Tuto knížky anglického autora Oscara Wilda jsem četla jako malá. Těch devět neskutečně emotivních a velice dojemných příběhů se mi nesmazatelně zarylo do srdce. Tenkrát jsem nechápala, proč někdo napíše takové smutné pohádky. Dnes už to vím. A ráda se ke knížce vracím. Je to hluboké, bolestné, přesné a plné lásky.
Pohádky jako Šťastný princ, který se rozdá ze svého bohatství a krásy, Slavík a růže, kdy se slavík obětuje pro lásku, Sobecký obr, který pochopí sílu lásky, Oddaný přítel, který se obětuje ve jménu přátelství, Podivuhodná raketa o marnosti a pýše, Mladý král o moci a nespravedlnosti a Dítě hvězdy o napravené pýše vás vtáhnou a již nepustí. Jistě je jako já budete po letech někomu vyprávět…
Archiv pro štítek: Wilde Oscar
Anglický dramatik, prozaik, básník a esejista irského původu. Narodil se 16. října 1854 v Dublinu jako syn Williama (přední irský oční a ušní chirurg) a Jane (úspěšná spisovatelka a irská nacionalistka, píšící pod jménem „Speranza“). Oscar Wilde studoval s výborným prospěchem klasickou filologii v Dublinu a na Oxfordu, kde začal psát verše a seznámil se s dekadentními názory, které na něho měly velký vliv. Stal se ústřední postavou hnutí dekadentů, proklamujících oslavu krásy a odmítajících spojení umění a morálky. Žil svobodně bez ohledu na konvence a pokryteckou morálku vyšších vrstev viktoriánské Anglie, vědomě šokoval prudérní společnost.
Dne 29. května 1884 se oženil s Constance Lloydovou, jejíž finanční zabezpečení mu umožnilo žít v relativním luxusu. Oscar Wilde byl citlivým a milujícím otcem dvou synů – Cyrila a Vyvyana. Od roku 1891 se datovalo Wildovo intimní přátelství s lordem Alfredem „Bosie“ Douglasem. Čtyři roky poté byl obžalován z homosexuality, která byla v Anglii od r. 1885 ilegální, a byl odsouzen na 2 roky těžkých nucených prací v Readingu.
Jeho žena Constance se od něj odvrátila a změnila sobě a synům příjmení na Hollandovi. Constance zemřela v roce 1898 v italském Janově, syn Cyril byl zabit během 1. světové války ve Francii. Vyvyan se stal spisovatelem a překladatelem a roku 1954 publikoval své paměti.
K nejslavnějším dílům tohoto autora patří jeho román Obraz Doriana Graye, drama Salome a dvě konverzační komedie Jak je důležité míti Filipa a Ideální manžel. Salome se stala tak úspěšnou, že se stala předlohou pro stejnojmennou operu R. Strausse.
Wilde psal také (mnohdy až andersenovsky laděné) pohádky. Za zmínku stojí i Wildeova báseň Balada o žaláři v Readingu, která vypovídá o vězení, kam byl Wilde odsouzen za své poklesky proti tehdejším mravům.
Oscar Wilde se po návratu z vězení potuloval po Evropě, převážně pobýval ve Francii. Zemřel 30. listopadu 1900 v bídě s podlomeným zdravím ve věku pouhých 46 let v Paříži.
Zdroj: https://www.databazeknih.cz/zivotopis/oscar-wilde-169