Kapka Ája

Paní spisovatelka Alena Mornštajnová je skvělou a čtenou autorkou knih pro dospělé. A začala psát i pro děti, což je moc dobře. Kniha o Kapce Áje je o koloběhu vody v přírodě, bez které by neexistoval život. Kapky z příběhu žijí v Nebeském rybníku. Ája je ještě celkem malá kapička, ale už začala chodit do školy. Tam se učí mnoho zajímavého. Jak se proměňovat v páru, led či jinovatku. Co to je horské oko, horký pramen, jezero či ledovec. Jak se dělá duha, co se s vodou děje v čističce, co to je vodojem a kanalizace, jak vzniká rosa, bouřka či kroupy. Kapka Ája má několik skvělých kamarádek, ale nejvíc jí dává zabrat spolužačka Dája. Ta občas podvádí, lže a chová se povětšinou špatně. Zdalipak se právě tyhle dvě kapičky sblíží a co spolu prožijí, najdete na stránkách této čtivé a krásně Galinou Miklínovou ilustrované knihy.
Máte rádi bouřku, déšť, mrholení anebo třeba rosu?

Jana Šmejkalová

Ježeček, co nic (ne)uměl

Knihu pro mě napsal můj syn Tobiáš Pospíšil. Byl to dárek k vánocům v roce 2021. Tobiáš požádal svoji sestru, studující ilustrátorku Báru, aby knihu svázala a ilustrovala. Vzniklo tak překrásné dílko, které udělalo jako dárek naprosto obrovskou radost.
Příběh vypráví ježeček. Ten žije za devatero horami a devatero řekami v lese. Ježeček je malý a nesmělý. Není moc oblíbený, nic mu skoro nejde, a ze všeho nejraději si čte. Ale ví, že by měl začít vyhledávat společnost jiných zvířátek a zkusit třeba sportovat. O tom, jak se statečně vydá hledat si kamarády, je tento líbezný příběh.
Knížka byla psána pro knihomolku, která pracuje jako knihovnice, takže knihy jsou i v závěrečném rozuzlení tohoto příběhu.
Děkuji za tento překrásný dárek svým oběma dětem… 🙂

Jana Šmejkalová

Neboj se, Oskare

Kniha norského spisovatele a ilustrátora Stiana Hole je vizuálně podařenou publikací. Hole jako vůbec první severský autor získal prestižní ocenění Bologna Ragazzi Award. Tato dětská kniha je o strachu, dětství i stáří a překonávání obav. Chlapec Oskar tráví letní prázdniny v domě s maminkou a tatínkem a čeká ho první školní den. Na prázdniny za nimi jezdí tři pratety. Jejich věk je velice vysoký, pratety jsou vrásčité, milé, mají šedivé vlasy a rády si povídají. Oskar se se všemi baví o tom, čeho se každý z nich bojí. A zjišťuje, že se každý vlastně něčeho bojí. Čeho se bojíte vy? Já například o své děti, aby byly zdravé…

Jana Šmejkalová

A jako Antarktida

Autorská kniha Davida Böhma získala v roce 2020 literární cenu Magnesia litera. Je to poutavá kniha o Antarktidě. Antarktida je pátý největší světadíl a zároveň jediný, který nebyl nikdy obýván lidmi. Celý kontinent leží pod sněhovou pokrývkou a je zároveň nejsušší oblastí světa. Je to nejvyšší kontinent ze všech a také ten největrnější.
Věděli jste například, že moře dýchá? Fytoplankton, což jsou řasy a sinice, které v moři žijí, jsou totiž schopny podobně jako stromy přeměňovat oxid uhličitý na kyslík. Tomu se říká fotosyntéza. Moře vyrábí až polovinu světového kyslíku. Díky moři můžeme dýchat i my. Zajímavým postřehem z knihy je známá skutečnost, že z ledovce vidíme jen malou část; a jak David Böhm píše v knize: není náhodou všechno co vidíme, jen desetina celku – zatímco zbytek si domýšlíme a skládáme podle toho, co jsme už zažili nebo se dozvěděli…
V knize se dočtete mnoho dalších zajímavostí o fascinující zemi sněhu.
A co vy, jste cestovatelé nebo turisté…

Jana Šmejkalová