Les

Autorská kniha Terezy Říčanové o lese je zcela poznatelná podle jejích typických ilustrací. Poetický text nás seznámí s krásou tohoto přírodního prostoru. Lesem projíždí chlapec Zbyšek s kobylkou Kráskou a psem Marcíkem. Les je složitý živoucí organismus. Zbyšek v něm prožívá krásný čas, ale jen do té chvíle, kdy bude les zcela zničen. Jaké jsou možnosti jeho obnovy, a jak přečkat čas zmaru a navrátit čas štěstí je popsáno a ilustrováno v této barevné knížce pro děti.
Co máte v lese nejraději? Já poleh se svým milým v mechu a pohled do kývajících se korun jehličnatých stromů.

Jana Šmejkalová

Já, chobotnice

Kdysi dávno bývala dna hlubokých oceánů pusto prázdná. Jedinými návštěvníky byli ti, kteří měli kliku spočinout v sedimentu stářím. A hlavonožci. I ti jí zde hledali, aby jim nebyla vyfouknuta nenechavými vorvani. A ač byly jejich osamělé životy štědře obdarovány nemalou inteligencí, dar byl nezdarem díky strádání v pusto prázdnu nudou. To už však neplatí! A o tom nám vypráví tato kniha. O jejich nemale inteligentních zachráncích, kterými jsou štědře obdarováváni vším, co už se na pevninu nevměstná. Také o jedné chobotnici a její radosti z narůstajícího množství vybavení pro zvelebení své parcely – kufry, plechovky, talíře, knihy, boty, pytle, nejrozmanitější výzdoba z plastů, skla, kovů, celého lesa. Vše pečlivě zkoumá, z knih se učí číst, z časopisů vše o zachráncích, odposloucháváním jejich řeč. Nemalou nudu střídá nemalá zvědavost, a tak se jednoho přílivu rozhodne opustit své království přepychu a zažít žití mezi lidmi. Hned po přepnutí hybridního pohonu z proudového na mechanický krok sun krok jí přiv… a víte co? To už nechám vaší nemalé zvědavosti.

Jana Šmejkalová

Kabrňáci

Kabrňáci jsou podle autorky taková zvířata, která jsou něčím výjimečná. Bez včel medonosných by nám chyběli hlavní opylovači rostlin. Indický běžec je skvělý likvidátor plzáků. Lama vikuňa má údajně nejkvalitnější vlnu na světě. Slunéčko sedmitečné úspěšně bojuje proti mšicím škůdcům. Medozvěstka křiklavá je prospěšná sběračům medu. Velbloud jednohrbý je užitečným pomocníkem v hospodářství. Pavoučí nefila kyjonová je schopna vytvořit extra pevná vlákna. Strakapoud velký zdatně likviduje a redukuje dřevokazný hmyz. Vlk obecný je vynikající lovec, který uchovává rovnováhu v přírodě. Medvíďátko dlouhodrápé je neuvěřitelně odolné a přežije v opravdu nehostinných podmínkách. Ježek západní likviduje škodlivý hmyz a plže. Kůň domácí je obětavým a všestranným pomocníkem. Bourec morušový je důležitým článkem při výrobě hedvábí. Delfín skákavý je přátelský a vysoce inteligentní. Ďábel medvědovitý udržuje rovnováhu v přírodě jako lovec a požírač mršin. A poslední v knize zmíněnou je žížala kalifornská, která je obrovsky výkonná při zpracování rostlinného odpadu.
Zaujalo vás něco, v této autorkou oceněné říše zvířat?

Jana Šmejkalová

Můj táta je zvíře

Tenká, krásně ilustrovaná knížka pro nejmenší děti a jejich rodiče, je o vztazích k dětem a mláďatům samců – otců. Kniha je napsaná pomocí krátkých zapamatovatelných textů, o tom, jak kteří samci pečují o svá mláďata. Jistě vás rozesměje plameňák, protože ten své mladé krmí předem natrávenou potravou. Pokud jste tedy měli pocit, že váš táta divně vaří, možná to přehodnotíte. 🙂 A jistě pobaví v knize i jediný zmíněný špatný otec, a to medvěd grizzly, který je schopný svá mláďata i takzvaně zbaštit…
Kniha se vám jistě bude líbit. Je zároveň pro nejmenší čtenáře, či posluchače naučná. Možná tatínky při jejím čtení nebudou jejich ratolesti ani tolik zlobit. Doporučuju občas dělat medvědí bruummm…

Jana Šmejkalová

Jak se lemur odnaučil šťourat v nose

Knížka pro začínající čtenáře o ZOOlogické zahradě, ve které žijí zvířata vychovávaná v přesvědčení, že si mají brát příklad z lidí i dětí, protože ti vždy ví, jak se slušně a správně chovat. Ano, úplný nesmysl. A na něm je postavený příběh. Do ZOO přijede paní učitelka se školkovými dětmi. Nekteré z nich mají zlozvyky typu šťourání v nose, krkání, pšoukání, nemytí rukou a okusování nehtů. Zvířata tyto nešvary odkoukají a začnou je s chutí praktikovat. Jejich rodičům se to logicky nelíbí, a tak vždy společně vymyslí, jak zlozvyky odstranit. Knížka je napsaná tak, aby děti pobavila a rozesmála. Měli jste nebo mátě nějaký zlozvyk?

