Australský autor Shaun Tan vystudoval výtvarné umění a anglickou literaturu. Vytváří autorské, úžasně ilustrované knihy. Kniha o Erikovi, který je zahraničním hostem, je velice zajímavá ke čtení bez nahlížení na ilustrace. Každý si totiž podivného hosta se specifickými zájmy představuje jinak. Když se pak na ilustrace podíváme, je jisté, že se vám ústa rozšíří do překrásného úsměvu. Možná také řeknete, a jo!
Poetické texty autora mám opravdu ráda. Tuto krátkou, malou knížku již mnoho let hledám v antikvariátech a přála bych si ji mít doma. Příběh Erik se také nachází v knize Příběhy z konce předměstí.
A jak jste si zahraničního hosta představovali vy? Líbilo se vám, co jste našli ve špajzu…
Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy
Karel Čapek je znám všem druhostupňovým žákům a žačkám a všem středoškolákům a vysokoškolákům. Tato jeho povídková kniha je vypravěčským skvostem a stojí za přečtení. Příběhy mají detektivní zápletky. Mistrně přibližují čtenářům starou Prahu, prvorepublikový čas, lidské osudy a povahy. Náměty jsou originální a vtipné. Čapkova genialita stojí za povšimnutí, a to zdaleka nejen proto, že se o něm učí ve škole. Tak šup, šup, jdeme číst…
Povídky malostranské
Klasická četba od mého dalšího oblíbeného spisovatele Jana Nerudy snad pobaví i čtenáře 21. století. Sbírka třinácti povídek nás zavede na Malou Stranu do poloviny 19. století. Je v nich popisován běžný život té doby. Vyprávění je mistrně vystavěno, že nás v představách přenese velmi věrně, a dobové obrazy se nám budou míhat před očima. Neruda v povídkách vzpomíná na své dětství a dospívání strávené v Praze, kde poznáme prosté lidi i maloměšťáky.
Ráda se chodím projít jak na Malou Stranu, tak i na Vyšehradský hřbitov, kde je Jan Neruda pochován, a při každé návštěvě jeho hrob navštívím…