Jak se dělají děti?

Tato obrazově názorná kniha mě z pozice dospělého velmi pobavila. Zatím nemám zpětnou vazbu od dětí, ale odhaduji, že ty starší rozchechtá, ti mladší budou možná říkat, že je to nechutné. A umím si představit i velice prudérní dospělé, kterým jistě výtvarčino zobrazení přijde přes čáru.
Ale já říkám, proč ne. Kniha je stručně a srozumitelně napsaná, informuje o všem potřebném. Text je nezaujatý, vysvětluje v něm, kdo se s kým může mít rád, milovat, kdo s kým může mít děti, jak je občas početí komplikované, jak těhotenství probíhá, jaký může být porod a mnoho dalších informací.
Kniha mě zaujala a rozhodně se mezi podobnými knihami vymyká a nezapadne v zapomnění.
Jak píše autorka: „Kdykoli na svět přijde nové dítě, je to ta největší a nejkrásnější událost.“

Jana Šmejkalová

Piruety

Autobiografická knížka Tillie Waldenové je o hledání a častém nenacházení se. Je výpovědí o jejím nelehkém dospívání, které se snažila smysluplně zaplnit krasobruslením. Vypráví o touze po přátelství, uvědomování si vlastní sexuality a s ní spojené orientace. Je však hlavně o hledání lásky. Mnohokrát jsem při jejím čtení měla dojem, že kdyby Tilly někdo obejmul, bylo by všechno lepší. 
Líbí se mi, že autorka nenabízí odpověď na otázku, kdo byla, kdo je, i o čem přesně je její kniha. Je to křehký příběh. 
Kdo v mladém věku netápal, nehledal sám sebe, a dokázal vyjít se svým já? Mládí není lehké období, jak se občas může zdát…

Jana Šmejkalová

Chlapec, krtek, liška a kůň

Poetický příběh chlapce, který se přátelí s krtkem je překrásným příběhem od anglického autora Charlieho Mackesyho. Krtek chlapci sděluje, jak je důležité být laskavou bytostí. Zápletka nastává, když krtka ohrožuje na životě liška, která se vzápětí dostane i do ohrožení svého života. Ačkoli krtkovi hrozí, že ho osvobození lišky bude stát život, přesto lišku osvobodí. Liška nebude váhat laskavost při první příležitosti oplatit. A tak to má být! Do příběhu vstoupí ještě kůň, který promluví o strachu. Příběh je plný poselství a může připomínat Malého prince nebo Čtyři dohody. Stojí za přečtení každým čtenářem a je jedno jestli mu je pět nebo padesát. Knihu autor překrásně ilustroval. Myslím, že i vy budete po jejím přečtení plánovat komu ji s láskou nadělíte…

Jana Šmejkalová

Anička a lékař

Útlá knížka s dovětkem Téměř horor pro rodiče a děti o tom, co je a co není správné. Dívka Anička je nemocná. Přijde za ní lékař a nabídne jí pilulku na uzdravení, která má vedlejší účinky. Lék ji okamžitě uzdraví s tím rizikem, že následně bude stejná uvnitř jako navenek. Holčička nabídku přijme, i když jí moc nerozumí. Následuje šok v podobě proměny, kterou Anička prodělá. Po probuzení má velké ruce, dokonce se šesti prsty, velké oči i uši a na nose ošklivé bradavice. Anička je zoufalá a postupně přichází na to, co proměnu způsobilo a co ji může proměnit zase zpátky do normálu. Jste si vědomi nějakých svých špatných vlastností, se kterými nic neděláte…

Jana Šmejkalová

Polča

Kniha výborného nizozemského spisovatele Guuse Kuijera je neuvěřitelně dobře a empaticky napsanou sondou do života dospívající dívky Polči. Té je dvanáct let a žije v Holandsku. Ve třídě jsou pouze dvě místní dívky, jinak je třída poskládaná z nejrůznějších etnik. Polča sama je zamilovaná do spolužáka tureckého původu Mímúna. Rodina nežije pohromadě. Táta je fajn chlapík, ale toulá se ulicemi a má problém s drogovou závislostí. Máma je taky prima, i když je hádavá, výrazná a navíc se zamiluje do Polčina učitele. Babička a děda žijí na venkově a taky Polču moc milují a seznamují ji s vírou v Boha. Taky má Polča tele Polču. To nejdůležitější je, že dívka je básnířka. A opravdu nadaná.
Tuhle knihu bych doporučila přečíst úplně všem! Je krásná, výborně napsaná, strhující, chytrá, poetická, plná lásky, smutku, pochopení i hádek, života, smrti, tolerance i překrásných básní! Pokud dáte na moje tipy na čtení, tak si tuto knihu určitě přečtěte…

