Němý hlas

Tento japonský manga komiks, který se čte tradičně odzadu vypráví příběh divokého chlapce Šóji Išidy. Ten ve jménu boje proti nudě dělá opravdu šílené kousky. Vůbec neoplývá empatií, a třeba jeho vztah k matce mi přišel neskutečně špatný. Jeho neúcta k ničemu, nebo lépe ke všemu, měla být patrně záměrná. Do třídy přijde nová studentka, dívka Nišimija, která je neslyšící. Na školu přestupuje, protože ji dříve šikanovali. To se však bude dít i zde, a jistě je vám jasné, že iniciátorem bude Šojo. Ale příběh se vždy vyvíjí, a tak i na něj přijde řada a podle rčení oko za oko, zub za zub se mu bude dít…

Jana Šmejkalová

Jsem Vincent a nebojím se

Vincent je křehký a vnímavý hoch. Miluje svoje rodiče a nechce je trápit. Jeho citlivost zachází až tak daleko, že jim tají i to, jak ho drsně všichni kolem šikanují. Jeho každodenní život je plný strachu. Vincent má zálibu ve studiu a čtení knih o přežívání v divoké přírodě. Toto téma se stane jeho osudným na cestě za osvobozením se.
Kniha se mi moc líbila, nemohla jsem se od čtení vůbec odtrhnout. Vincente držím ti palce…

Jana Šmejkalová

Kluk v ohni

Spisovatelka Marka Míková v této knize popsala fatální zranění ohněm malého chlapce. Ten má rodinu, několik sourozenců, ve škole bojuje se šikanou a je zamilovaný do spolužačky. Po nepříliš vydařeném dni přichází domů, kde malý bráška neopatrných zacházením zapálil oheň. Starší bratr chce plameny uhasit, ale neuvědomí si, že předtím šlápl botami do hořlavé barvy. Fatální omyl ho málem stojí život. Jak o něj bude v nemocnici bojovat, jaké mu to přivodí sny, jak bude reagovat rodina, i o skvělé prací lékařů a sester, je tato kniha s těžkým tématem. Skvěle ji svými ilustracemi doplnil Jakub Bachorík. Knihu bych doporučovala číst s dětmi.
Kdo si myslíte, že je v příběhu bílý pes s lidskýma očima?

Jana Šmejkalová

Piruety

Autobiografická knížka Tillie Waldenové je o hledání a častém nenacházení se. Je výpovědí o jejím nelehkém dospívání, které se snažila smysluplně zaplnit krasobruslením. Vypráví o touze po přátelství, uvědomování si vlastní sexuality a s ní spojené orientace. Je však hlavně o hledání lásky. Mnohokrát jsem při jejím čtení měla dojem, že kdyby Tilly někdo obejmul, bylo by všechno lepší. 
Líbí se mi, že autorka nenabízí odpověď na otázku, kdo byla, kdo je, i o čem přesně je její kniha. Je to křehký příběh. 
Kdo v mladém věku netápal, nehledal sám sebe, a dokázal vyjít se svým já? Mládí není lehké období, jak se občas může zdát…

Jana Šmejkalová

Pravidla skutečných ninjů

Petře Štarkové se povedlo vyprávět čtivou formou příběh čtvrté třídy, která prožívá příchod nového spolužáka. Je jím nemluvný, agresivní chlapec Ivoš. Příběh vypráví různé postavy a ten Ivošův, nám odkrývá jeho nelehké domácí zázemí. Chlapce má v péči skvělá sociální pracovnice Lenka, která mu vysvětluje principy chování na knize o ninjích. Tím získá Ivošovu pozornost, a podle dítěti srozumitelných pravidel se jim společně daří zlepšovat jeho život. I třídní kolektiv pochopí, že chování jednotlivce může mít a vždy má svoje pozadí.
Moment, kdy Ivoš napraví jednou lotrovinu, mi nekompromisně vehnal slzy do očí.
Kniha je skvěle napsaná i ilustrovaná Viktorem Svobodou. Vřele ji doporučuji k přečtení.

