Překrásná kniha spisovatele Patrika Hartla pro děti mě zcela nadchla. Jsou v ní ilustrace Anny Bergmannové, které ji krásně doplňují a jsou též skvostné.
Příběh spisovatel napsal pro svoji dceru a všechny ostatní děti, kterým tím udělal a udělá velkou radost.
Příběh žluťoučké andulky nás zavede do obchodu se zvířátky a následně do rodiny, kde Andula začne žít. Její život je plný radosti, novinek, dobrodružství, nebezpečí, lásky a štěstí. Příběh je vtipný, napínavý a krásně vystavěný.
Za mě po všech stránkách nejkrásnější kniha za rok 2024.
Měli jste někdy doma domácí zvířátko? Jistě ano. A co jste s ním zažili?
Nádherné úterý
Tuto knihu zdobí krásná věta: „Když chceme, aby byl někdo ještě lepší, než je, udělejme mu radost, to je jednoduché“. Úterý by bylo rádo, aby v jeho den bylo vše nádherné. Všimne si však smutné babičky a rozhodne se zjistit, proč se v tak krásný den neveselí? Začnou si spolu povídat o jednom úterku kdysi dávno, kdy byla babička malou holčičkou a ztratila svoji panenku. A právě následná „cesta“ malé hračky neboli Slečny Brambůrkové rozvine krásný příběh plný poetiky a inspirace.
Aneb, jak něco ztraceného může změnit život spoustě lidí…
Klárka a noční zahrada
Autorská kniha talentované výtvarnice vypráví o holčičce Klárce. Ta se bojí tmy. Můra ze zahrady se ji pokusí strachu zbavit. Ukáže jí krásy noci.
Kniha je barevně laděna do půvabných fialových a růžových tónů a dává pocitu hedvábné noci kouzlo.
Didaktický příběh jistě pomůže dětem bojovat se strachem.
Tma může být děsivá i krásná…
Mami, pocem!
Tato knihy mě rozčilovala již názvem a zdatně pokračovala i textem. Třeťák Vojta má mladší sestru a maminku, která by konečně měla po mateřské „dovolené“ nastoupit do práce. Vojta je radikálně proti. A to je právě to, co mě tak štvalo. Proč má tak velký kluk mít nároky na svoji pečující maminku.. Na druhou stranu mě potěšilo, že právě taková kniha vznikla a že si ji děti můžou přečíst.
Knížka má hezké ilustrace a bavilo mě, že maminka není zobrazena jako půlnoční štíhlá kráska, ale jako malá boubelatá žena.
Děti, nekřičte na maminky, není to OK!!
Májina zahrada
Půvabná autorská kniha australské spisovatelky a ilustrátorky Anny Walker přestěhuje malou Máju z venkova do města. Tam je málo stromů, květin, zvířat a zeleně. To je smutné. Máje příroda chybí. Zkouší si ji malovat křídou na ulici, ale kresby zanedlouho smyje déšť. Zkouší si ji namalovat na krabice a postavit z nich doma přírodu, avšak ani to není ono.
Ale jeden náhodný nápad se v příběhu doslova vyklube a stránky zeleně se objeví!
Kdo hledá, ten najde…
Neskutečná skutečnost
Sedm poetických, krásně vypointovaných příběhů pro děti i rodiče, čtenáře i nečtenáře, snílky i posluchače. Kniha mě zaujala již obálkou, a tak jsem ji prolistovala a hned se začetla. Každý jednotlivý příběh je kouzelný jiným literárním nápadem. Těžko vybrat, který se mi líbil nejvíc.
V tom prvním půjde o ztracenou plyšovou hračku opičáka. Příběh je holdem jiné krásné knížce, a to Medvědu Flóře od Daisy Mrázkové.
V těch dalších půjde o tajemný dům, tetování, dopis na pouťovém balónku, poklad z kašny, běhání a bájích a o štole.
Myslíte, že se v knize jedná o příběhy nebo pohádky?
Tonda, Slávka a kouzelné světlo
Tonda je kluk, který má velkou zvláštnost. Tonda svítí. Jeho rodiče se proto o něj bojí a hlídají ho tak moc, že se Tonda svým izolovaným životem trápí. Ze všeho nejvíc si přeje najít kamaráda nebo kamarádku a zažít nějaké pořádné dobrodružství a ne jen být uvázaný na bezpečném provázku.
Jednoho dne se do domu přistěhuje supr holka Slávka. Ta má kouzelnou baterku, maminku bývalou baletku a je celá prima a zkrátka boží. Tonda a Slávka se samozřejmě skamarádí a začnou řešit velké tajemnosti a záhady v jejich podivném domě.
Kniha je tak krásná a poetická, že mi několikrát vháněla slzy do očí. Vznikla po natočení animovaného filmu, na který se ještě musím podívat.
Láska může mít hodně podob a kamarádství může být lásky počátkem…
Babi
Tuto krásnou knížku mi vybral, koupil a daroval můj milovaný a úžasný syn Tobiáš. Vybral mi ji, protože ví, jaké knihy mám ráda a správně poznal, že se mi bude moc líbit.
Příběh je vyprávěný beze slov, pomocí obrázků. Je o malé holčičce, která jde městem a objevuje krásno. Směřuje ke své babičce. Občas se jejich svět promění do snového, fantazijního.
Až si knihu přečtete a prohlédnete, jistě vás napadne jaké kouzla umí vidět i vaše oči…
Všimni si okna: je tu,
aby nás mraky mohly vidět.
Anna Beáta Háblová
Němý hlas
Tento japonský manga komiks, který se čte tradičně odzadu vypráví příběh divokého chlapce Šóji Išidy. Ten ve jménu boje proti nudě dělá opravdu šílené kousky. Vůbec neoplývá empatií, a třeba jeho vztah k matce mi přišel neskutečně špatný. Jeho neúcta k ničemu, nebo lépe ke všemu, měla být patrně záměrná. Do třídy přijde nová studentka, dívka Nišimija, která je neslyšící. Na školu přestupuje, protože ji dříve šikanovali. To se však bude dít i zde, a jistě je vám jasné, že iniciátorem bude Šojo. Ale příběh se vždy vyvíjí, a tak i na něj přijde řada a podle rčení oko za oko, zub za zub se mu bude dít…
Toníkův zlý sen
Toník má strach ze spánku. Nebo lépe řečeno z nočních můr, které ho trápí. Bojí se už chodit spát, protože ho budí strašné sny. V nich se na něj řítí obrovské černé náklaďáky a snaží se ho přejet. Toník by nejraději vůbec nechodil spát.
Má však chytrou babičku, které se se svým problémem svěří. Ta mu velice dobře poradí, jak s noční můrou boj vyhrát.
Kniha je moc fajn návodem a doporučuji ji rodičům a dětem si ji přečíst. Řešení je snadné, chytré a jistě účinné.
Měli jste i vy noční můru? A o čem váš zlý sen byl?