Klára je malá zvídavá holka. Možná vás při čtení napadne, že je chytrá jak rádio, ale tak to není. Je to přemýšlivé dítě, které má stále otevřené oči. Vede dialog se svým učitelem. A takového kantora by si přál, během školních let potkat každý. Klára má mnoho otázek. Každá z nich vede k další a další. Společně s učitelem na ně v knize slovenského autora Jakuba Nvoty hledají odpovědi. Příběh začíná u psaní. Pokračuje během hodiny fyziky, pak následuje dějepis. Klára se sama od sebe pustí do analýzy života obyčejného kelímku na kávu a sama tak rozluští přístup k ekologii. Matematika ji zkraje nebaví, ale při myšlence, na to kolik máme každý předků, ji také zcela pohltí. Filozofické otázky a pojem času knihu završují. Kniha je hlubokomyslná, a stojí za přečtení nejenom dětmi a dětem, ale rozhodně i dospělými čtenáři.
To malé děvčátko je jednoduše neuvěřitelné…
Pravidla skutečných ninjů
Petře Štarkové se povedlo vyprávět čtivou formou příběh čtvrté třídy, která prožívá příchod nového spolužáka. Je jím nemluvný, agresivní chlapec Ivoš. Příběh vypráví různé postavy a ten Ivošův, nám odkrývá jeho nelehké domácí zázemí. Chlapce má v péči skvělá sociální pracovnice Lenka, která mu vysvětluje principy chování na knize o ninjích. Tím získá Ivošovu pozornost, a podle dítěti srozumitelných pravidel se jim společně daří zlepšovat jeho život. I třídní kolektiv pochopí, že chování jednotlivce může mít a vždy má svoje pozadí.
Moment, kdy Ivoš napraví jednou lotrovinu, mi nekompromisně vehnal slzy do očí.
Kniha je skvěle napsaná i ilustrovaná Viktorem Svobodou. Vřele ji doporučuji k přečtení.
Můj knižní deník
Tuto knížku jsem v covidovém roce 2021 vybrala dětem z knihovny, kam chodí na můj čtenářský klub, jako odměnu za roční absolvování klubu. Na nákup knih nám přispěl skvělý spolek MAP (Místní akční plán), který podporuje čtenářskou gramotnost. Knížka je pro každého čtenáře k dotvoření. Úvodem si do ní zapíší svoje jméno, kde nejraději čtou, jaké jsou jejich nejoblíbenější knihy, oblíbená knihkupectví, blogy a třeba knižní přání. No a pak následují předpřipravené stránky na evidování přečtených knih. Čtenáři si tam zapisují název knihy, autora, svoje symbolické hodnocení, od kdy do kdy knihu četli, jaká byla první věta a jejich nejoblíbenější postava, jaká kniha byla, jak by mohla jinak skončit a svoje poznámky. Na dalších stránkách jsou předepsané otázky zase jiné. Knihu doplňují hezké ilustrace. A líbilo se mi, že kniha je univerzálně barevná, a hodí se tak pro kluky i holky. Já osobně si knihy a jejich hodnocení eviduji na skvělém webu www.databazeknih.cz, kde mě najdete pod přezdívkou Greena, protože mám ráda zelenou, a je to opravdu moje přezdívka, jen s výslovností „Grýňa“…
Malý Mikuláš
Nestárnoucí literární klasika pro kluky od devíti let o vtipné partičce raubířů z Francie, kterou mistrně napsal René Gosciny a stejně mistrně ilustroval Jean Jacques Sempé. Toto je první kniha, ve které se čtenáři seznámí se sympatickým Mikulášem a jeho partičkou kámošů. Jistě zaujme tlustý Vendelín, vychloubačný Augustýn, silný Albín, šprt Celestýn, rváč Kryšpín, Viktorín i Fridolín. Můžete mít svého oblíbence nebo se můžete jen smát jejich sporům a taškařicím.
Tuto sérii knih jsem objevila jako dítě a zůstala mému srdci blízká. Stále knihy ráda dětem doporučuji, protože jejich humornost je nekonečná a již od 60. let dvacátého století jsou francouzským fenoménem. Věřím, že knížka osloví a další díly budete číst stejně nadšeně jako já…
Sydney (My dva z B.)
Tonda je zodpovědný kluk. Žije s rodiči, kterým naopak jakákoli zodpovědnost fatálně chybí. Tonda se ze všech sil stará o svého mladšího a velmi křehkého bratra Jendu. Nad rodinou se neustále vznáší strach ze sociálky, z nedostatku peněz, jídla, tepla, oblečení i lásky. Kluci jsou velmi sehraní a nevidí život jen jako místo plné neštěstí. Umí se radovat a nacházet si svůj šťastný svět. Příběh je o ztrátě a nalézaní domova. Jedná se o velice čtivý příběh, který dětem zprostředuje náhled na jejich život. Kéž byste ten svůj příběh prožívali v teple, bezpečí a láskyplném prostředí…