Mys Canaveral neboli „kosmický mys“ na východním pobřeží Floridy je „hlavním městem vesmíru na Zemi“. Všude jsou rakety, modely, pohlednice, informace o tom, že právě tam bydleli první američtí astronauti. Najdete tu Raketové centrum amerického letectva. Místo je plné vědců, inženýrů zaměstnaných u námořnictva, armády, letectva i NASA neboli Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Pracuje na výzkumech v oboru fyziky, chemie, astronomie a astrofyziky. Připravuje vesmírné projekty. Cílem je dopravit člověka na oběžnou dráhu a zjistit, zda dokáže přežít ve vesmíru.
Moc ráda se dívám na hvězdy a na měsíc…
To je historická Británie
V Británii je toho k vidění spousta. V londýnském Toweru jsou uložené korunovační klenoty. Most Tower Bridge stojí nad řekou Temží a když se blíží vysoká loď, zvedne se, aby mohla proplout. Když nad Buckinghamským palácem vlála královská standarta, znamenalo to, že je královna ve svém sídle. Westminsterské opatství je nejvýznamnějším londýnským kostelem. Ve věži Parlamentu Clock Tower je zvon Big Ben. Katedrála svatého Pavla je prý nejhezčím kostelem v celém městě. Centrem Londýna West Endem se můžete projet klasickým červeným dvoupatrovým autobusem, kterému se říká double-decker. O tom jaká další krásná místa najdete v celé historické Británii, je tato úžasně ilustrovaná a přehledná kniha Miroslava Šaška.
Mě z Londýna nejvíc uchvátila temná Temže, Tower Bridge a čtvrť Camden, kde žila moje oblíbená zpěvačka Amy Winehouse.
No a moc ráda bych jednou viděla doverské útesy a Stonehenge…
To je Texas
Obrazová publikace od Miroslava Šaška tentokrát děti seznámí s Texasem. Jedná se o největší stát ve Spojených státech. A ostatně mnoho toho, co v Texasu uvidíte je největší ve vesmíru, nebo ve světě, nebo ve státech, nebo aspoň v okrese…
Texas dostal jméno na počest indiánského kmene – Tejas znamená přátelé.
V zemi jsou překrásné kaňony, parky, hory, zajímavá města, památky… Je to však také země pokladů, dříve v podobě zlata, stále v podobě ropy.
Dříve zemí obývali indiáni. Stále v něm žije rodeo. Ranče, kovbojové, farmy, džínové texasky…
V jedné písni se podle autora zpívá, že Texas stvořil ďábel, aby měl kus pekla pro sebe. Udělal ho z písku a kamenů a přidal k nim hojnost kaktusů, kojotů, tarantulí, rohatých ropuch a chřestýšů. Zkrátka nezbývá, než se zajet do této země podívat a udělat si vlastní představu… Mně se tam moc líbilo.
Vola bys přes všechen svět vodil…
Podnázev zní: Fascinující cesta kolem světa inspirovaná citátem Jana Amose Komenského. A cože to řekl náš učitel národů, geniální pedagog Jan?
„Vola bys přes všechen svět vodil, nebude než vůl.“
V příběhu se dědek pokusí tuto větu vyvrátit. Vezme svého vola Goliáše na cestu kolem světa. Myslí si, že se vůl v tom světě aspoň něčemu přiučí. A vezmou to důkladně.
Začnou v Alpách, pokračují do Itálie do Pisy, aby viděli Šikmou věž. Ve Francii se podívají na Eifelovu věž. V Anglii navštíví Stonehenge. V řeckých Athénách vystoupají k Panthenónu. V Turecku navštíví Instanbul a chrám Boží moudrosti Hagia Sofia. Do Ruska se vydají podívat na moskevský Chrám Vasilije Blaženého. V Iráku v Ktesifónu na palác Ták-i Kistá. Cheopsovu pyramidu uvidí v egyptské Gize, Velkou mešitu ve městě Djenné ve středním Mali. V barevné Indii v Ágře nádherný Tádžmahal. Přejdou i Velkou čínskou zeď. V Japonsku navštíví hrad Himedži. Doputují až do Kambodži do Angkoru a prohlídnou si chrám Angkor Wat. V daleké Austrálii až v Sydney uvidí budovu Opery. V Chille na Velikonočních ostovech si prohlédnou sochy Moai. V Peru Machu Picchu. Tam se vůl zakouká do pěkné lamy. Navštíví staré mayské město Tikal v Guetemale, které zdobí Chrám I. Doputují až do Spojených států amerických a v New Yorku si prohlédnou Sochu Svobody. Putování zakončí u nás v České republice na Karlově mostě.
Ale je to marné, cesta byla hezká, památky zajímavé, ale vůl zůstane volem…
Sen v Benátkách
Malíř a ilustrátor Štěpán Zavřel, který emigroval z Čech a velkou část svého života prožil v Itálii, nakreslil a napsal tuto vizuálně půvabnou knihu pro děti o Benátkách. V knize se pouští do pohádkové představy, co by se stalo, kdyby Benátky skončily pod vodou. Benátky jsou město v Itálii, které jsou vybudované na podpěrných kůlech – pilonech. Město je plné vodních kanálů, přes které se klene nespočet mostů. Plují tam gondoly, což jsou speciální lodě. Město je plné překrásných staveb a kostelů. A ve fantazii malíře Zavřela se potopené pod vodou prohánějí mořské panny, ryby i lidé.
