Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí

Obálka knihy je jak zrcadlo. Můžeme v ní nahlédnout na pojem čas. Co je to čas? Jak se dá měřit? Je naše vnímání času stejné jako u jiných lidí? Jak se čas podepisuje na našich životech?
Co je to teď? Moje teď právě uběhlo, vaše také. Jak je dlouhá chvilka? Co trvá dlouho a co krátce a dá se to vnímání ovlivnit?
O tom všem je čtivá naučná autorská kniha Davida Böhma.
Tik tak, tik tak…

Jana Šmejkalová

To je cesta na Měsíc

Mys Canaveral neboli „kosmický mys“ na východním pobřeží Floridy je „hlavním městem vesmíru na Zemi“. Všude jsou rakety, modely, pohlednice, informace o tom, že právě tam bydleli první američtí astronauti. Najdete tu Raketové centrum amerického letectva. Místo je plné vědců, inženýrů zaměstnaných u námořnictva, armády, letectva i NASA neboli Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Pracuje na výzkumech v oboru fyziky, chemie, astronomie a astrofyziky. Připravuje vesmírné projekty. Cílem je dopravit člověka na oběžnou dráhu a zjistit, zda dokáže přežít ve vesmíru.
Moc ráda se dívám na hvězdy a na měsíc…

Jana Šmejkalová

To je historická Británie

V Británii je toho k vidění spousta. V londýnském Toweru jsou uložené korunovační klenoty. Most Tower Bridge stojí nad řekou Temží a když se blíží vysoká loď, zvedne se, aby mohla proplout. Když nad Buckinghamským palácem vlála královská standarta, znamenalo to, že je královna ve svém sídle. Westminsterské opatství je nejvýznamnějším londýnským kostelem. Ve věži Parlamentu Clock Tower je zvon Big Ben. Katedrála svatého Pavla je prý nejhezčím kostelem v celém městě. Centrem Londýna West Endem se můžete projet klasickým červeným dvoupatrovým autobusem, kterému se říká double-decker. O tom jaká další krásná místa najdete v celé historické Británii, je tato úžasně ilustrovaná a přehledná kniha Miroslava Šaška.
Mě z Londýna nejvíc uchvátila temná Temže, Tower Bridge a čtvrť Camden, kde žila moje oblíbená zpěvačka Amy Winehouse.
No a moc ráda bych jednou viděla doverské útesy a Stonehenge…

Jana Šmejkalová

To je Texas

Obrazová publikace od Miroslava Šaška tentokrát děti seznámí s Texasem. Jedná se o největší stát ve Spojených státech. A ostatně mnoho toho, co v Texasu uvidíte je největší ve vesmíru, nebo ve světě, nebo ve státech, nebo aspoň v okrese…
Texas dostal jméno na počest indiánského kmene – Tejas znamená přátelé.
V zemi jsou překrásné kaňony, parky, hory, zajímavá města, památky… Je to však také země pokladů, dříve v podobě zlata, stále v podobě ropy.
Dříve zemí obývali indiáni. Stále v něm žije rodeo. Ranče, kovbojové, farmy, džínové texasky…
V jedné písni se podle autora zpívá, že Texas stvořil ďábel, aby měl kus pekla pro sebe. Udělal ho z písku a kamenů a přidal k nim hojnost kaktusů, kojotů, tarantulí, rohatých ropuch a chřestýšů. Zkrátka nezbývá, než se zajet do této země podívat a udělat si vlastní představu… Mně se tam moc líbilo.

