen tvořila u nás a hojně i ve Francii v období první republiky a druhé světové války. Její výtvarný styl byl vždy jedinečný.
Tato malá autorská knížka Lenky Jachanové dětské čtenáře seznámí s tím, jak umělkyně tvořila, co jí bylo inspirací, kdo byli její nejdůležitější přátelé, i s čím se za svého života potýkala.
Toyen byla inspirativní, jedinečná a svébytná. A vždy takovou bude. Stačí se zajít do galerií podívat na její díla, či si přečíst tuto naučnou knihu…
Neil Armstrong
Kniha vyšla v edici Malí lidé, velké sny. Jedná se o životopisné příběhy významných osobností, které napsala María Isabel Sánchez Vegarová. Tato kniha je ilustrovaná Christopherem Jacquesem.
Neil Armstrong žil jako dítě v Ohiu ve Spojených státech. Jako malého chlapce ho tatínek vzal na letecké závody do Clevelandu. Toho dne se rozhodl, že se chce stát pilotem. Poprvé se proletěl letadlem v šesti letech. V šestnácti získal pilotní licenci. Neil chtěl o letadlech vědět úplně všechno. Studoval na univerzitě inženýrství. Ve válce s Koreou získal tři vyznamenání za statečnost. Poté se z něj stal špičkový zkušební pilot. S raketovým letounem X-15 dosáhl rychlosti 6000 kilometrů za hodinu a doletěl až k okraji atmosféry – tam, kde končí obloha a začíná vesmír. Poté se stal astronautem NASA a mohl velet prvnímu letu na Měsíc. V červenci 1969 se vydal i s kolegy na misi Apollo 11.
Jistě znáte větu: „Byl to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo.“
J. R. R. Tolkien
Kniha vyšla v edici Malí lidé, velké sny. Jedná se o životopisné příběhy významných osobností, které napsala María Isabel Sánchez Vegarová. Tato kniha je ilustrovaná Aaronem Cushleyem.
John Ronald Reuel Tolkien pocházel z Jihoafrické republiky, ale od třech let žil v Anglii u svých prarodičů. Rád pozoroval přírodu a maloval. Po přestěhování rodiny z anglického venkova do velkého města, Ronaldovi příroda chyběla natolik, že si vysnil bájný svět. Hodiny strávil vymýšlením tajného jazyka. Při studiích získal tři skvělé kamarády, se kterými založili tajné bratrstvo. Když se později oženil a vzal si svoji životní lásku, svým čtyřem dětem poté vyprávěl kouzelné příběhy. Možná také znáte ten první, a to hobita. Celých dvanáct let trvalo, než Ronald napsal všech 9 250 stran Pána prstenů.
Máte rádi tyto příběhy moderních fantasy knih pro děti i dospělé?