To je cesta na Měsíc

Mys Canaveral neboli „kosmický mys“ na východním pobřeží Floridy je „hlavním městem vesmíru na Zemi“. Všude jsou rakety, modely, pohlednice, informace o tom, že právě tam bydleli první američtí astronauti. Najdete tu Raketové centrum amerického letectva. Místo je plné vědců, inženýrů zaměstnaných u námořnictva, armády, letectva i NASA neboli Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Pracuje na výzkumech v oboru fyziky, chemie, astronomie a astrofyziky. Připravuje vesmírné projekty. Cílem je dopravit člověka na oběžnou dráhu a zjistit, zda dokáže přežít ve vesmíru.
Moc ráda se dívám na hvězdy a na měsíc…

Jana Šmejkalová

To je historická Británie

V Británii je toho k vidění spousta. V londýnském Toweru jsou uložené korunovační klenoty. Most Tower Bridge stojí nad řekou Temží a když se blíží vysoká loď, zvedne se, aby mohla proplout. Když nad Buckinghamským palácem vlála královská standarta, znamenalo to, že je královna ve svém sídle. Westminsterské opatství je nejvýznamnějším londýnským kostelem. Ve věži Parlamentu Clock Tower je zvon Big Ben. Katedrála svatého Pavla je prý nejhezčím kostelem v celém městě. Centrem Londýna West Endem se můžete projet klasickým červeným dvoupatrovým autobusem, kterému se říká double-decker. O tom jaká další krásná místa najdete v celé historické Británii, je tato úžasně ilustrovaná a přehledná kniha Miroslava Šaška.
Mě z Londýna nejvíc uchvátila temná Temže, Tower Bridge a čtvrť Camden, kde žila moje oblíbená zpěvačka Amy Winehouse.
No a moc ráda bych jednou viděla doverské útesy a Stonehenge…

Jana Šmejkalová

To je Texas

Obrazová publikace od Miroslava Šaška tentokrát děti seznámí s Texasem. Jedná se o největší stát ve Spojených státech. A ostatně mnoho toho, co v Texasu uvidíte je největší ve vesmíru, nebo ve světě, nebo ve státech, nebo aspoň v okrese…
Texas dostal jméno na počest indiánského kmene – Tejas znamená přátelé.
V zemi jsou překrásné kaňony, parky, hory, zajímavá města, památky… Je to však také země pokladů, dříve v podobě zlata, stále v podobě ropy.
Dříve zemí obývali indiáni. Stále v něm žije rodeo. Ranče, kovbojové, farmy, džínové texasky…
V jedné písni se podle autora zpívá, že Texas stvořil ďábel, aby měl kus pekla pro sebe. Udělal ho z písku a kamenů a přidal k nim hojnost kaktusů, kojotů, tarantulí, rohatých ropuch a chřestýšů. Zkrátka nezbývá, než se zajet do této země podívat a udělat si vlastní představu… Mně se tam moc líbilo.

Jana Šmejkalová

To je San Francisco

San Francisko vzniklo z vesničky Yerba Buena, kterou založili španělští kolonisté, kteří přišli z Mexika. Město je nazýváno Paříží západu. Jeho obyvatelé říkají, že město stojí na 42 kopcích. Po nich jezdí speciální lanovky, přičemž ta první vyjela v roce 1873. Z vrcholů města je úchvatný výhled na nebe, hory, mosty, lodě a záliv. Vyhlášené jsou rybí restaurace. Přes sanfranciský záliv se klenou dva velkolepé mosty San Francisco-Oaklad Bay Bridge a Golden Gate Bridge. Typická je letní mlha, která do sebe mosty halí a valí se od Tichého oceánu. K návštěvě vybízí pevnost Fort Point, módní čtvrť Presidio Terrase, Zlatá brána neboli ústí zálivu, restaurace Cliff House s vyhlídkou na Tulení skály – Seal Rocks, hlavní sanfranciské náměstí Union Square, radnice, finanční centrum v Montgomery Street či Čínská čtvrť. Místním prý kazí panoráma spletitá síť dálnic, ale obyvatelé zase rádi jezdí autem úplně všude. Do kina, na nákupy a třeba i pro květiny. Známá je také bývalá federální věznice Alcatraz, které se říkalo Skála. San Francisko si vybavuji hlavně z filmů, jak tam lidé jezdí z kopce do kopce a z písně od Scotta McKenzieho San Francisco…

