Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí

Obálka knihy je jak zrcadlo. Můžeme v ní nahlédnout na pojem čas. Co je to čas? Jak se dá měřit? Je naše vnímání času stejné jako u jiných lidí? Jak se čas podepisuje na našich životech?
Co je to teď? Moje teď právě uběhlo, vaše také. Jak je dlouhá chvilka? Co trvá dlouho a co krátce a dá se to vnímání ovlivnit?
O tom všem je čtivá naučná autorská kniha Davida Böhma.
Tik tak, tik tak…

Jana Šmejkalová

A jako Antarktida

Autorská kniha Davida Böhma získala v roce 2020 literární cenu Magnesia litera. Je to poutavá kniha o Antarktidě. Antarktida je pátý největší světadíl a zároveň jediný, který nebyl nikdy obýván lidmi. Celý kontinent leží pod sněhovou pokrývkou a je zároveň nejsušší oblastí světa. Je to nejvyšší kontinent ze všech a také ten největrnější.
Věděli jste například, že moře dýchá? Fytoplankton, což jsou řasy a sinice, které v moři žijí, jsou totiž schopny podobně jako stromy přeměňovat oxid uhličitý na kyslík. Tomu se říká fotosyntéza. Moře vyrábí až polovinu světového kyslíku. Díky moři můžeme dýchat i my. Zajímavým postřehem z knihy je známá skutečnost, že z ledovce vidíme jen malou část; a jak David Böhm píše v knize: není náhodou všechno co vidíme, jen desetina celku – zatímco zbytek si domýšlíme a skládáme podle toho, co jsme už zažili nebo se dozvěděli…
V knize se dočtete mnoho dalších zajímavostí o fascinující zemi sněhu.
A co vy, jste cestovatelé nebo turisté…

Jana Šmejkalová