Potápěč

Jeff Lemire je můj neoblíbenější kreslíř komiksů a zároveň i vypravěč příběhů. Jeho kresba mi přijde geniální. K této knize jsem se znovu vrátila a opět ji hltala jako poprvé. Není to kniha pro děti, je pro dospělé a teenagery a je o hledání a posedlosti. O nutkavé potřebě něco udělat. Dobře ten pocit chápu, to nepochopitelné a nechápatelné. A jak se proti tomu občas stejně jako partnerka hrdiny bouřím.
Příběh nás zavede pod vodní hladinu. Potápěč Jack pracuje na vrtné plošině. A stále ho něco láká a vábí ponořit se na jedno konkrétní místo. Jeho otec mu při podobném ponoru kdysi zahynul a zdá se, že ho jakýmsi tajemným voláním láká do hlubin. A Jack stejně jako jeho otec zdatně utíká před zodpovědností a vědomým životem.
Když musíš, tak musíš… ale zamysli se nad tím!

Jana Šmejkalová

Ani holka, ani kluk

Talentovaný ilustrátor a autor Marto Kelbl vystudoval ateliér didaktické ilustrace na Sutnarce, ze které vycházejí překrásné knihy. Kniha Ani holka, ani kluk je přesně taková! Krásná, zajímavá, inspirační, edukační i dojemná.
Příběh je o klukovi Lukášovi, který se však necítí být ani chlapcem ani dívkou. Jak s tímto gendrovým svárem zachází, je velmi čtivě popsáno a bravurně nakresleno. Kniha má zároveň části naučné, ve kterých se dozvíme o jiných krajích, kde jsou podobní lidé, a jak je jejich kultura vlídněji přijímá, než ta naše. Obě části mě bavily, a ta naučná mě velice zaujala a poučila. Bravo Marto!

Jana Šmejkalová

Divné děti a smutná kočka

Volné pokračování knihy Petry Soukupové Klub divných dětí nás tentokrát zavede do období prázdnin a na venkov. Mia a Petr jsou stále divní a mají chuť poznat i jiné děti. S dětmi od sousedů Luisou a jejím bratrem Eliášem prožijí napínavé dobrodružství.
Na knihách Soukupové obdivuji vhled do dětských duší a jejich nitra. Tu zvláštní vzájemnou empatii ke svým odlišnostem a podivnostem. Kniha je opět velmi čtivá a čtenáře vtáhne do příběhu.
Máme všichni svoje podivnosti?

Klub divných dětí

Jana Šmejkalová

Mojenka

Magdaléně je deset let a nemá ráda svoje jméno. Maminka jí láskyplně říká moje Mojenka. Mají spolu společnou zálibu v pozorování a zkoumání přírody. Jejich krásný vztah je narušen strašnou nemocí maminky. Ta bojuje s rakovinou. Mojence jsou parťáky i tatínek a babička, ale hlavně příroda. V ní nachází útěchu, radost a štěstí. Překrásný a edukační příběh vystavěla paní spisovatelka Olga Stehlíková čtivě. Povedené ilustrace Andrey Tachezy ho krásně dokreslují.
Moc se mi příběh Mojenky líbil a dozvěděla jsem se mnoho zajímavostí ze zvířecí a přírodní říše. Víte, že spolu stromy komunikují?

Jana Šmejkalová

Anička a lékař

Útlá knížka s dovětkem Téměř horor pro rodiče a děti o tom, co je a co není správné. Dívka Anička je nemocná. Přijde za ní lékař a nabídne jí pilulku na uzdravení, která má vedlejší účinky. Lék ji okamžitě uzdraví s tím rizikem, že následně bude stejná uvnitř jako navenek. Holčička nabídku přijme, i když jí moc nerozumí. Následuje šok v podobě proměny, kterou Anička prodělá. Po probuzení má velké ruce, dokonce se šesti prsty, velké oči i uši a na nose ošklivé bradavice. Anička je zoufalá a postupně přichází na to, co proměnu způsobilo a co ji může proměnit zase zpátky do normálu. Jste si vědomi nějakých svých špatných vlastností, se kterými nic neděláte…

Jana Šmejkalová

Polča

Kniha výborného nizozemského spisovatele Guuse Kuijera je neuvěřitelně dobře a empaticky napsanou sondou do života dospívající dívky Polči. Té je dvanáct let a žije v Holandsku. Ve třídě jsou pouze dvě místní dívky, jinak je třída poskládaná z nejrůznějších etnik. Polča sama je zamilovaná do spolužáka tureckého původu Mímúna. Rodina nežije pohromadě. Táta je fajn chlapík, ale toulá se ulicemi a má problém s drogovou závislostí. Máma je taky prima, i když je hádavá, výrazná a navíc se zamiluje do Polčina učitele. Babička a děda žijí na venkově a taky Polču moc milují a seznamují ji s vírou v Boha. Taky má Polča tele Polču. To nejdůležitější je, že dívka je básnířka. A opravdu nadaná.
Tuhle knihu bych doporučila přečíst úplně všem! Je krásná, výborně napsaná, strhující, chytrá, poetická, plná lásky, smutku, pochopení i hádek, života, smrti, tolerance i překrásných básní! Pokud dáte na moje tipy na čtení, tak si tuto knihu určitě přečtěte…