Jana Šmejkalová

To je Irsko

Další průvodce Miroslava Šaška je tentokrát celý úplně zelený. Irsko je totiž zelená země. Má rozlohu 84 412 Kilometrů čtverečních a ostrov je rozdělen na dvaatřicet hrabství. V Irsku prý žije míň lidí než krav. Vzhledem k tomu, že moje přezdívka je Greeňa a naprosto nekriticky miluji vše zelené, ráda bych se do Irska podívala. Příroda tam musí být úžasná. Patronem země je svatý Patrik. Pro Irsko je typický znak trojlístku, harfy, černé pivo, whiskey, skřítci, lodě, irská káva. Za návštěvu stojí město Dublin, svaté místo Clonmacnoise, hrad Rock of Cashel, zámek Lismore, pevnost Blarney Castle, obrův chodník Giant´s Causeway, který mě obzvlášť láká jednou vidět, zřícenina Dunluce Castle, jezero Lough Leane, park Killarney, irské pobřeží, útesy, traviny, kopce a hory. Jednou si sen podívat se do této zelené země jistě splním…

Jana Šmejkalová

To je Izrael

Další kniha ze série průvodců Miroslava Šaška je tentokrát o Izraeli.
Je to Země zaslíbená a taky slibná, je to země biblická. Šalom znamená mír nebo pozdrav. Tak tedy Šalom Jizre´elské údolí, Nazarete, pohoří Gilboa, Galileji, doly krále Šalamouna, zemi kibuců, Jeruzalémě, Tel Avivu-Jaffě, Haifskému zálivu, Olivové hoře, hoře Sion, řece Jordánu, Mrtvému moři, Sodomě, Rudému moři, Eljatu, Beerševě a Negevské poušti.
V Izraeli žijí lidé ze stovek zemí – víc než pět milionů Židů a téměř milion a půl muslimů, křesťanů a drúzů.
Šalome země narození Ježíše Krista…

Jana Šmejkalová

To je Řecko

Další kniha ze série průvodců Miroslava Šaška je tentokrát o Řecku.
Řecko je kolébkou západní civilizace. Má rozlohu 132 tisíc kilometrů čtverečních. Je to země hor, pobřeží a ostrovů.  Celá země je plná historie, město Athény s Phathenónem, Akropolí a všemi bohy nás vtáhne svou krásou a tajemnými příběhy z dob dávnou minulých. Za návštěvu stojí Dionýsovo divadlo, Agora, Héfaistův chrám, chrám Dia Olympského, náměstí Syntagma, Korintský kanál, Apollónův chrám, Mykény, Epidauros, Nafplio, Olympie, Delfy, Meteora, Hydra, Mykonos, Déla i Sounio. Řecko je země výborného jídla a pití a bájí a pověstí.
Pojďte tuto žhavou zemi s 1425 ostrovy navštívit na stránkách knihy plné krásných ilustrací, a pak už zbývá jen vydat se na cestu a zjistit jak tato krásná země voní…

Jana Šmejkalová

To jsou Benátky

Další kniha ze skvělé série průvodců velkých měst je tentokrát o Benátkách.
Benátky postavili mezi šestým a devátým stoletím lidé, kteří sem z pevniny uprchli před barbary. Město je vybudované na dřevěných kmenech, pilířích. Auta se parkují mimo staré centrum. V něm se pohybuje hlavně na lodích. Benátky stojí na 117 ostrůvcích zpevněných miliony pilířů. Přes 177 kanálů se klenou čtyři stovky mostů. Pro Benátky je typické: sklo, krajka, dary moře a číslování domů. Každé venkovní dveře tam vlastní svoje číslo. Gondola je typická benátská loď, kterou řídí gondoliér v pruhovaném triku a klobouku s červenou pentlí. Prohlídnout si Benátky je nejkrásnější právě z lodi. Krásné je pozorovat Velký kanál v noci. Canal Grande je čtyřkilometrová hlavní třída, která je lemována více než stovkou mramorových paláců nejrůznějších stylů a stáří: Palazzo Dario, Palazzo Grassi, Ca´Rezzonico, Palazzo Verdramin-Calergi či Ca´d´Oro – „Zlatý dům“ je nejkrásnější. Nejznámější most přes Canal Grande je Rialto. Nejstarší kostelík je San Giacomo. Náměstí Svatého Marka – Piazza san Marco je jedním z nejkrásnějších na světě. Chrám byl postaven v byzantském stylu a zdobí ho 3900 čtverečních metrů mozaiky. Zvonice je vysoká 99 metrů. K typickým suvenýrům z Benátek patří vyfotografovat se na náměstí v obležení holubů. Nezapomeňte se podívat na Dóžecí palác, most Vzdechů, San Giorgio Maggiore, Baziliku Santa Maria della Salute, Akademii krásných umění – Accademia di Belle Arti, kostel Frari i kostel Santi Giovanni e Paolo.
Knihu napsal i ilustroval Miroslav Šašek.
Znáte již Benátky…

