Petr Sís miluje dobrodružné a poetické příběhy. Jeho výtvarné zpracování zase obdivují lidé různě po světě. Jeho typické tečkované kresby jsou půvabné, kresby didaktické, příběh zajímavý a strhující.
Dobrodružné putování Eskymo Welzla, kterého nuzné podmínky života donutily a inspirovaly k cestování, nás zavede až do arktické oblasti. Welzl mnoho let strávil v krajině sněhu a ledu společně s Eskymáky, kterým vděčil za záchranu svého života, miloval je a na oplátku se je pokoušel chránit.
Pojďte zjistit jaké zápletky v knize způsobila magnetická zlatá hora…
Bitva o diamant
Druhá kniha pro děti talentované spisovatelky Báry Dočkalové čtenáře zavede do amerických hor, do malé osady Upperville. Místní děti rády využívají volný plácek na hraní baseballu. Hra je baví, zajímá i fascinuje a jsou v ní moc dobří. Jedenáctiletý Luke tento sport miluje nadevše. Přál by si hrát profesionálně. V sousedním městě by podobná příležitost mohla být, ale v našem příběhu bude všechno ještě hodně jinak.
Kniha je o přátelství, malicherných bojích, o pochopení, sportovním duchu, naději a hlavně o obrovském odhodlání.
Parta dětí, se kterou se při čtení seznámíte, vám přiroste k srdci a Lukovo závěrečné rozhodnutí možná i vám vžene slzy do očí.
Vím, stává se ze mě uplakánek jako z mého muže… 🙂
Na kočičí svědomí
Deníkový komiks s krásnými ilustracemi jistě nadchne nejenom dospívající dívky, ale možná i kluky, který svět jejich protějšků zajímá. Hlavní hrdinkou je dvanáctiletá dívka Tuva. Ta má dvě nejlepší kamarádky. Donedávna si skvěle rozumněly, hrály v lese a měly spoustu společných plánů. Ale najednou je všechno jinak. Jedna z kamarádek si už našla kluka a chce být teenagerkou co nosí podprsenku a maluje se. Druhá kamarádka si naopak chce zachovat svůj dětský svět. A Tuva tápe. Co vlastně chce víc? Také se zamilovat? Dál si hrát v lese? Žije s tátou, se kterým má fajn vztah a může si o čemkoli popovídat. A i když je to složité období plné tápání, je i šťastné a naplňující.
Kdo z nás v tomto období netápal?
Mazal tov!
Mazal tov – Cesta životem v židovské tradici je knihou naučnou. Můžete se s ní pustit do studia tradičních židovských svátků, rituálů a zvyklostí. Rabín a autor David Maxa vás spolu s ilustrátorkou a absolventkou didaktické ilustrace na Sutnarce v Plzni Terezou Pisklákovou touto cestou čtivě provedou. Kniha je rozdělena na několik témat. Prvním je, jako v životě narození, a to jaké ho v židovské tradici provází zvyklosti. Dozvíte se, co to je obřízka, jaká jsou tradiční židovská jména, co symbolizuje Davidova hvězda, co je to amulet Chamsa, co znamená darování Tóry a co to vůbec je. Proč se na hlavně nosí jarmulka, k čemu je určen modlitební plášť a řemínek i jak se používají. Co za budovu je synagoga, co se ukrývá ve svaté schráně i čím se ukazuje při čtení Tóry. Svatba a manželství jsou velmi důležitým momentem. Co třeba symbolizuje sedm kruhů, proč má na sobě svatební prsten domeček, proč se při obřadu rozbíjí skleněný pohár, na dveře připevňuje mezuza, či proč se dělá očistná koupel mikve. Závěrem života bývá umírání a i o židovských rituálech vázajících se k tomuto období najdete mnoho zajímavých a poučných informací. Moc ráda chodím na hřbitovy, a ty židovské, plné nakřivo stojících náhrobků a pokladené kamínky příbuzných mají úžasné kouzlo. Kdo se mnou půjde na starý Židovský Hřbitov?
Potápěč
Jeff Lemire je můj neoblíbenější kreslíř komiksů a zároveň i vypravěč příběhů. Jeho kresba mi přijde geniální. K této knize jsem se znovu vrátila a opět ji hltala jako poprvé. Není to kniha pro děti, je pro dospělé a teenagery a je o hledání a posedlosti. O nutkavé potřebě něco udělat. Dobře ten pocit chápu, to nepochopitelné a nechápatelné. A jak se proti tomu občas stejně jako partnerka hrdiny bouřím.