Jana Šmejkalová

Do pelíšku

Leporelo Petra Horáčka může být tou milovanou ohmatanou knížkou malých dětí, které nedají jinak, než že si ji budou před usnutím s maminkou nebo tatínkem donekonečna prohlížet. A pak na ni budou už jako velcí vzpomínat, že ji měly před usínajícími víčky a že se jim stále obrázky vybavují. Možná podotknout, že se jim nejvíc líbila usínající liščata, možná to byly zajíčci, možná myšky, možná ptáčci a možná si nejraději točily kolečkem, které měnilo barvy hvězd na nebi.
Knížka je vhodná do všech pelíšků a bude i pro vaše děti úžasnou usínací pomůckou.

Jana Šmejkalová

Zvířecí počítání

Petr Horáček má obrovský talent na vytváření dětských knih. Tato je geniálně jednoduchá. Naučí děti pomocí zvířat zábavnou formou počítat do desíti. Napadlo vás někdy, že žirafí krk s hlavou vypadá jako číslo jedna? A co šíje zebry s proužkovanou hlavou? Umíte si ji představit jako číslo dvě? V knize najdete další zvířata v převedené podobě na číslice. Budou to gepardi, hadi, krokodýli, chameleoni, tukani, pandy, lemuři a rybky.
Jedna, dvě, tři, čtyři, pět, pan Horáček kreslí svět… 🙂

Jana Šmejkalová

Kráva Říčanová

Tereza Říčanová je malířka. Její výtvarné pojetí mě něčím dráždí, je neuspořádané, ale vystihuje sdělované a dětem se líbí. Tato kniha je jejím osobním příběhem, životem. Seznámí nás s tím, jak nechtěla přidávat další plasty na strašnou hromadu odpadků, a tak se rozhodla chovat krávu a dělat si svoje jogurty, tvaroh, máslo, sýry a jiné zdravé dobroty. Čtenáře seznámí s tím, jak péče o krávu probíhá, kolik je to práce, jak je namáhavá, i jak může těšit. Kráva co mléko dává, se jmenuje Málinka. Příběh života šťastného zvířete se vám jistě bude líbit a je poučný, protože za každou potravinou je příběh. Máte rádi mléko?

Jana Šmejkalová

Ilustrovaný atlas neuvěřitelných faktů o zvířatech

Švédská autorka a ilustrátorka napsala a nakreslila svá nejoblíbenější zvířata a vybrala pár jejich tajemství a zajímavostí. Věděli jste, že sovy mají troje oční víčka? Jedna k mrkání, druhá na spaní a třetími si oko čistí. Havrani umí napodobovat zvuky stejně jako papoušci. Chobotnice mají víc mozkových buněk než člověk a mají tři srdce! Když pošimráte tučňáka, tak se zasměje. Zebry jsou černé s bílými pruhy – ne bílé s černými. Zornice koz jsou hranaté. Med včel se nikdy nezkazí! Krávy dovedou spát ve stoje, ale sny se jim zdají, jen když si lehnou.
Maja Säfströmová opravdu krásně kreslí a její knížky jsou zajímavé, pobaví a dobře se dětem čtou. Zajímavosti z říše zvířat si snadno zapamatují. Vřele knihu doporučuji…

Jana Šmejkalová

Ilustrovaný atlas legračních faktů o mláďatech

Švédská autorka a ilustrátorka vytvořila vtipnou a krásně zpracovanou knihu plnou faktů o zvířatech. Každá dvojstrana čtenáře seznámí s jiným živočišným druhem a z krátkého popisu se dozvíte nějakou zajímavost. Tak třeba delfíni se vzájemně označují zvuky, tak jako se lidé označují jmény. Mloci černí jsou březí tři roky. Žraločí mláďata se ještě v děloze požírají. Velbloudi se rodí bez hrbů. Sovka dravčí má dokonale kulatá vejce, a pak se z ní vylíhne kulaté mládě. Mláďata slonů se drží matek choboty za ocásky. Mořské koníky rodí samci a to rovnou po tisících. Malé koaly musí sníst kousek matčina hovínka, aby získaly správné střevní bakterie potřebné ke trávení jejich oblíbené potravy eukalyptového listí. Jsem si jistá, že vás některá zmíněná informace zaujala. V knize jich je mnohem víc…

Jana Šmejkalová