Pokud máte rádi pohádkové představy, svět pod vodou se vám jistě bude líbit…
A jako Antarktida
Autorská kniha Davida Böhma získala v roce 2020 literární cenu Magnesia litera. Je to poutavá kniha o Antarktidě. Antarktida je pátý největší světadíl a zároveň jediný, který nebyl nikdy obýván lidmi. Celý kontinent leží pod sněhovou pokrývkou a je zároveň nejsušší oblastí světa. Je to nejvyšší kontinent ze všech a také ten největrnější.
Věděli jste například, že moře dýchá? Fytoplankton, což jsou řasy a sinice, které v moři žijí, jsou totiž schopny podobně jako stromy přeměňovat oxid uhličitý na kyslík. Tomu se říká fotosyntéza. Moře vyrábí až polovinu světového kyslíku. Díky moři můžeme dýchat i my. Zajímavým postřehem z knihy je známá skutečnost, že z ledovce vidíme jen malou část; a jak David Böhm píše v knize: není náhodou všechno co vidíme, jen desetina celku – zatímco zbytek si domýšlíme a skládáme podle toho, co jsme už zažili nebo se dozvěděli…
V knize se dočtete mnoho dalších zajímavostí o fascinující zemi sněhu.
A co vy, jste cestovatelé nebo turisté…
To je San Francisco
San Francisko vzniklo z vesničky Yerba Buena, kterou založili španělští kolonisté, kteří přišli z Mexika. Město je nazýváno Paříží západu. Jeho obyvatelé říkají, že město stojí na 42 kopcích. Po nich jezdí speciální lanovky, přičemž ta první vyjela v roce 1873. Z vrcholů města je úchvatný výhled na nebe, hory, mosty, lodě a záliv. Vyhlášené jsou rybí restaurace. Přes sanfranciský záliv se klenou dva velkolepé mosty San Francisco-Oaklad Bay Bridge a Golden Gate Bridge. Typická je letní mlha, která do sebe mosty halí a valí se od Tichého oceánu. K návštěvě vybízí pevnost Fort Point, módní čtvrť Presidio Terrase, Zlatá brána neboli ústí zálivu, restaurace Cliff House s vyhlídkou na Tulení skály – Seal Rocks, hlavní sanfranciské náměstí Union Square, radnice, finanční centrum v Montgomery Street či Čínská čtvrť. Místním prý kazí panoráma spletitá síť dálnic, ale obyvatelé zase rádi jezdí autem úplně všude. Do kina, na nákupy a třeba i pro květiny. Známá je také bývalá federální věznice Alcatraz, které se říkalo Skála. San Francisko si vybavuji hlavně z filmů, jak tam lidé jezdí z kopce do kopce a z písně od Scotta McKenzieho San Francisco…
To je Irsko
Další průvodce Miroslava Šaška je tentokrát celý úplně zelený. Irsko je totiž zelená země. Má rozlohu 84 412 Kilometrů čtverečních a ostrov je rozdělen na dvaatřicet hrabství. V Irsku prý žije míň lidí než krav. Vzhledem k tomu, že moje přezdívka je Greeňa a naprosto nekriticky miluji vše zelené, ráda bych se do Irska podívala. Příroda tam musí být úžasná. Patronem země je svatý Patrik. Pro Irsko je typický znak trojlístku, harfy, černé pivo, whiskey, skřítci, lodě, irská káva. Za návštěvu stojí město Dublin, svaté místo Clonmacnoise, hrad Rock of Cashel, zámek Lismore, pevnost Blarney Castle, obrův chodník Giant´s Causeway, který mě obzvlášť láká jednou vidět, zřícenina Dunluce Castle, jezero Lough Leane, park Killarney, irské pobřeží, útesy, traviny, kopce a hory. Jednou si sen podívat se do této zelené země jistě splním…
Největší přání
Kniha vyšla ve spolupráci s organizací Člověk v tísni v rámci mezinárodního projektu Global Schools se záměrem seznámit děti s vybranými globálními tématy a chce podnítit diskuzi o současném světě. Ke knize je zpracovaná metodika www.variaty.cz.
Tato zajímavá a prospěšná kniha vypráví příběh čerstvě ušitého modrého plyšového koníka. Ten se od stovek jiných stejných koníků odlišuje špatným a výjimečným umístěním cedulky na zádech. Koníka ušije chudá švadlenka v Asii. Lodí se koník dostane do Evropy do hračkářství. Tam ho koupí děvčátko Ramína, která je uprchlicí nově žijící v Evropě, jako dárek pro kamaráda. Sam má tolik hraček a dárků k narozeninám, že si vůbec nevšimne, že v sáčku nějaký koník vůbec je, nejvíc by si přál být s tatínkem a hračky ho ani nezajímají. Tak se dostane mezi odpadky a následně k holčičce Terezce. Myslím, že je vám už jasné, že se jedná o skvěle vymyšlený příběh!
Jaké jméno asi koníček dostane…
To je Izrael
Další kniha ze série průvodců Miroslava Šaška je tentokrát o Izraeli.
Je to Země zaslíbená a taky slibná, je to země biblická. Šalom znamená mír nebo pozdrav. Tak tedy Šalom Jizre´elské údolí, Nazarete, pohoří Gilboa, Galileji, doly krále Šalamouna, zemi kibuců, Jeruzalémě, Tel Avivu-Jaffě, Haifskému zálivu, Olivové hoře, hoře Sion, řece Jordánu, Mrtvému moři, Sodomě, Rudému moři, Eljatu, Beerševě a Negevské poušti.
V Izraeli žijí lidé ze stovek zemí – víc než pět milionů Židů a téměř milion a půl muslimů, křesťanů a drúzů.
Šalome země narození Ježíše Krista…