Středoškolačku Annu paralyzuje panika. Má úzkostné stavy, kdy by nejraději jen zůstala ležet ve svém pokoji. Musí však fungovat, chodit do školy i mezi lidi. S panickou atakou se léčí. Každý den na ni číhá mnoho vjemů, vtíravých pocitů, nekomfortu. Anně je dobře jenom se spolužákem Maxem, který vůbec neřeší její jinakost. Jednoho dne spolu spontánně odjedou na dlouhou prázdninovou cestu dodávkou.
O tom, jak cestu Anna zvládne, zda i Max nená své temné tajemství, je tento mistrně napsaný, ale i nakreslený komiks pro děti.
Vím, téma je to nelehké, ale stojí rozhodně za přečtení. Však my knihu jen čteme, ale co ti, kteří s podobnými problémy každodenně bojují…
Pravidla skutečných ninjů
Petře Štarkové se povedlo vyprávět čtivou formou příběh čtvrté třídy, která prožívá příchod nového spolužáka. Je jím nemluvný, agresivní chlapec Ivoš. Příběh vypráví různé postavy a ten Ivošův, nám odkrývá jeho nelehké domácí zázemí. Chlapce má v péči skvělá sociální pracovnice Lenka, která mu vysvětluje principy chování na knize o ninjích. Tím získá Ivošovu pozornost, a podle dítěti srozumitelných pravidel se jim společně daří zlepšovat jeho život. I třídní kolektiv pochopí, že chování jednotlivce může mít a vždy má svoje pozadí.
Moment, kdy Ivoš napraví jednou lotrovinu, mi nekompromisně vehnal slzy do očí.
Kniha je skvěle napsaná i ilustrovaná Viktorem Svobodou. Vřele ji doporučuji k přečtení.
Zero waste pro děti
Tato naučná knížka děti naučí ještě lépe třídit odpad, uvažovat o životním prostředí, chovat se k planetě uvážlivě, neplýtvat a má pro čtenáře i 32 výzev. Děti si budou moct vytvořit vlastní kompost, recyklovaný papír, osvěžovač, recyklovat oblečení, vyrobit si lepidlo z mouky, vlastní deodorant nebo zubní pastu, utkat japonskou houbu tawaši, balit dárky do textilu, uplést náramek, zorganizovat bazárek, využívat zbytky potravin, vyrobit si kopřivové pesto, perlivou limonádu, pít vodu z kohoutku, sbírat odpadky a každý den pomáhat přírodě.
Čtenáři se dozví jak je důležité „být“ místo „mít“!
To kvůli mně … se máma zlobí
Martina Drijverová napsala strhující příběh chlapce Hynka, kterému se celý život rozpadl na kousky. Táta opustí rodinu a máma to tak špatně nese, že se k synovi, ve kterém vidí svého muže, začne chovat hrozně. K dceři si uchovává zase nepřirozeně pozitivní vztah. Synovi odpírá i dostatek jídla, nemá pro něho vůbec žádnou lásku, ani pochopení. Hynek se se situací, která nastala snaží dost statečně popasovat.
Kniha je velice závažná, není to veselé čtení, ale je tak potřebné, protože se podobné příběhy dějí. Jednou můžeme takové dítě sami potkat a pak mu i pomoci.
Tleskám paní spisovatelce za napsání této knihy a přeju, aby si k ní děti i jejich rodiče našli cestu a přečetli si ji…
Šel jsem se psem
Další kniha ze série Má to háček od Ivony Březinové čtenáře seznámí s rodinou, kde se schyluje k rozvodu. Diviš s malou sestrou Dášou vnímají, že to doma neklape. Rodiče se hodně hádají. Děti jsou ze situace doma neklidné, mají sklony k agresivitě a nemocem. Trápí je, zda je mají rodiče rádi. Problémy je potřeba řešit.
Skvělá autorka knih se opět dokázala vcítit do situací dětských hrdinů a čtivě problémy popsat. Téma je nelehké a čtení takové knihy může pomoci. Opět bravo paní spisovatelko.
Pomáhá vám číst knih s podobnými problémy, jaké řešíte i ve svém skutečném životě?