Jana Šmejkalová

O holčičce z jiného světa

V období druhé světové války odvede maminka svého syna Adama do lesa. Řekne mu, že ho v lese zanechá samotného. Nechá mu tam jídlo a batoh plný potřebných věcí a řekne mu, aby na ni počkal, než se pro něj bude moci vrátit. Adamovi je jasné, že to může trvat dlouho. Les dobře zná. Trávil v něm se svojí rodinou spoustu volného času. Adam věří v boha, umí si poradit v přírodě a má veselou mysl.
V přibližně stejný čas do lesa odvede svého syna i jiná maminka. Tomáš je chytrý kluk, který si neuměl nikdy získat kamarády, protože ho obestírala aura vzdělanosti a nepřístupnosti. Tomáš se v lese nevyzná, lépe je mu v blízkosti knih.
Oba chlapci se znají ze školy, ze třídy, kam spolu chodili. Nikdy se nekamarádili, nebyli si blízcí. Oba chlapci jsou židé, které jejich matky ukryly před transportem do koncentračního tábora.
Chlapci se v lese potkají a prožijí velké dobrodružství, spočívající v přežití, ukrývání, poznávání, pochopení, povídání o rodinách, přátelství, o bohu, o našich odlišnostech.
Holčička, kterou chlapci potkají bude jejich andělem…
Kniha se mi zdála napsaná hodně dospělým stylem řeči, měla jsem pocit, že tak by děti nemluvily, že to čtenáře může odradit. Dala jsem knihu přečíst svému dvanáctiletému synovi a vůbec mu styl řeči nevadil a kniha se mu líbila. Jestli by si také tak uměl v těžkých podmínkách poradit…

Jana Šmejkalová

To je otázka

Na tuto knížku jsem narazila náhodu při pročítání projektu MF Dnes na téma Čtenářské gramotnosti. Byla tam čtenářům doporučována. Autora Josteina Gaardera znám již z jeho jiných skvělých knih. Tato kniha mě opravdu zasáhla. Je v ní čtyřicet sedm otázek a jedna věta oznamovací. Otázky se čtenáře ptají na jeho názor na svět, na nás samotné, na štěstí, život a smrt. Knihu můžeme během chvilky přečíst nebo nad ní strávit dlouhý čas přemýšlením. Já jsem knihu přečetla, a krátce o ní přemýšlela, a těšila se až si ji společně přečteme i s mými dětmi. To povídání o knize bylo úžasné.
Kniha je ilustrovaná Akinem Düzakinem a jeho nádherné obrázky jsou součástí celku, tak dokonale, že bez nich by na nás měl text poloviční účinek. Skvělá spolupráce autorů.
Potřebujete mít k tomu, abyste byli šťastní, hodně věcí…

Jana Šmejkalová

Téměř tajný průvodce dospíváním

Tato naučná kniha odpoví na dotazy dospívajícím čtenářům v oblasti sexuální výchovy. Knihou vás provedou kamarádi Bára a Pavel. Píší si společný deník, kam zapisují svoje poznatky, problémy a příběhy. V knize se čtenáři například dozví co se děje v období menstruace, k čemu je kondom, jaké formy antikoncepce existují, jak se v dospívání mění ženské a mužské tělo, co je vlastně ten sex, kdo je panic, co je třeba akné, jak naše tělo funguje, co se děje v těhotenství, co je to sexuální identita, no zkrátka vše, co každý správný puberťák potřebuje znát. Osvěta je důležitá a podobné knihy jsou super…

Jana Šmejkalová

Tajemství Oblázkové hory

Kniha byla v roce 2019 nominována na literární cenu Magnesia Litera. Tento dobrodružný příběh party drsných dětí, které si v mluvě ani skutcích rozhodně neberou servítky, zaujme hned od začátku. Postupně se hlavními hrdiny příběhu stávají dívka Kristýna, zvaná drsně Krisa a trochu ustrašený, na okraji party stojící kluk Martin, pro svůj menší vzrůst posměšně nazývaný Prcek. Tyto dvě děti se dostanou do „jiného“ světa, ve kterém se z počátku moc nevyznají, ale stále víc v něm začínají nacházet smysl, a dobrodružství, které je potká je strhující.
Obdivuji spisovatelku Báru Dočkalovou za to, jak moc se jí vyprávění příběhu její první knihy povedlo. Je mnohovrstevné a mám již zpětnou vazbu z knihovny, že příběh se dětem moc líbí.
Pojďte si přečíst, a pak i představit, co bychom uviděli my po nahlédnutí do Oblázkové hory…

Jana Šmejkalová

Továrna na sny

Anie Songe je blogerka. Její pravé jméno je Aneta. Od pasu nahoru je lesní víla a od pasu dolů ta mořská s ocasem. Přesně tak se ta půvabná žena popisuje v knize z roku 2016. V knize se dočteme mnoho příběhů z jejího života. Anie měla hezké dětství a těžké období puberty, kdy se nervově zhroutila s nepřesnou diagnózou anorexie. Tuto půvabnou dívku znám z Instagramu a vždy mi přišla neuvěřitelně krásná, proto jsem této pasáži ani nemohla uvěřit. Že někdo tak krásný měl pocit, že je nedokonalý. A Anie to v knize sama píše: „Mít se rád je jednou z nejdůležitějších a zároveň nejtěžších věcí pro to, abyste byli v životě spokojení, protože všechno, co se nám děje, vychází z nás.“
Její kniha je o snech, které máme mít, o tom, že to co budeme vysílat do vesmíru se nám vrátí, kniha je o hledání a nacházení lásky, o plnění snů, o spokojenosti, sebepřijetí a sebelásce, která je potřebná. Anie knihu sama doplnila ilustracemi. Mám jednu malou připomínku, a to že zvolená velikost fontu je opravdu příliš malá, aby se kniha pohodlně četla. Pokud vás životní příběh víly Anie zaujal, doporučuji kouknout na Instagram: https://www.instagram.com/anie_songe/ Facebook: https://www.facebook.com/AnieSongeBlog/ nebo web: https://aniesonge.com/

Jana Šmejkalová