Jana Šmejkalová

To kvůli mně … se máma zlobí

Martina Drijverová napsala strhující příběh chlapce Hynka, kterému se celý život rozpadl na kousky. Táta opustí rodinu a máma to tak špatně nese, že se k synovi, ve kterém vidí svého muže, začne chovat hrozně. K dceři si uchovává zase nepřirozeně pozitivní vztah. Synovi odpírá i dostatek jídla, nemá pro něho vůbec žádnou lásku, ani pochopení. Hynek se se situací, která nastala snaží dost statečně popasovat.
Kniha je velice závažná, není to veselé čtení, ale je tak potřebné, protože se podobné příběhy dějí. Jednou můžeme takové dítě sami potkat a pak mu i pomoci.
Tleskám paní spisovatelce za napsání této knihy a přeju, aby si k ní děti i jejich rodiče našli cestu a přečetli si ji…

Jana Šmejkalová

Kolik váží Matylda

Vtipně napsaná kniha pro děti, ale i jejich rodiče, které v textu uvidí významy, kterým děti neporozumí a dospělák se bude řehtat. A donutí ho to si povídat, o tom, čemu že se to chechtá! Přitom je kniha o závažném problému, kterým je šikana a o adopci. Příběh je o třeťákovi, klukovi Karlovi, či správně Carlosovi, kterého láskyplně adoptovala skvělá a dost veselá rodina. Kniha Jiřího Holuba je vážně skvěle napsaná. Zápletka s tlustou a zlou Matyldou pobaví, příběhy z děcáku rozesmutní, dětská mluva vás musí rozesmát. Pasuji autora jako můj letošní literární objev. Po knize jsem sáhla úplně náhodou, zaujal mě název. Nalákala jsem ke čtení i vás…

Jana Šmejkalová

Moje sestra žije na krbové římse

Jamiemu je deset let. Má sestru Jas. Její dvojče Rose „žije“ na krbové římse. Umřela a její popel je uložen v urně. Jamie a Jas se odstěhovali s tátou z Londýna, aby začali nový život na venkově Anglie. Máma se odstěhovala za jiným mužem. Jestli se vám zdá, že už to teď to mají děti složité, tak vězte, že bude hůř. Táta dost pije, Jas nejí, v nové škole to taky moc fajn není… A přesto je tato kniha skvělá! Je o morálních hodnotách, o přátelství, o rozhodování, kdy je lepší se pomstít, a kdy přijmout prohru, je o pochopení a lásce, a taky je o smutku. Doporučuji ji čtenářům tak od třinácti let, kteří se podobných příběhů nebojí, tato kniha je určitě obohatí. Měli jsme někdy přítele, kterého vám zakazovali…

Jana Šmejkalová

Strakáč a Tioni

Kniha je pro děti, které hledají sílu. To je skvělé!
Vypráví příběh chlapce, který má po celém těle světlé skvrny. Děsí ho to. Ostatní děti si s ním zpočátku normálně hrají a kamarádí. Ale potom se to změní. Začnou se posmívat. Jsou to zkrátka Tioni. Ti ostatní, relativně normální, bez výrazných odlišností. Ale proč se vlastně posmívají, kde je ta hranice normálnosti? Máme být všichni stejní?!
Strakáč se skamarádí s dětmi, které mají také nějakou tu odlišnost. A jejich přátelství je skvělé. Ale co Tioni? Proč se nemůžou kamarádit všichni…
Nebo můžou…

Jana Šmejkalová

Na rozcestí ke štěstí; Na rozcestí od štěstí

Tato kniha pro děti se dotýká témat jako jsou pýcha, lakomství, závist, vztek, lhostejnost, nestřídmost a lenost. Jirka je obyčejný, veselý a docela spokojený kluk. Chodí do třetí třídy, má maminku, tatínka a dvě sestry. Rád a dobře jezdí na koloběžce. Vždy jeden příběh se dotýká zmíněných nectností. Kniha je jedinečná v tom, že z jedné strany, a to té ke štěstí, vždy příběh nachází cestu, jak ze špatného chování ven. Na konci každého příběhu jsou otázky k textu. Týkají se toho, jak se postavy z příběhu zachovaly, co je k tomu vedlo, jak šlo chování předejít, co to celé mělo znamenat a třeba, zda nás napadá řešení. Z druhé strany knihy, a to té od štěstí, se vždy stejný příběh vyvíjí přesně naopak, tak že nectnostem hlavní hrdina podléhá. Opět následuje zpětná vazba ve formě otázek. Kniha je skvělým čtením se zamyšlením a následným povídáním s dětmi. Jistě ji použiji na některou z besed pro školy v knihovně…

Jana Šmejkalová