Staré řecké báje a pověsti

Eduard Petiška byl spisovatelem, který svým vyprávěním uměl upoutat jak malé čtenáře, tak ty velké. Jeho kniha řeckých bájí a pověstí je klasickou literaturou, se kterou se studenti pravidelně setkávají. Příběhy zrodila lidová fantazie starověkých Řeků a Petiška tyto příběhy mistrně převyprávěl.
V Řecku je hora Olymp, na které žijí bohové. Nejvyšší autoritou je bůh Zeus. Mezi postavy a příběhy se kterými se seznámíme patří Prométheus, Faéthón, pověst o potopě, o založení Théb, příběh o Midasovi, Tantalovi, o Zlatém rounu, Iásónovi a Médee, Héraklésovi, Perseovi, Daidalovi a Ik´arovi, Théseovi, Sisyfovi, Oidipovi a Antigoně, Érosu a Psýché, o Trojské válce, Odysseových cestách a moje nejoblíbenější pověst o Filemonovi a Baucis. Pokud vás zajímá, proč je tato pověst mojí nejmilejší, tak je to proto, že je o lásce, o ochotě, má poučení a přesah. Filemon se v ní promění v dub a Baucis v lípu. I po smrti si budou nablízku a zavane-li vítr, budou se se svými haluzemi něžně dotýkat druh druha…

Jana Šmejkalová

Kam se schoval nůž

Příběh o noži napsaný Eduardem Petiškou a ilustrovaný Helenou Zmatlíkovou provázel moje vlastní dětství. Moc mě bavil příběh o malém Martínkovi, který jde s tatínkem na houby. Když i s pejskem najdou hřib, tak zjistí, že cestou ztratili nůž. Martínek s pejskem se ho vydají hledat. Není ani pod jedlí, ani pod borovicí, ani pod modřínem, ani pod břízou, ani pod akátem, ani pod lípou. Kde nůž zůstal, můžete hádat. Mě moc bavilo Martínkovo hledání a prohlížení obrázků rozličných stromů. Kde se v leporelu schoval nůž…

Jana Šmejkalová