Jana Šmejkalová

To je Hongkong

Další kniha ze skvělé série o městech je o Hongkongu.
Hongkong leží v Jihočínském moři na jižním pobřeží kontinentální Číny. Má rozlohu 1100 kilometrů čtverečních a téměř 150 let byl britskou kolonií. Největší část, poloostrov Kowloon a uzemí, kterým se říká New Territories, je na pevnině, zbytek tvoří 236 ostrovů. Naproti přes úžinu je srdce celé oblasti – ostrov Hongkong. Ten má rozlohu 80 kilometrů čtverečních a leží na něm hlavní město Victoria. Pokud si chcete Hongkong prohlédnout během osmi minut, projeďte se lanovkou Peak Tram na vrch Victoria Peak.
Do Hongkongu přijíždějí tisíce turistů. Nejmodernější technika se tam mísí s dávnými čínskými tradicemi. Místní tradiční surovinou a rostlinou zároveň je bambus. Hedvábí, brokát a sušené ryby, oblíbená cukrovinka – cukrová třtina – to vše láká turisty. V Hongkongu všichni někam spěchají. Každý rok se v něm narodí 57 tisíc dětí a žije v něm sedm a čtvrt milionu lidí. Tisíce obyvatel žije na lodích. Místní kuchyně je známá po celém světě. Delikatesou je pekingská kachna. Čínu ovlivnila tři velká náboženství: buddhismus, konfucianismus a taoismus. Jedním z nejstarších čínských umění je krasopis. Čínské písmo je obrázkové. Každé slovo má vlastní znak nebo kombinaci znaků. Jsou jich tisíce. Pro ty, kdo rádi nakupují, je Hongkong ostrovem splněných přání.
Knihu napsal i ilustroval Miroslav Šašek.
Znáte již Hongkong…

Jana Šmejkalová

To je Austrálie

Další kniha ze skvělé série průvodců velkých měst, je tentokrát o celé zemi a jmenuje se To je Austrálie.
Austrálie je největší ostrov nebo nejmenší světadíl; kontinent, který vznikl první, ale byl objeven poslední.
Sydney je největší, nejstarší a nejbarevnější město Austrálie. Je to hlavní město státu Nový Jižní Wales. V Sydney stojí za vidění most Harbour Bridge, na náměstí Australia Square kulatá věž, Dům opery, který připomíná plachetnici a ve čtvrti Paddington domy s krásnými balkony. V Austrálii nás jistě zaujmou zvláštní druhy zvířat. Klokani, největší australský pták Emu, tučňáci, pisilu, labuť černá, kukabura, vombat, ježura, lyrochvost, ptakopysk nebo koala.
Hlavní město Austrálie je Canberra.
Victoria je nejmenší pevninský stát Austrálie. Hlavním městem je Melbourne. Zajímavé je venkovní hlediště Myer Music Bowl a Královská botanická zahrada, která patří k nejkrásnějším a také k největším zahradám na světě.
Tasmánie zaujme tasmánským čertem. Hobart, hlavní město Tasmánie má jeden z nejhlubších přístavů na světě.
V Queeslandu najdete korálové útesy, tropické deštné pralesy, hory a vůbec nejrozmanitější krajinu. Brisbane je hlavní město Queenslandu.
Hlavní město Severního teritoria je Darwin.
Alice Springs, má hlavní město stejného názvu. V krajině rostou blahovičníky – kterým tu říkají gumovníky.
Hlavní město Jižní Austrálie je Adelaide. Eukalyptus zvaný karri je nejvyšší strom rostoucí v Austrálii.
Knihu napsal i ilustroval Miroslav Šašek.
Znáte již Austrálii…

Jana Šmejkalová