Moje sestra žije na krbové římse
Jamiemu je deset let. Má sestru Jas. Její dvojče Rose „žije“ na krbové římse. Umřela a její popel je uložen v urně. Jamie a Jas se odstěhovali s tátou z Londýna, aby začali nový život na venkově Anglie. Máma se odstěhovala za jiným mužem. Jestli se vám zdá, že už to teď to mají děti složité, tak vězte, že bude hůř. Táta dost pije, Jas nejí, v nové škole to taky moc fajn není… A přesto je tato kniha skvělá! Je o morálních hodnotách, o přátelství, o rozhodování, kdy je lepší se pomstít, a kdy přijmout prohru, je o pochopení a lásce, a taky je o smutku. Doporučuji ji čtenářům tak od třinácti let, kteří se podobných příběhů nebojí, tato kniha je určitě obohatí. Měli jsme někdy přítele, kterého vám zakazovali…
Tajemný kufr pana Benjamina
Když knihu otevřete, jakoby se před vámi otevřel tajemný kufr. Patří panu Walteru Benjaminovi. To byl velmi vážený pán, filozof, který přišel na řadu neobyčejných myšlenek. Mocnost své doby však rozhodla, že to jsou myšlenky nebezpečné. A panu Benjaminovi začalo jít o život. Musel utéct, aby si život zachránil. Jemu i mnohým dalším lidem byla nápomocná paní Fittko. Dokázala potřebné odvést do bezpečí, bylo třeba být nenápadní a na cestu si vzít minimum věcí. To však pan Benjamin nedokázal, a proto putoval s velkým těžkým kufrem. Jak to putování dopadlo či nedopadlo se tak trochu nedozvíte, ale když budete pozorní, tak to přeci jen zjistíte. Pokud jsem vás tajemně nalákala ke čtení, tak vězte, že kniha je navíc moc hezky ilustrovaná…
Na rozcestí ke štěstí; Na rozcestí od štěstí
Tato kniha pro děti se dotýká témat jako jsou pýcha, lakomství, závist, vztek, lhostejnost, nestřídmost a lenost. Jirka je obyčejný, veselý a docela spokojený kluk. Chodí do třetí třídy, má maminku, tatínka a dvě sestry. Rád a dobře jezdí na koloběžce. Vždy jeden příběh se dotýká zmíněných nectností. Kniha je jedinečná v tom, že z jedné strany, a to té ke štěstí, vždy příběh nachází cestu, jak ze špatného chování ven. Na konci každého příběhu jsou otázky k textu. Týkají se toho, jak se postavy z příběhu zachovaly, co je k tomu vedlo, jak šlo chování předejít, co to celé mělo znamenat a třeba, zda nás napadá řešení. Z druhé strany knihy, a to té od štěstí, se vždy stejný příběh vyvíjí přesně naopak, tak že nectnostem hlavní hrdina podléhá. Opět následuje zpětná vazba ve formě otázek. Kniha je skvělým čtením se zamyšlením a následným povídáním s dětmi. Jistě ji použiji na některou z besed pro školy v knihovně…
Bez filtru
Díky za dívky jako je Kristýna Dolejšová! Díky za projekt #zanormalniholky. Kniha Bez filtru, web www.zanormalniholky.cz, Instagram https://www.instagram.com/zanormalniholky/ a Facebook https://www.facebook.com/zanormalniholky/ jsou místy, kde se lze seznámit s touto jedinečnou, náročnou a na druhou stranu velmi jednoduchou myšlenkou: mít se rád!
Kristýna v knize vypráví svůj osobní příběh. To jaké chyby udělala v lásce, to jak se neměla ráda, jak chtěla být jiná, dokonalá, štíhlá, bez pih, krásná. A je to o tom, jak si dokázala uvědomit, že je úžasná, že má skvělou postavu, že její pihy jsou nádherné, že je krásná! A chce to říct i nám ženám, dívkám, holkám. Má pravdu, každá jsme krásná a jedinečná. A kdo by nám tvrdil, že se máme změnit si nezaslouží dopřát sluchu.
Je to o vnímání sebe sama, o lásce k sobě, o médiích okolo nás, o všeobecném vnímání krásy, je to o uvědomění si času, který tady na zemi máme.
Pracuji v knihovně pro děti a přála jsem si u nás knihu mít. Kolegyně na oddělení nákupu nám ji ochotně koupila. Budu ji doporučovat co možná nejvíc. Chci aby se projekt #zanormalniholky šířil dál.
Mě je 44 let a kniha se mi moc líbila. Doporučila mi ji moje úžasná a nádherná patnáctiletá dcera.
Holky jdeme do toho, jsme krásné…
Mami, típni to!
Jsem také knihovnice stejně jako autorka této znamenité knihy Michaela Krýslová. Kniha se jí moc povedla. Hned jak jsem ji dočetla, jsem dostala velkou chuť spisovatelce – knihovnici napsat, jak moc je skvělá! Kniha se u nás v knihovně bude určitě půjčovat!
Příběh vypráví dívka Pepina. Její maminka čeká miminko. Když se o tom Pepča baví s kamarádem, zjistí že některým věcem ohledně těhotenství nerozumí. Obrátí se tedy na milou knihovnici, která jim doporučí naučné knihy a vše jim vysvětlí. Pepina si vzápětí uvědomí, že její maminka v těhotenství kouří, a že se s tím rozhodne musí něco udělat. Jak celý problém společně s kamarády vyřeší, si přečtěte v této jedinečné knize!
Ať skvělé knihovnice píší dál…