Petře Štarkové se povedlo vyprávět čtivou formou příběh čtvrté třídy, která prožívá příchod nového spolužáka. Je jím nemluvný, agresivní chlapec Ivoš. Příběh vypráví různé postavy a ten Ivošův, nám odkrývá jeho nelehké domácí zázemí. Chlapce má v péči skvělá sociální pracovnice Lenka, která mu vysvětluje principy chování na knize o ninjích. Tím získá Ivošovu pozornost, a podle dítěti srozumitelných pravidel se jim společně daří zlepšovat jeho život. I třídní kolektiv pochopí, že chování jednotlivce může mít a vždy má svoje pozadí.
Moment, kdy Ivoš napraví jednou lotrovinu, mi nekompromisně vehnal slzy do očí.
Kniha je skvěle napsaná i ilustrovaná Viktorem Svobodou. Vřele ji doporučuji k přečtení.
Zimní bitva
Kniha vypráví fantasy příběh mládeže, která je nucena totalitní vládou vyrůstat v sirotčincích, kde nemá žádná práva a jediným světlým bodem v jejich životech je sporadická návštěva u utěšovatelek, které jim dodávají trochu té potřebné lásky. Začátek knihy je dobře napsaný. Pak už to je trochu horší a velké náhody se začnou dít. Tou první bude osudové setkání a budoucí láska hlavních hrdinů Mileny a Bartolomea, Heleny a Miloše. Společně začnou bojovat proti zlé vládnoucí Falanze a mstivému Van Vlyckovi. Dozvíte se minulost dětí, seznámíte se s jejich mimořádnými schopnosti, poznáte jejich odhodlání změnit stávající pořádky. Román je čtivý a teenagery jistě zaujme, ale příběh mohl být víc domyšlený a mohlo v něm být míň fatálních náhod.
Kniha má skvělé ilustrace Juraje Horvátha a dýchá z ní ta správná zimní atmosféra a beznaděj s malým světýlkem na konci tunelu…
Eda se nedá
Spisovatelka Petra Braunová vypráví příběh osmiletého kluka Edy, který má slavné rodiče. Maminka je známá herečka a tatínek uznávaný a úspěšný režisér. Protože se naplno věnují svým profesím, potřebují výpomoc s hlídáním a obstaráváním syna. Proto jednoho dne Edu začne hlídat zvláštní paní s dlouhými bílými vlasy a výrazným barevným oblečením. Kvůli jejím bílým vlasům jí Eda začne říkat Běla. Jejich vztah poznamená celou rodinu a hlavně změní malého chlapce, ze kterého vyroste šikovný mladík. To jak mu Běla změní a zlepší život, i o tom jak dokáže být bulvár a novináři neúprosní a zákeřní, je napsaná tato čtivá kniha pro děti. Čtete někdy bulvární články o hercích a zpěvácích…
Šel jsem se psem
Další kniha ze série Má to háček od Ivony Březinové čtenáře seznámí s rodinou, kde se schyluje k rozvodu. Diviš s malou sestrou Dášou vnímají, že to doma neklape. Rodiče se hodně hádají. Děti jsou ze situace doma neklidné, mají sklony k agresivitě a nemocem. Trápí je, zda je mají rodiče rádi. Problémy je potřeba řešit.
Skvělá autorka knih se opět dokázala vcítit do situací dětských hrdinů a čtivě problémy popsat. Téma je nelehké a čtení takové knihy může pomoci. Opět bravo paní spisovatelko.
Pomáhá vám číst knih s podobnými problémy, jaké řešíte i ve svém skutečném životě?
Polča
Kniha výborného nizozemského spisovatele Guuse Kuijera je neuvěřitelně dobře a empaticky napsanou sondou do života dospívající dívky Polči. Té je dvanáct let a žije v Holandsku. Ve třídě jsou pouze dvě místní dívky, jinak je třída poskládaná z nejrůznějších etnik. Polča sama je zamilovaná do spolužáka tureckého původu Mímúna. Rodina nežije pohromadě. Táta je fajn chlapík, ale toulá se ulicemi a má problém s drogovou závislostí. Máma je taky prima, i když je hádavá, výrazná a navíc se zamiluje do Polčina učitele. Babička a děda žijí na venkově a taky Polču moc milují a seznamují ji s vírou v Boha. Taky má Polča tele Polču. To nejdůležitější je, že dívka je básnířka. A opravdu nadaná.