Příběh nás zavede pod vodní hladinu. Potápěč Jack pracuje na vrtné plošině. A stále ho něco láká a vábí ponořit se na jedno konkrétní místo. Jeho otec mu při podobném ponoru kdysi zahynul a zdá se, že ho jakýmsi tajemným voláním láká do hlubin. A Jack stejně jako jeho otec zdatně utíká před zodpovědností a vědomým životem.
Když musíš, tak musíš… ale zamysli se nad tím!
O andělovi
Na začátku je krajina. V ní roste strom – mohutná lípa. Chrání svými kořeny maličký dub. Lípu časem pokácí a po vyschnutí z jejího dřeva vyřežou anděla. Připevní mu křídla, nabarví ho a přenesou do kostela. Tam anděl naslouchá modlitbám a prosbám. Ale jen do té doby, než se dostane opět ven a střetne se s ďáblem. Světu a lidskému konání bude v tu chvíli nastaveno pořádně ostré zrcadlo. Ale jak to už to bývá, něco zlo vždy překoná.
Víte, co to je?
Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí
Obálka knihy je jak zrcadlo. Můžeme v ní nahlédnout na pojem čas. Co je to čas? Jak se dá měřit? Je naše vnímání času stejné jako u jiných lidí? Jak se čas podepisuje na našich životech?
Co je to teď? Moje teď právě uběhlo, vaše také. Jak je dlouhá chvilka? Co trvá dlouho a co krátce a dá se to vnímání ovlivnit?
O tom všem je čtivá naučná autorská kniha Davida Böhma.
Tik tak, tik tak…
To je cesta na Měsíc
Mys Canaveral neboli „kosmický mys“ na východním pobřeží Floridy je „hlavním městem vesmíru na Zemi“. Všude jsou rakety, modely, pohlednice, informace o tom, že právě tam bydleli první američtí astronauti. Najdete tu Raketové centrum amerického letectva. Místo je plné vědců, inženýrů zaměstnaných u námořnictva, armády, letectva i NASA neboli Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Pracuje na výzkumech v oboru fyziky, chemie, astronomie a astrofyziky. Připravuje vesmírné projekty. Cílem je dopravit člověka na oběžnou dráhu a zjistit, zda dokáže přežít ve vesmíru.
Moc ráda se dívám na hvězdy a na měsíc…
To je historická Británie
V Británii je toho k vidění spousta. V londýnském Toweru jsou uložené korunovační klenoty. Most Tower Bridge stojí nad řekou Temží a když se blíží vysoká loď, zvedne se, aby mohla proplout. Když nad Buckinghamským palácem vlála královská standarta, znamenalo to, že je královna ve svém sídle. Westminsterské opatství je nejvýznamnějším londýnským kostelem. Ve věži Parlamentu Clock Tower je zvon Big Ben. Katedrála svatého Pavla je prý nejhezčím kostelem v celém městě. Centrem Londýna West Endem se můžete projet klasickým červeným dvoupatrovým autobusem, kterému se říká double-decker. O tom jaká další krásná místa najdete v celé historické Británii, je tato úžasně ilustrovaná a přehledná kniha Miroslava Šaška.
Mě z Londýna nejvíc uchvátila temná Temže, Tower Bridge a čtvrť Camden, kde žila moje oblíbená zpěvačka Amy Winehouse.
No a moc ráda bych jednou viděla doverské útesy a Stonehenge…
To je Texas
Obrazová publikace od Miroslava Šaška tentokrát děti seznámí s Texasem. Jedná se o největší stát ve Spojených státech. A ostatně mnoho toho, co v Texasu uvidíte je největší ve vesmíru, nebo ve světě, nebo ve státech, nebo aspoň v okrese…
Texas dostal jméno na počest indiánského kmene – Tejas znamená přátelé.
V zemi jsou překrásné kaňony, parky, hory, zajímavá města, památky… Je to však také země pokladů, dříve v podobě zlata, stále v podobě ropy.
Dříve zemí obývali indiáni. Stále v něm žije rodeo. Ranče, kovbojové, farmy, džínové texasky…
V jedné písni se podle autora zpívá, že Texas stvořil ďábel, aby měl kus pekla pro sebe. Udělal ho z písku a kamenů a přidal k nim hojnost kaktusů, kojotů, tarantulí, rohatých ropuch a chřestýšů. Zkrátka nezbývá, než se zajet do této země podívat a udělat si vlastní představu… Mně se tam moc líbilo.