Tuto knížku jsem v covidovém roce 2021 vybrala dětem z knihovny, kam chodí na můj čtenářský klub, jako odměnu za roční absolvování klubu. Na nákup knih nám přispěl skvělý spolek MAP (Místní akční plán), který podporuje čtenářskou gramotnost. Knížka je pro každého čtenáře k dotvoření. Úvodem si do ní zapíší svoje jméno, kde nejraději čtou, jaké jsou jejich nejoblíbenější knihy, oblíbená knihkupectví, blogy a třeba knižní přání. No a pak následují předpřipravené stránky na evidování přečtených knih. Čtenáři si tam zapisují název knihy, autora, svoje symbolické hodnocení, od kdy do kdy knihu četli, jaká byla první věta a jejich nejoblíbenější postava, jaká kniha byla, jak by mohla jinak skončit a svoje poznámky. Na dalších stránkách jsou předepsané otázky zase jiné. Knihu doplňují hezké ilustrace. A líbilo se mi, že kniha je univerzálně barevná, a hodí se tak pro kluky i holky. Já osobně si knihy a jejich hodnocení eviduji na skvělém webu www.databazeknih.cz, kde mě najdete pod přezdívkou Greena, protože mám ráda zelenou, a je to opravdu moje přezdívka, jen s výslovností „Grýňa“…
Chlapec, krtek, liška a kůň
Poetický příběh chlapce, který se přátelí s krtkem je překrásným příběhem od anglického autora Charlieho Mackesyho. Krtek chlapci sděluje, jak je důležité být laskavou bytostí. Zápletka nastává, když krtka ohrožuje na životě liška, která se vzápětí dostane i do ohrožení svého života. Ačkoli krtkovi hrozí, že ho osvobození lišky bude stát život, přesto lišku osvobodí. Liška nebude váhat laskavost při první příležitosti oplatit. A tak to má být! Do příběhu vstoupí ještě kůň, který promluví o strachu. Příběh je plný poselství a může připomínat Malého prince nebo Čtyři dohody. Stojí za přečtení každým čtenářem a je jedno jestli mu je pět nebo padesát. Knihu autor překrásně ilustroval. Myslím, že i vy budete po jejím přečtení plánovat komu ji s láskou nadělíte…
Polča
Kniha výborného nizozemského spisovatele Guuse Kuijera je neuvěřitelně dobře a empaticky napsanou sondou do života dospívající dívky Polči. Té je dvanáct let a žije v Holandsku. Ve třídě jsou pouze dvě místní dívky, jinak je třída poskládaná z nejrůznějších etnik. Polča sama je zamilovaná do spolužáka tureckého původu Mímúna. Rodina nežije pohromadě. Táta je fajn chlapík, ale toulá se ulicemi a má problém s drogovou závislostí. Máma je taky prima, i když je hádavá, výrazná a navíc se zamiluje do Polčina učitele. Babička a děda žijí na venkově a taky Polču moc milují a seznamují ji s vírou v Boha. Taky má Polča tele Polču. To nejdůležitější je, že dívka je básnířka. A opravdu nadaná.
Tuhle knihu bych doporučila přečíst úplně všem! Je krásná, výborně napsaná, strhující, chytrá, poetická, plná lásky, smutku, pochopení i hádek, života, smrti, tolerance i překrásných básní! Pokud dáte na moje tipy na čtení, tak si tuto knihu určitě přečtěte…
To je otázka
Na tuto knížku jsem narazila náhodu při pročítání projektu MF Dnes na téma Čtenářské gramotnosti. Byla tam čtenářům doporučována. Autora Josteina Gaardera znám již z jeho jiných skvělých knih. Tato kniha mě opravdu zasáhla. Je v ní čtyřicet sedm otázek a jedna věta oznamovací. Otázky se čtenáře ptají na jeho názor na svět, na nás samotné, na štěstí, život a smrt. Knihu můžeme během chvilky přečíst nebo nad ní strávit dlouhý čas přemýšlením. Já jsem knihu přečetla, a krátce o ní přemýšlela, a těšila se až si ji společně přečteme i s mými dětmi. To povídání o knize bylo úžasné.
Kniha je ilustrovaná Akinem Düzakinem a jeho nádherné obrázky jsou součástí celku, tak dokonale, že bez nich by na nás měl text poloviční účinek. Skvělá spolupráce autorů.
Potřebujete mít k tomu, abyste byli šťastní, hodně věcí…