Jana Šmejkalová

Klub divných dětí

Další skvělá kniha pro děti z pera Petry Soukupové. Vypráví příběh čtyřech divných dětí. Mila je velice zaujatá přírodou, miluje pavouky a zvířata tak moc, že se občas úplně zapomene v tom svém pozorování. Petr je čtvrťák, ale je vzrůstem tak malý, že vypadá jako prvňák a strašně se bojí tmy. Umí fantasticky kreslit. Katka moc ráda mlsá, nesnáší sport, a proto je tlustá. Strašně ráda si čte, a to pořád.
Koho mi to čtení jen připomíná…
Franta má od narození hendikepované nohy, má je slabé, nemůže pořádně chodit a zlobí se proto na celý svět. Baví ho lidi provokovat. Každý jednotlivě nemá žádné kamarády. Vlastně náhodou se ti čtyři seznámí a co se stane si určitě všichni přečtěte v této strhující knize. Ilustracemi ji výborně doplnila Nikola Logosová.
Já jsem byla vždycky všude nejmenší, bála jsem se ozvat a pořád jsem si četla. Jakou máte podivnost vy…

Jana Šmejkalová

Tajemství Oblázkové hory

Kniha byla v roce 2019 nominována na literární cenu Magnesia Litera. Tento dobrodružný příběh party drsných dětí, které si v mluvě ani skutcích rozhodně neberou servítky, zaujme hned od začátku. Postupně se hlavními hrdiny příběhu stávají dívka Kristýna, zvaná drsně Krisa a trochu ustrašený, na okraji party stojící kluk Martin, pro svůj menší vzrůst posměšně nazývaný Prcek. Tyto dvě děti se dostanou do „jiného“ světa, ve kterém se z počátku moc nevyznají, ale stále víc v něm začínají nacházet smysl, a dobrodružství, které je potká je strhující.
Obdivuji spisovatelku Báru Dočkalovou za to, jak moc se jí vyprávění příběhu její první knihy povedlo. Je mnohovrstevné a mám již zpětnou vazbu z knihovny, že příběh se dětem moc líbí.
Pojďte si přečíst, a pak i představit, co bychom uviděli my po nahlédnutí do Oblázkové hory…

Jana Šmejkalová

Bez filtru

Díky za dívky jako je Kristýna Dolejšová! Díky za projekt #zanormalniholky. Kniha Bez filtru, web www.zanormalniholky.cz, Instagram https://www.instagram.com/zanormalniholky/ a Facebook https://www.facebook.com/zanormalniholky/ jsou místy, kde se lze seznámit s touto jedinečnou, náročnou a na druhou stranu velmi jednoduchou myšlenkou: mít se rád!
Kristýna v knize vypráví svůj osobní příběh. To jaké chyby udělala v lásce, to jak se neměla ráda, jak chtěla být jiná, dokonalá, štíhlá, bez pih, krásná. A je to o tom, jak si dokázala uvědomit, že je úžasná, že má skvělou postavu, že její pihy jsou nádherné, že je krásná! A chce to říct i nám ženám, dívkám, holkám. Má pravdu, každá jsme krásná a jedinečná. A kdo by nám tvrdil, že se máme změnit si nezaslouží dopřát sluchu.
Je to o vnímání sebe sama, o lásce k sobě, o médiích okolo nás, o všeobecném vnímání krásy, je to o uvědomění si času, který tady na zemi máme.
Pracuji v knihovně pro děti a přála jsem si u nás knihu mít. Kolegyně na oddělení nákupu nám ji ochotně koupila. Budu ji doporučovat co možná nejvíc. Chci aby se projekt #zanormalniholky šířil dál.
Mě je 44 let a kniha se mi moc líbila. Doporučila mi ji moje úžasná a nádherná patnáctiletá dcera.
Holky jdeme do toho, jsme krásné…

Jana Šmejkalová

Evička lhářka žhářka

Tato knížka se nebude dětem číst snadno, ale o to víc bych stála o to, aby si ji přečetly!
Knížka vypráví životní příběh dívenky Evičky. Ta je chytrá i hezká, ale nikdy nepoznala opravdovou lásku. Rodiče se k ní v době po narození chovají divně, jejich chování je pro Evičku těžko rozšifrovatelné, a to, jak mu porozumí, nepřinese po její povahy nic dobrého. Eva vyrůstá ve lži a v přetvářce a stane se z ní osoba, která velmi snadno ubližuje lidem kolem sebe. Příběh je mrazivý svým sdělením, ale je také literárně strhující a doufám, že kniha bude hodně čtena. Autorka Petra Braunová píše opravdu skvěle.
Pojďte se ujistit, že vy čtenáři, jste úplně jiní, než Evička lhářka…

Jana Šmejkalová