Příběh je sešitý jako kusy látky na šaty. Tři čeští autoři Martin Reiner, Michal Viewegh a Pavel Šrut napsali knihu, která má společné hrdiny. Kniha je velmi pěkně ilustrovaná Galinou Miklínovou. Nejdůležitější postavou je maminka, jejíž příběh začíná tím, že je ještě malá holka, která moc ráda jezdí na prázdniny ke strýčkovi. Když maminka Janička vyroste, seznámí se se svým budoucím mužem a mají spolu dvě děti Josífka a Marušku. No a aby se kruh uzavřel, tak dvojčata také jezdí ke strýčkovi. Co asi tak celá rodina prožije…
Archiv pro štítek: Reiner Martin
Martin Reiner (v letech 1975 až 2006 po adoptivním otci Martin Pluháček, * 1. srpna 1964, Brno) je český básník, prozaik, nakladatel a organizátor kulturního dění. Dlouhodobě se zajímá o život a dílo českého básníka Ivana Blatného, o němž v roce 2014 vydal knihu s názvem „Básník. Román o Ivanu Blatném“.[2] Kniha zvítězila v anketě Kniha roku Lidových novin 2014.
Narodil se a žije v Brně. Jeho otec emigroval, před potížemi ho ochránila změna příjmení po adoptivním otci. Maturoval na vojenském gymnáziu, studoval i vysokou vojenskou školu, ze které byl po třech semestrech vyloučen. Další vojenské službě se vyhnul díky osmiměsíčním pobytu ve vězení. Po návratu vystřídal různá zaměstnání (např. referent v taneční škole, distributor tisku nebo inspicient v opeře). Po listopadu 1989 se stává iniciativním aktérem české literární scény. Od roku 1990 řídil nově vzniklé nakladatelství Československé strany lidové Petrov, které v roce 1992 převzal do soukromých rukou a v roce 2005 zrušil. Místo něho založil v roce 2006 menší nakladatelství Druhé město. Organizuje kulturní a společenské akce, vydával časopis Neon (1999–2000). Současně se věnuje vlastní literární tvorbě. Jako autor se účastní mezinárodních básnických festivalů a soutěží (Grenoble, Rennes, Praha, Budapešť, Drážďany, San Francisco). V roce 2015 byl hostem 16. ročníku Měsíce autorského čtení. Jeho básně jsou publikovány v angličtině, němčině, francouzštině, polštině, maďarštině a chorvatštině.
Poetiku básníka Reinera dlouhodobě charakterizuje kontrast mezi parnasistní formou textů a jejich současným, hořce ironickým obsahem. V klíčových knihách z 90. let, sbírkách Decimy a Tání chůze, je nepřehlédnutelná i sémantická hravost a humor. Ve dvou sbírkách z „nultých“ let se uplatňuje civilnější básnický výraz a zaznívají tóny smutného smíření.
Reinerovy prózy mají lyrický, psychologizující ráz. Jejich hrdiny zastihujeme v obdobích, která se s odstupem času ukáží být zlomová.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Reiner