Tuhle knihu bych doporučila přečíst úplně všem! Je krásná, výborně napsaná, strhující, chytrá, poetická, plná lásky, smutku, pochopení i hádek, života, smrti, tolerance i překrásných básní! Pokud dáte na moje tipy na čtení, tak si tuto knihu určitě přečtěte…
Téměř tajný průvodce dospíváním
Tato naučná kniha odpoví na dotazy dospívajícím čtenářům v oblasti sexuální výchovy. Knihou vás provedou kamarádi Bára a Pavel. Píší si společný deník, kam zapisují svoje poznatky, problémy a příběhy. V knize se čtenáři například dozví co se děje v období menstruace, k čemu je kondom, jaké formy antikoncepce existují, jak se v dospívání mění ženské a mužské tělo, co je vlastně ten sex, kdo je panic, co je třeba akné, jak naše tělo funguje, co se děje v těhotenství, co je to sexuální identita, no zkrátka vše, co každý správný puberťák potřebuje znát. Osvěta je důležitá a podobné knihy jsou super…
Zeď: jak jsem vyrůstal za železnou oponou
Autora Petra Síse se prý jednou zeptal jeho syn, jaký je on americký usedlík, zda hodný nebo zlý. Tato otázka vnukla kreslíři a spisovateli nápad vytvořit tuto jedinečnou knihu jako odpověď synovi a jako geniální připomínku událostí naší země, na které bychom rozhodně neměli zapomenout. Kniha je vyprávěna pomocí kreseb, tak specifických pro Petra Síse. Jeho linky, tečky, barevné ladění je úžasné. Celá kniha je skvělá!
Vypráví příběh chlapce od jeho narození v roce 1948 v Československu. Ilustruje jeho dětství a dospívání v době totality. Popisuje události kolem roku 1968. Příběh této knihy končí událostmi po 17. listopadu 1989.
Doporučuji mít knihu v knihovně a ukazovat ji dětem a připomínat její obsah dospělým…
Na rozcestí ke štěstí; Na rozcestí od štěstí
Tato kniha pro děti se dotýká témat jako jsou pýcha, lakomství, závist, vztek, lhostejnost, nestřídmost a lenost. Jirka je obyčejný, veselý a docela spokojený kluk. Chodí do třetí třídy, má maminku, tatínka a dvě sestry. Rád a dobře jezdí na koloběžce. Vždy jeden příběh se dotýká zmíněných nectností. Kniha je jedinečná v tom, že z jedné strany, a to té ke štěstí, vždy příběh nachází cestu, jak ze špatného chování ven. Na konci každého příběhu jsou otázky k textu. Týkají se toho, jak se postavy z příběhu zachovaly, co je k tomu vedlo, jak šlo chování předejít, co to celé mělo znamenat a třeba, zda nás napadá řešení. Z druhé strany knihy, a to té od štěstí, se vždy stejný příběh vyvíjí přesně naopak, tak že nectnostem hlavní hrdina podléhá. Opět následuje zpětná vazba ve formě otázek. Kniha je skvělým čtením se zamyšlením a následným povídáním s dětmi. Jistě ji použiji na některou z besed pro školy v knihovně…
Bez filtru
Díky za dívky jako je Kristýna Dolejšová! Díky za projekt #zanormalniholky. Kniha Bez filtru, web www.zanormalniholky.cz, Instagram https://www.instagram.com/zanormalniholky/ a Facebook https://www.facebook.com/zanormalniholky/ jsou místy, kde se lze seznámit s touto jedinečnou, náročnou a na druhou stranu velmi jednoduchou myšlenkou: mít se rád!
Kristýna v knize vypráví svůj osobní příběh. To jaké chyby udělala v lásce, to jak se neměla ráda, jak chtěla být jiná, dokonalá, štíhlá, bez pih, krásná. A je to o tom, jak si dokázala uvědomit, že je úžasná, že má skvělou postavu, že její pihy jsou nádherné, že je krásná! A chce to říct i nám ženám, dívkám, holkám. Má pravdu, každá jsme krásná a jedinečná. A kdo by nám tvrdil, že se máme změnit si nezaslouží dopřát sluchu.
Je to o vnímání sebe sama, o lásce k sobě, o médiích okolo nás, o všeobecném vnímání krásy, je to o uvědomění si času, který tady na zemi máme.
Pracuji v knihovně pro děti a přála jsem si u nás knihu mít. Kolegyně na oddělení nákupu nám ji ochotně koupila. Budu ji doporučovat co možná nejvíc. Chci aby se projekt #zanormalniholky šířil dál.
Mě je 44 let a kniha se mi moc líbila. Doporučila mi ji moje úžasná a nádherná patnáctiletá dcera.
Holky jdeme do toho, jsme krásné…
Mami, típni to!
Jsem také knihovnice stejně jako autorka této znamenité knihy Michaela Krýslová. Kniha se jí moc povedla. Hned jak jsem ji dočetla, jsem dostala velkou chuť spisovatelce – knihovnici napsat, jak moc je skvělá! Kniha se u nás v knihovně bude určitě půjčovat!
Příběh vypráví dívka Pepina. Její maminka čeká miminko. Když se o tom Pepča baví s kamarádem, zjistí že některým věcem ohledně těhotenství nerozumí. Obrátí se tedy na milou knihovnici, která jim doporučí naučné knihy a vše jim vysvětlí. Pepina si vzápětí uvědomí, že její maminka v těhotenství kouří, a že se s tím rozhodne musí něco udělat. Jak celý problém společně s kamarády vyřeší, si přečtěte v této jedinečné knize!
Ať skvělé knihovnice píší dál…