Kniha Františka Tichého sleduje dvě roviny vyprávění. Jedna se odehrává v přítomnosti a druhá za druhé světové války v Terezíně. Současní hrdinové se do Terezína vydají na výpravu a najdou deník, který byl napsán v době protektorátního období. Dobrodružný příběh je plný nástrah, a to nejenom v nebezpečné době kolem roku 1944, ale i v současnosti.
Působivé ilustrace Stanislava Setinského ho krásně dokreslují.
Pokud chcete nahlédnout do nitra dospívajících chlapců v nelehkých situacích, tato kniha je pro vás ta pravá. Také by mě fascinovalo najít za trámem starý deník…
Anne Franková
Kniha vyšla v edici Malí lidé, velké sny. Jedná se o životopisné příběhy významných osobností, které napsala María Isabel Sánchez Vegarová. Tato kniha je krásně ilustrovaná Svetou Doroshevovou.
Anne se narodila v Německu jako židovské děvčátko. Když jí byly čtyři roky, tak se její rodina přestěhovala do Nizozemska. Jako židé to však neměli nikde lehké. Anne dostala ke svým třináctým narozeninám deník a poznala radost, kterou přináší psaní. Do něj barvitě popsala útrapy válečného života. S rodinou se skrývali v tajném přístavku za knihovnou v budově, kde otec Anne pracoval. Nemohli odejít, museli být potichu a dělili se o stísněný prostor i s další židovskou rodinou. Dívka si přála stát se spisovatelkou a tímto deníkem se jí sen splnil.
Škoda, že ses nedožila poznání, že se tvoje knížka, Deník Anne Frankové stále čte…
Tajemství v láhvi
Životopisná kniha o Ireně Sendlerové, hrdince, která pomohla a zachránila za druhé světové války 2500 dětí. Hrůzná válečná realita se v tomto případě odehrávala v polském hlavním městě Varšavě. Irena pravidelně docházela do městského ghetta pomáhat židovským rodinám. Jednoho dne se pustila do záchranné akce, kdy z hlídaného ghetta vynášela židovské děti, které by čekala v následných koncentračních táborech smrt. Odvaha její a lidí kolem ní byla neskutečná. Příběh je velmi emotivní svojí autentickou výpovědí. Doporučuji ho starším čtenářům k přečtení. Nesmíme zapomenout na historii a obzvlášť v dnešní době!
Bába Bedla
Byla jednou jedna žena, která se musela ukrývat před zlem. Útočiště jí poskytnul les. Osud jí připravil službu pomáhat dětem. A jednoho dne se z ní stala bába Bedla, kouzelná bytost. Náš příběh ji zavede do období druhé světové války, kdy je potřeba pomoci několika potřebných dětem.
Hezky ilustrovaný příběh čtenáře vtáhne a jistě se bude líbit nejenom dětem, ale i dospělým.
Pomohli jste někdy někomu?
Sibiřské haiku
Kniha je komiksovým vyprávěním o osudu jedné rodiny. V čase druhé světové války napadla Německá říše Polsko. Litvu krátce nato okupoval Sovětský svaz. Litevská rodina z vyprávění byla považována za nepřátele, a tak byla vyhnána ze své země a deportována na Sibiř. Jaký těžký život tam vedli, komu se podařilo přežít, v čem hledali smysl života a malé ba přímo miniaturní radosti všedních dní, si přečtěte v této strhující knize. Slovo haiku v názvu odkazuje k jedné z postav, která pro potěchu všech psala japonskou poezii. Příběhem provází malý chlapec Algiska, kterého si oblíbíte a budete obdivovat jeho přístup k životu.
Kdyby takové příběhy nebyly pravdivé, žilo by se planetě Země mnohem lépe…
Proč lidé vedou války?
Válka je zlo! Rozumný člověk ho nejspíš nechápe. Děti absolutně ne. Tato kniha má v názvu otázku, proč to tedy lidé dělají? Ale nadává na ni jednoznačnou odpověď. Hledá vysvětlení v citátech myslitelů. Zamýšlí se nad tím, jak se jako lidé chováme. Rozebírá pojmy jako je násilí, moc, agresivita, co je to společnost. I když není vždy jasná odpověď, je dobré pokládat si tyto otázky…
Odsunuté děti
Spisovatel a publicista Marek Toman napsal scénáře k pěti příběhům v knížce Odsunuté děti. Publicista a dokumentarista Jan Blažek pořídil rozhovory s německými pamětníky odsunu a ke knize napsal doprovodné texty. Oslovení ilustrátoři Jakub Bachorík, Magdalena Rutová, Stanislav Setinský, Františka Loubat – Lachmanová a Jindřich Janíček jednotlivé životopisné příběhy komiksově zpracovali. Tématem je konec druhé světové války a následný odsun Němců. V každém příběhu se vracíme do dětství a pocitů pamětníků odsunu z Československa. Příběhy jsou neradostné, ukazují na bolestnou kapitolu z dějin. Je dobře, že byly zpracovány, protože by se na podobné zlo nemělo zapomínat.
Vyprávění je děsivé i v dnešní době, kdy se válčí na Ukrajině…
Nicky a Věra
Mezinárodně uznávaný autor knih pro děti Petr Sís nakreslil a popsal příběh Nicholase Wintona. To byl britský filantrop (filantropie – láska k člověku a dobročinnost) a organizátor velké záchranné akce převážně židovských dětí z Čech do Anglie. Wintonovi a jeho spolupracovníkům se podařilo v roce 1939 vypravit celkem osm vlaků a zachránit životy 669 dětem. Kreslený příběh nás seznámí nejenom s Nickym, ale i dívkou Věrou, která jedním z vlaků odjela. Nicky vedl po válce poklidný život, pomohl otevřít školu, oženil se, založil domov pro staré lidi a o dětech z Prahy nikomu neřekl. Když mu bylo skoro osmdesát, jeho žena na půdě našla staré záznamy. Domluvila velmi emotivní a dojemné setkání svého skromného muže a zachráněných dětí, toho času již dospělých. Nicolas Winton se dožil požehnaných 106 let.
Jeho příběh mi pokaždé vhání slzy do očí. Jsem ráda, že byla tato krásná knížka nakreslena a napsána.
Bravo pane Sísi!
Romeo, Julie a tma
Příběh se odehrává v období druhé světové války v čase heydrichiády, což je těžké období během okupování českého území německými nacisty a období atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V novele od Jana Otčenáška se rozvíjí milostný vztah mezi židovskou dívkou Ester a studentem Pavlem. Ester se chystá na transport do koncentračního tábora a Pavel se rozhodne k odvážnému činu ji u sebe schovat. Stejně jako Shakespearův příběh stejnojmenných milostných hrdinů, je i tento válečný příběh tragický. Křehký příběh stojí rozhodně za přečtení…
Petr a Lucie
Milostný příběh dvou mladých lidí Petra a Lucie se odehrává na jaře roku 1918 ve Francii, v Paříži. Mladá zamilovaná dvojice žije v době nelítostné první světové války. Kniha je tragická a myslím, že zůstane po přečtení natrvalo v paměti. Autor klasické literatury Romain Rolland tento krátký příběh dramatizoval tak, že jeho finále budete prožívat a donutí k zamyšlení. A věřím, že kniha dobře obstojí i jako školní povinná četba.
Jaká láska byla, či je ta vaše životní?