Jana Šmejkalová

Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Tonda je kluk, který má velkou zvláštnost. Tonda svítí. Jeho rodiče se proto o něj bojí a hlídají ho tak moc, že se Tonda svým izolovaným životem trápí. Ze všeho nejvíc si přeje najít kamaráda nebo kamarádku a zažít nějaké pořádné dobrodružství a ne jen být uvázaný na bezpečném provázku.
Jednoho dne se do domu přistěhuje supr holka Slávka. Ta má kouzelnou baterku, maminku bývalou baletku a je celá prima a zkrátka boží. Tonda a Slávka se samozřejmě skamarádí a začnou řešit velké tajemnosti a záhady v jejich podivném domě.
Kniha je tak krásná a poetická, že mi několikrát vháněla slzy do očí. Vznikla po natočení animovaného filmu, na který se ještě musím podívat.
Láska může mít hodně podob a kamarádství může být lásky počátkem…

Jana Šmejkalová

Meteorit z Mušlovky

Čtenáři z řad dětí rádi čtou napínavé dobrodružné příběhy. V této knize parta dětí objeví kámen, a jak později zjistí, jedná se o meteorit. A ten má tajemné vlastnosti. Tomu, kdo ho má u sebe, zvyšuje schopnosti, má štěstí, ale zároveň ho kámen vysává a bere mu energii. Každý, kdo je kamenem ovládaný, je pod jeho vlivem, ze kterého není snadné se vymanit.
Co tato zkušenost udělá s partou dětí, je v knize čtivě popsáno. Bylo by jistě svůdné takový kámen vlastnit…

Jana Šmejkalová

Velké knižní dobrodružství aneb Jak se dělá knížka

Jak vzniká knížka? To se v této barevné, obsáhlé naučné publikaci dozvíte. Zjistíte kdo je to autor, co dělá redaktorka, ilustrátorka, grafik, obchodní zástupkyně, tiskařka, knihkupec, literární kritička, knihovník i čtenář. Jak se rodí nápad na knihu, co se považuje za bestseller, jak se knihy tisknou a vyrábějí, jak se prodávají, kupují, půjčují, hodnotí a čtou. Je mnoho profesí, které vznik knihy zaměstnává.
Jistě víte jaký je rozdíl mezi knihkupectvím a knihovnou, ve které mě celou šťastnou najdete pracovat… A vzhledem k tomu, že čtete, tak jste důležitým článkem procesu, a to čtenářem!

Jana Šmejkalová

Babi

Tuto krásnou knížku mi vybral, koupil a daroval můj milovaný a úžasný syn Tobiáš. Vybral mi ji, protože ví, jaké knihy mám ráda a správně poznal, že se mi bude moc líbit.
Příběh je vyprávěný beze slov, pomocí obrázků. Je o malé holčičce, která jde městem a objevuje krásno. Směřuje ke své babičce. Občas se jejich svět promění do snového, fantazijního.
Až si knihu přečtete a prohlédnete, jistě vás napadne jaké kouzla umí vidět i vaše oči…

Všimni si okna: je tu,
aby nás mraky mohly vidět.
Anna Beáta Háblová

Jana Šmejkalová

Kočičí zlato

Anime je japonské označení pro specifickou animovanou tvorbu. Manga je označení japonských komiksů a grafických románů. Oboje je nyní u mládeže velice oblíbené. Manga komiksy se prodávají, kupují, čtou i půjčují.
Kniha Kočičí zlato je z roku 2007 a je z kategorie knih pro sebevědomé dívky, které se nechtějí nechat ovládat hezkými kluky. Je to takové čtivé, angažované, pro adolescentní dívky jistě i inspirativní.
Zamilovat se je snadné, ale najít toho pravého, tak těžké…

Pokud nemáte štěstí, jako já!

Jana Šmejkalová

Blbá Vendula

Jedinečná, skvělá kniha. Autorka Noemi Cupalová napsala čtivý příběh o problematické dívce, která tápe v chování ke svému okolí i rodině. Ilustrátorka Eva Horská knihu dokonale doplnila ilustracemi. Vznikl tak jedinečný, dvojbarevný počin, ilustrující záporné a kladné chování, negativní a pozitivní reakce a smýšlení.
Kniha je za rok 2024 nominovaná na cenu Magnesia litera a já jsem pevně přesvědčena, že vyhraje.
Je nádhera číst a vidět takovou symbiózu na díle spisovatelky a ilustrátorky. Bravo!

Jana Šmejkalová